Wjazd do Bike Parku w górach – o czym warto pamiętać?

Bike Park to po prostu raj dla rowerzystów i z roku na rok w Polsce powstaje ich coraz więcej. W zdecydowanej większości, z uwagi na strukturę i ukształtowanie terenu, parki rowerowe położone są one na południu Polski, w różnych górskich pasmach.

W ostatnich latach, wraz z dużym zainteresowaniem sportami rowerowymi, Bike Parki urosły jak grzyby po deszczu i obecnie po prostu jest w czym wybierać. W zdecydowanej większości, z uwagi na strukturę i ukształtowanie terenu, parki rowerowe położone są one na południu Polski, w różnych górskich pasmach.

O co warto zadbać, będąc w Bike Parku

Będąc już na miejscu i aby lepiej poznać dostępne trasy oraz dobrze przygotować się do przygody, warto pierwszy zjazd pokonać z pomocą instruktora, którzy przekażą nam niezbędne wskazówki tak, by móc w pełni i bez obaw cieszyć się wyjazdem.

Najpopularniejsze Bike Parki w Polsce

Nadszedł czas na Twój pierwszy wjazd do Bike Parku lub po prostu sprawdzić siebie na innych trasach? Mamy dla Ciebie zestawienie najpopularniejszych tras rowerowych w Polsce.

Bike Park Czarna Góra na Dolnym Śląsku

Pierwszy w pełni profesjonalny, wielkoskalowy park rowerów górskich w Polsce. Posiada 12 tras zjazdowych, które są zabawne i wymagające dla każdego, od nowicjuszy do ekspertów.

Bike Park Wierchomla

Położony w pobliżu Piwnicznej Zdrój w Bieszczadach, to ekscytujące miejsce do uprawiania kolarstwa górskiego downhill z bardzo dobrze zaprojektowanymi trasami.

Laworta Bike Park w Ustrzykach Dolnych na Podkarpaciu

Park z rzema trasami do downhillu i freeride’u, znajduje się na zboczach Kamiennej Laworty. Można tam dojechać wyciągiem krzesełkowym.

Bike Park Stożek

Położony jest na górze Wielki Stożek w samym sercu Bieszczad. Posiada kilka głównych tras zjazdowych z różnego rodzaju skoczniami, barierami, wall-rides, double i innymi przeszkodami o różnym stopniu trudności.

Żar Mountain Bike Park

Położony jest w Międzybrodziu Żywieckim na Śląsku i posiada dwie główne trasy zjazdowe dla rowerów górskich: wymagającą, biegnącą wśród drzew wzdłuż stoku narciarskiego oraz mniej wymagającą, asfaltową, odpowiednią dla mniej zaawansowanych zawodników.

Bike Park w Kasinie Wielkiej

Położony na południe od Krakowa dysponuje trzema trasami dla rowerów górskich o różnym stopniu trudności: łatwą trasą „Pucharówka” o długości 1400 metrów, bardziej wymagającą trasą „RMB” o długości 1600 metrów oraz nowo otwartą trasą „Airy Fairy”, która jest bezpłatna.

Palenica Bike Park w Jaszowcu

Jedno z najlepszych miejsc do uprawiania kolarstwa zjazdowego w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Oferuje pięć tras dla rowerzystów górskich, które różnią się stopniem trudności.

Kiczera Bike Park w Puławach

Składa się z wielu tras zjazdowych przeznaczonych dla bardziej doświadczonych rowerzystów z bardzo stromymi rampami, hopkami i zakrętami oraz elementami przyrodniczymi.

Park Grawitacji w Myślenicach

Oferuje trasy biegnące przez piękny zbiornik wodny Bluszcz. Prawie dwukilometrowy wyciąg krzesełkowy na szczyt góry Chełm jest najdłuższy w Polsce.

Sztuczna skocznia w Kamieńsku

Park położony niedaleko Radomska, polecana jest zimą narciarzom, a latem rowerzystom zjazdowym. Znajduje się tu piękna trasa rowerowa do zwiedzania, odpowiednia dla wszystkich miłośników adrenaliny.

Kilka wskazówek dla rowerzystów

Bike Park to po prostu raj dla rowerzystów i z roku na rok w Polsce powstaje ich coraz więcej. Jednak, aby dobrze przygotować się do wyprawy do takiego miejsca, warto przed wyjazdem  zadbać o kilka kwestii takich jak:

  1. Dieta: odpowiednia dieta to podstawa, niezależnie od tego, jaki sport uprawiamy. Planowanie wyprawy jest więc idealną okazją do tego, by zrzucić kilka kilogramów i pozbyć się złych nawyków żywieniowych. W jeździe na rowerze liczy się bowiem każdy kilogram.
  2. Kondycja: wizja rowerowej przygody w jednym z polskich bike parków może być doskonałą motywacją do tego, by postarać się o dobrą kondycję. Regularny, dobrze zaplanowany i przemyślany trening przed wyjazdem pozwoli nam jeszcze bardziej cieszyć się przygodą w tym wyjątkowym miejscu.
  3. Wyposażenie: Choć najczęściej wybieranym przez rowerzystów są rowery MTB 29 CALI, należy wiedzieć sam rower to nie wszystko. Przed wyprawą warto zajrzeć lub wejść na stronę profesjonalnego sklepu z akcesoriami rowerowymi po to, by uzupełnić braki w wyposażeniu oraz przyjrzeć się nowym akcesoriom ułatwiających uprawianie sportów rowerowych.

Pamiętaj, że zanim wyruszymy na wyprawę należy wstępnie zapoznać się z planem Bike Parku, do którego się wybieramy oraz przeczytać opis tras.

Niech żyje przygoda!

Lato nastraja ku przygodzie, a dla fanów turystyki rowerowej wyprawa do Bike Parku może być nie lada gratką. Już dziś zaplanuj wizytę w jednym z nich i ciesz się wymarzoną rozrywką w rowerowym raju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *