Wędkarstwo muchowe dla początkujących.

0 151

Współczesne wędkarstwo to wiele różnych technik połowu, wśród których wędkarstwo muchowe powszechnie uznaje się za jedną z jego elitarnych, bardziej wyszukanych odmian. Tymczasem od tej techniki można również zaczynać swoją przygodę z wędkarstwem w ogóle.

Wystarczy dobry nauczyciel, który podpowie i nauczy nas podstawowych sposobów prowadzenia wędki, zarzucania linki – tak w wędkarstwie muchowym korzystamy z linek, a nie tradycyjnych żyłek wędkarskich – zacinania, czy wyboru odpowiedniej przynęty (muchy) na konkretną rybę lub konkretną wodę. Jeśli nie mamy takiego nauczyciela, warto zaglądać na fora internetowe poświęcone wędkarstwu i tam szukać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Tak czy inaczej dla początkującej osoby, która zamierza spróbować swych sił w wędkarstwie muchowym, podstawą będzie skompletowanie niezbędnego sprzętu. Co zatem musimy kupić na strat?

 

Linki

Sznury muchowe to najważniejszy i niezwykle charakterystyczny element wędkarstwa muchowego. Odpowiednio dobrana linka pozwala na wygodne prowadzenie przynęty i ogólnie na operowanie wędką w wodzie o silnym nurcie. Podstawowe informacje na temat linek muchowych to: kształt linki, waga pierwszego fragmentu linki odwijanej z kołowrotka, a także stopień tonięcia. Wszystkie te elementy odgrywają ważną rolę w łowieniu ryb na wodach o różnej sile nurtu, a ich odpowiedni dobór wpływa na wygodę wędkowania i ewentualny sukces wędkarski, czyli złapanie taaakiej ryby. Wybór właściwej linki jest zajęciem wymagającym dużego doświadczenia i zwykle każdy z wędkarzy uczy się tego metodą prób i błędów. Jeśli jesteś początkującym wędkarzem muchowym, na starcie możesz zaopatrzyć się podstawową linkę Level L, o cylindrycznym, jednakowym kształcie na całej swojej długości. Z czasem sięgniesz po kolejne modele, takie chociażby jak Duble Traper DT – linka, która z obu stron ma zwężane końcówki.

 

Wędziska

Wybór wędki zależy przede wszystkim od rodzaju łowiska, na którym mamy zamiar wędkować. Jeśli nie jest to wąska i silnie zakrzaczona rzeczka, optymalnym wyborem będzie jakieś uniwersalne wędzisko o długości około 3m. W związku z tym, że wędkę będziemy przez cały czas trzymać w rękach, ważne jest aby waga wędziska była maksymalnie mała, ale samo wędzisko było wytrzymałe, niepodatne na pęknięcia. Na szczęście współczesna technologia zrobiła tak duże postępy, że zakup lekkiej, uniwersalnej wędki dedykowanej dla wędkarstwa muchowego, nie będzie kosztował nas prawdziwego majątku. Wybierając pierwszą wędkę koniecznie zwróć uwagę na prawidłowe wyważenie zestawu – wędka z linką. Często ma to większe znaczenie niż waga samego wędziska. Dobrze wyważony zestaw nie będzie męczył rąk, co pozwoli dłużej cieszyć się urokami pobytu nad wodą.

 

Kołowrotek

To kolejny element wpływający na komfort wędkowania. W wędkarstwie muchowym kołowrotek powinien posiadać ruchomą szpulę zamocowaną w obudowie, a pomiędzy tymi elementami nie powinno być wolnej przestrzeni, co zwykle prowadzi do klinowania linki. Poza tym taki kołowrotek powinien być wyposażony w sprzęgło z płynną regulacją docisku, co pozwala na swobodne dostosowanie szybkości wysuwania sznura. Taki kołowrotek powinien być również dopasowany wagowo do całego zestawu, co wpłynie na zmniejszenie wysiłku związanego z prowadzeniem wędki na łowisku.

 

Autor artykułu
Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem BogdanGawlik.pl oferującej szeroki asortyment przeznaczony do wędkarstwa muchowego (flyfishing), oraz pozostały sprzęt i akcesoria dla wędkarzy.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany