Trwałe łączenie elementów drewnianych to podstawowa zasada przygotowywania zarówno konstrukcji stolarskich, jak i szkieletów konstrukcji dachowych. Jeżeli chcesz, żeby więźba dachowa czy krokwie były stabilne, to powinieneś wykorzystać wkręty ciesielskie najwyższej klasy. Co powinieneś wiedzieć przed ich zastosowaniem?
Gdzie możesz wykorzystać wkręty ciesielskie? To elementy służące do łączenia konstrukcji drewnianych, stosowane głównie na budowie. Świetnie sprawdzą się przy budowie domów, przy stawianiu kolejnych elementów stelaża budynku lub całej konstrukcji. Stosuje się je też przy tworzeniu dachów – przy takich częściach jak kontrłaty, łaty czy wspomniane wcześniej więźby dachowe oraz krokwie.
Jaki powinien być wkręt ciesielski wysokiej jakości?
Przede wszystkim wkręty ciesielskie musisz dostosować do wybranego materiału, grubości drewna oraz zastosowania. Jeżeli łączysz części konstrukcyjne, wymagające dużej nośności i wytrzymałości – postaw na grubsze i dłuższe wkręty. W przypadku mniejszego nacisku, możesz zastosować cieńsze i krótsze elementy.
Zwróć uwagę na to, aby wkręt miał określone parametry. Przy budowie postaw na części, które zostały przygotowane z wysokiej jakości stali (najlepiej ocynkowanej). Pamiętaj, żeby wybrać wkręty o odpowiednio dobranej grubości – jeżeli zastosujesz za cienkie elementy, to konstrukcja nie będzie stabilna. Z kolei zbyt gruby wkręt może utrudnić montaż, a niekiedy nawet go uniemożliwić.
Wysokiej jakości wkręty ciesielskie możesz stosować w różnego rodzaju materiałach drewnianych – od litego drzewa, przez klejone po płyty wiórowe i drewnopodobne. Zwróć uwagę czy wybrane przez Ciebie elementy możesz montować bez wcześniejszego wiercenia, co narusza niekiedy trwałość drewnianej konstrukcji.
Wkręty ciesielskie – różne rodzaje do różnych zastosowań
Wybór wkrętów ciesielskich wiąże się nie tylko z określeniem wymaganej długości czy grubości. Możesz znaleźć też różne kształty łba części. Talerzowy kształt zwiększa nośność i siłę docisku, ograniczając ingerencję łba w konstrukcję. Z kolei wkręty ciesielskie z zakończeniem stożkowym lepiej sprawdzą się, gdy mamy zamiar całkowicie zintegrować element (wraz z łbem) z powierzchnią drewnianą.
Warto wybrać wkręty z systemem montażu TORX, który ułatwia mocne i stabilne dokręcenie, bez ryzyka ukręcenia łba czy starcia powierzchni mocującej. Miej to na uwadze, wybierając elementy stosowane przy tworzeniu stelaży domu czy konstrukcji dachowej.