Większość z nas zna historię Polski w zakresie, pozwalającym na przydzielenie nazwisk ważnych osobowości to wydarzeń, z jakimi były związane. Ale czy na pewno znamy wszystkie, które znać powinniśmy?
Oto lista polskich nazwisk, które powinny zapisać się na kartach naszej pamięci i być wspominane podczas upamiętniania odzyskania przez Polskę niepodległości.
STEFAN PAWEŁ ROWECKI (25.12.1895 – 08.1944)
Podczas I wojny światowej walczył w I Brygadzie Legionów Polskich. W 1918 roku został mianowany porucznikiem w Polskich Siłach Zbrojnych. Po utworzeniu Niepodległego Państwa Polskiego, uczestniczył w rozbrajaniu okupantów niemieckich.
Podczas II wojny światowej, w czerwcu 1939 roku, objął dowództwo nad Warszawską Brygadą Pancerno-Motorową. W czasie Kampanii Wrześniowej dowodził brygadą w obronie Wisły, następnie Pod Tomaszowem Lubelskim. W Służbach Zwycięstwu Polski był zastępcą komendanta, a następnie generałem brygady. W tym samym roku (1940) został głównym komendantem ZWZ oraz dowódcą Sił Zbrojnych w Polsce. Jedna z kluczowych postaci w polskim ruchu oporu.
Otrzymał następujące odznaczenia: Order Orła Białego, Krzyż Złoty Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari, Krzyż Niepodległości z Mieczami, Krzyż Niepodległości, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Armii Krajowej, Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921, Odznaka za Rany i Kontuzje, Odznaka Pamiątkowa Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, Gwiazda Wytrwałości, Oficer Legii Honorowej, Komandorska Legia Zasługi.
IGNACY JAN PADEREWSKI (11.1860 – 06.1941)
W czasie II wojny światowej był w składzie władz Polski na uchodźstwie. W Londynie piastował funkcję przewodniczącego Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej. Naziści uznali go za wroga III Rzeszy. W 1940 pozyskał fundusze zasilające Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie pod dowództwem Sikorskiego. Przyczynił się do wybuchu powstania wielkopolskiego.
Odznaczony kilkunastoma orderami oraz krzyżami zasługi.
JAN LUDWIK POPŁAWSKI (01.1854 – 03.1908)
Jeden z najbardziej zasłużonych działaczy społecznych na rzecz sprawy chłopskiej. Brał udział w kierowaniu ruchem narodowo-demokratycznym. We wcześniejszych latach aresztowany za udział w manifie w setną rocznicę powstania kościuszkowskiego. Jeden z organizatorów Stronnictwa Demokratyczno-Narodowego w zaborze austriackim. Redaktor w dzienniku „Gazeta Polska”.
Te nazwisko warto znać. Te nazwiska warto wspominać. Razem z RED IS BAD utrwalaj pamięć o bohaterach.