Wartościowe brylanty z certyfikatem GIA

Closeup of diamond ring
0 1 832

„Diament to najlepszy przyjaciel kobiety”

Tak śpiewała znana Diva amerykańskiego kina lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych Marilyn Monroe. No ale jak odróżnić prawdziwy diament od tego fałszywego ? Jeden i drugi pięknie wygląda i czym naprawdę one się różnią ? Jak określić ich wartość ?

Na to pytanie może odpowiedzieć jedynie niezależny ekspert z GIA.

Czym jest GIA

Gemological Institut of America (GIA) to zespół ekspertów gemmologów, którzy specjalizują się w klasyfikacji i ocenie diamentów. Każdy brylant opuszczający szlifiernie kierowany jest do laboratorium gemmologicznego w celu dokonania jego oceny jakości oraz wydania stosownego certyfikatu. GIA stanowi jeden z renomowanych na świecie laboratoriów gemmologicznych, które dokonują kompleksowej ekspertyzy kamieni szlachetnych.

Panel doświadczonych ekspertów ocenia barwę brylantu, jakość szlifu, masę kamienia oraz jego czystość. Do każdego kamienia sporządzana jest mapka, na której nanosi się poszczególne inkluzje, zanieczyszczenia, a także cechy samego szlifu. Na podstawie zebranych danych dokładnie zostanie opisana budowa kamienia oraz jakość szlifu, a także sprawdzone jego naturalne pochodzenie. Po wykonanej ekspertyzie GIA wystawia certyfikat stwierdzający wszystkie w/w. informacji. Ten dokument świadczy o autentyczności samego kamienia, potwierdzonej bezstronną i rzetelną oceną jego jakości.

Każdy certyfikat posiada swój indywidualny numer i jest przypisany dla jednego konkretnego kamienia. W tym wypadku nie możemy liczyć na podrobienie takiego dokumenty, ponieważ wszystkie wydane dokumenty są rejestrowane w bazie GIA i można je łatwo sprawdzić.

Dlatego, zanim kupisz swojej dziewczynie pierścionek z brylantem, zapytaj się o certyfikat GIA.

Jakie informacje zawarte są w certyfikacie GIA

Na pierwszej stronie certyfikatu wpisana jest data sporządzenia ekspertyzy oraz numer samego dokumentu. Na tej stronie również widnieją podstawowe informacje, takie jak: kształt szlifu kamienia, jego dokładne wymiary, masa, barwa, czystość, ocena ogólna szlifu, wykończenie, symetria i fluorescencja. Z certyfikatu dowiadujemy się również jaką techniką przeprowadzono badanie kamienia.

Kolejna strona to wyrysowana metryczka kamienia z oznaczonymi wymiarami i oceną proporcji kamienia oraz wartości kątowych. Na mapce wyrysowane są również inkluzje oraz cechy zewnętrzne i wewnętrzne brylantu.

Ostatnia strona przedstawia dokładną skalę wartości, według której oceniono diament.

Pierścionek z brylantem z certyfikatem GIA

Jeżeli kamień posiada już certyfikat GIA, to świadczy o jego autentyczności, a zarazem wartości. Niemniej jednak podane w nim wartości też mają znaczenia, bo to również rzutuje na jego cenę, w sensie oceny jubilerskiej.

Powszechnie spotykane brylanciki (0,14- 0,21 karata), które również wyróżnia nieprzeciętna wartość, oprawione w białe lub żółte złoto mogą stanowić piękną pamiątkę dla ukochanej.

Jednaka prawdziwie wartościowy zaczyna się pierścionek z brylantem 0 30 karata, który charakteryzuje się barwą w klasie D oraz czystością VVS1 lub VVS2, a także klasyfikacją szlifu 3x Excellent. Jeżeli chociaż jedne z parametrów szlifu wyznaczony zostanie na very good, to jego wartość już spada o 5%. Przy czym fluorescencja jest na poziomie NONE lub Faint.

Podsumowanie

Prawdziwie wartościowy brylant zdobywa oceny na poziomie „doskonały” praktycznie w każdym zakresie oceny eksperckiej. Aby uzyskał taki wynik jego faktura i kształt musi być wręcz krystalicznie czysta i w pełni odzwierciedlająca Heart and Arrow. Tego typu diament przy masie 0,30 karata osiąga wartość około 1000 dolarów na rynku światowym.

Zobacz wyjątkowe pierścionki zaręczynowe z brylantem

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany