Węglan wapnia – właściwości i zastosowanie

0 3 936

Węglan wapnia jest obecnie stosowany, z powodzeniem, w rozmaitych branżach. Czym cechuje się ten związek chemiczny? Dlaczego jest tak chętnie wybierany przez rozmaitych specjalistów?

Najważniejsze cechy fizyczne oraz chemiczne

Trzeba zaznaczyć, że węglan wapnia to związek chemiczny (typu nieorganicznego). Stanowi sól kwasu węglowego oraz wapnia. Jeśli ten środek chemiczny zostanie poddany wpływowi wysokiej temperatury, to następuje rozkład (na tlenek wapnia, a także dwutlenek węgla). Węglan wapnia ma wzór chemiczny CaCO3. Zastanawia Cię to, jak wygląda ten związek chemiczny w postaci fizycznej? Okazuje się, że jest to proszek mający białą barwę. Ten preparat nie ma żadnego zapachu. Warto dodać, że jego pH wynosi 8-9. Jaka jest zaś temperatura krzepnięcia? To dokładnie 1289°C. Warto zauważyć, że ten związek chemiczny występuje (pod rozmaitymi postaciami) w otaczającej nas przyrodzie. Jest chociażby składnikiem niektórych minerałów. Chodzi nam w tym momencie o aragonit i kalcyt. Dodatkowo węglan wapnia jest składnikiem skał. Takich, jak kreda, koral, czy dolomit.

Chemia budowlana a węglan wapnia

Obecnie chemia budowlana to kategoria produktów, która na pewno nie narzeka na brak zainteresowania. Trzeba zaś w tym miejscu zaznaczyć, że chodzi o akcesoria chemiczne, których zadaniem jest usprawnienie rozmaitych prac. Np. wykonywanych właśnie w sektorze budowlanym. Odpowiednio zastosowane preparaty sprawiają, że można szybko i bez trudu produkować beton, zaprawy, czy spoiwa. Warto zauważyć, że właściwie użyta chemia budowlana ma wpływ chociażby na napowietrzanie, czy redukowanie ilości wody (jeśli jest jej zbyt dużo). Artykuły z tej kategorii są stosowane także m.in. do odpieniania oraz zapewniania większej wodoodporności. Warto zauważyć, że produkty (w ramach chemii budowlanej) można podzielić na rozmaite podgrupy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na tynki, gładzie, zaprawy murarskie itp.

Trzeba podkreślić, że węglan wapnia jest zaś jednym ze związków chemicznych używanych do produkowania wyżej opisywanej chemii budowlanej. Jakie ma zastosowanie w budownictwie? Okazuje się, że bardzo szerokie. Np. jest wykorzystywany do budowania dróg. Tak samo, jak do produkowania cementu i betonu. Ważne jest to, że węglan wapnia to materiał cechujący się dużą uniwersalnością. Praca z nim jest szybka i nie generuje żadnych komplikacji. Dobrej jakości związek chemiczny tego typu pozwala uzyskiwać materiały o pożądanych właściwościach. Trzeba dodać, że ten preparat może być wykorzystywany pod rozmaitymi postaciami. Np. w formie wapiennej jest stosowany jako materiał budowlany. To nie wszystko. Nie brakuje specjalistów, którzy używają tego związku chemicznego pod postacią sproszkowanych skał wapiennych. Wtedy chodzi o produkowanie odpowiedniej klasy wapnia palonego.

Węglan wapnia a medycyna

Uniwersalność węglanu wapnia jest niezaprzeczalna. Z jednej strony taki związek chemiczny jest z powodzeniem wykorzystywany w sektorze budowlanym. Z drugiej strony można go użyć np. także w branży medycznej. Okazuje się, że jest bowiem składnikiem wielu suplementów diety. Kiedy takie preparaty są zaś przepisywane przez lekarzy? Np. w przypadku osób mających choroby (lub złamania) kości. Jest to znakomite rozwiązanie na skurcze oraz drżenie kończyn górnych. Suplementy z węglanem wapnia przydają się w aspekcie leczenia krzywicy. Masz nadkwasotę? A może ostatnio często dolegają Ci problemy gastryczne? Warto wiedzieć, że w takich sytuacjach również można postawić na te preparaty. Co ciekawe, cenne właściwości węglanu wapnia są wykorzystywane także do wspomagania leczenia alergii i rozmaitych stanów zapalnych – mających miejsce w obszarze naszego organizmu.

Warto jednak od razu zaznaczyć, że istnieją też pewne przeciwwskazania do stosowania suplementów diety – z tym konkretnym składnikiem. Chodzi o osoby z nowotworami kości, niewydolnością nerek, czy hiperkalcemią… Trzeba być również uważnym w przypadku hiperwitaminozy witaminy D. W takich sytuacjach te preparaty są zabronione.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany