Wszystko o wymianie opon

0 131

Dla początkującego kierowcy schyłek jesieni to czas, w którym wszystko, czego nauczył się do tej pory, praktycznie traci ważność. Wiele rzeczy odkrywa on wówczas po raz pierwszy. Tak jest na przykład z wizytą w serwisie ogumienia, w którym przed zimą wykonywana jest coroczna zmiana opon. Co trzeba o niej wiedzieć, żeby nie wyjść na kompletnego ignoranta?

Czym różnią się opony letnie od zimowych?

Różnica wizualna to nacięcia (lamelki), które znaleźć można na oponach zimowych. Elementy te mają za zadanie zwiększyć przyczepność ogumienia do podłoża. Tym, czego nie widać, a co zdecydowanie robi różnicę, jest skład mieszanki, z której opona zimowa jest wykonana. W największym skrócie, guma taka posiada mniej siarki, a więcej krzemionki. Dzięki temu jest bardziej elastyczna i nie twardnieje tak jak opona letnia, kiedy temperatura powietrza zaczyna osiągać jesienno-zimowe wartości.

Dlaczego warto zmieniać opony z letnich na zimowe?

Ponieważ opony letnie nie są dostosowane zarówno swoją budową, rodzajem bieżnika oraz składem chemicznym do poruszania się w zimowych warunkach. Ich guma zaczyna wówczas niebezpiecznie twardnieć, a konstrukcja bieżnika przestaje radzić sobie ze śniegiem i błotem pośniegowym. Jazda na oponach letnich to przejaw skrajnej nieodpowiedzialności, zarówno za bezpieczeństwo osoby jadącej tak wyposażonym samochodem, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Najczęstszym kryterium, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na zmianę opon z letnich na zimowe, jest temperatura powietrza. Jeśli spada ona poniżej plus siedmiu stopni  Celsjusza, wówczas wizyta w serwisie staje się nieunikniona. Jeśli chodzi o kwestie praktyczne (np. dostęp do serwisów oponiarskich), o zmianie ogumienia można zacząć myśleć już w październiku. Ważne, by zdążyć przed listopadowymi przymrozkami i opadami śniegu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając opony?

Na kilka rzeczy. Przede wszystkim na to, by prawidłowo dobrać jej rozmiar. Po drugie, by zwrócić uwagę, czy ich specyfika pokrywa się z rodzajem naszego samochodu. Inne opony są zalecane do pojazdów rozwijających niewielkie prędkości (miejskich), a inne do sportowych czy SUV-ów. Po trzecie, należy zastanowić się, jakiego rodzaju trasy będą w naszym wypadku przeważające oraz na klimat, w którym będziemy się poruszać. Jeśli zamierzamy podróżować głównie po terytorium Polski, powinniśmy sięgnąć po opony typu alpejskiego. 

Dlaczego warto wybrać opony Uniroyal MS plus 77?

Ponieważ zapewniają doskonałą stabilność na zimnych nawierzchniach, zarówno mokrych, jak i suchych. Wykonane są z nowej mieszanki z dodatkiem krzemionki. Dzięki temu lepiej przywierają do powierzchni, co przekłada się na wzrost przyczepności. 

Warto wspomnieć również o ich specjalnym, jodełkowym bieżniku z szerokimi, otwartymi kanałami. Ten unikalny wzór pozwala na skuteczne odprowadzanie wody, co przekłada się na wzrost bezpieczeństwa na mokrej nawierzchni. A wysoka przyczepność to gwarancja pełnej kontroli nad pojazdem i mniejszego ryzyka wystąpienia aquaplaningu.

 

Uwaga, konkurs!

 

 

Zasady: Kup opony zimowe Uniroyal. Zarejestruj paragon na stronie zimazuniroyal.pl  i odpowiedz na znajdujące się tam pytanie. 

Nagrody: dla każdego podwójny bilet do Multikina, a raz w tygodniu wybierana jest osoba, która otrzymuje zwrot gotówki za opony.

Czas trwania konkursu: od 14.10.2019 r. do  24.11.2019 r.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany