Podobno okulary dodają człowiekowi uroku. To dzięki nim wygląda się na osobę bardziej mądrą, odpowiedzialną i dojrzalszą, a to wszystko za sprawą ładnych oprawek albo mocno zakorzenionych stereotypów. W okresie letnim jednak osoby z dużą wadą wzroku często szukają pomocy w zamianie swoich okularów korekcyjnych na soczewki kontaktowe. Powodów jest cała masa. Zaczynają się one od rażącego słońca, a kończą na niemożliwości długiej kąpieli w morzu bez okularów.
Przed zakupem pierwszych soczewek kontaktowych każdy zadaje sobie pytanie, czy aby na pewno warto. Pytań jest cała masa. Najczęściej zadawane są pytania o produkt, jego jakość, sposób użytkowania, mniej o zdrowotne konsekwencje użytkowania.
Mity i legendy
Pierwszym mitem do obalenia jest stwierdzenie, że soczewki kontaktowe są niewygodne. Odpowiednio dobrany produkt do kształtu oka i rodzaju posiadanej wady jest praktycznie niewyczuwalny podczas użytkowania. Soczewka jest tak skonstruowana, że samoistnie pozostaje na „swoim miejscu”, czyli na tęczówce i źrenicy. Osoby noszące soczewki kontaktowe dbają o odpowiednie, całodobowe nawilżenie oka, dzięki czemu uczucie dyskomfortu nie ma miejsca.
Jak długo można nosić jedną parę soczewek?
To zależy od ich rodzaju. W aptekach oraz innych punktach sprzedaży można natknąć się na produkt jednorazowy ale również na soczewki kontaktowe tygodniowe, miesięczne, a nawet roczne. Pierwszy zakup powinien być skonsultowany z okulistą. Doradzi on jakie będą najodpowiedniejsze do skorygowania posiadanej wady oraz wytłumaczy jak powinno się je wkładać i zdejmować, nie odnosząc szkód na zdrowiu.
Soczewki kontaktowe nie są zdrowe. (?)
Warto zacząć od podstaw, czyli od tego, z czego są one wykonane. Tzw. kontakty są wytwarzane z bio kompatybilnych tworzyw (eliminują problemy zdrowotne w kontakcie z ludzkim ciałem). Przepuszczają tlen do oka, tak więc nie jest ono narażone na wysuszenie. Jeśli pojawi się uczucie dyskomfortu podczas noszenia, to oznaka złego użytkowania np. zbyt długi czas w oku lub nieodpowiednia higiena (codzienne czyszczenie płynami). Warto zwracać uwagę na częstsze i dłuższe mruganie, a także zaopatrzenie się w kropelki nawilżające.
Czy soczewka kontaktowa może przemieścić się poza gałkę oczną?
Jest to niemożliwe, ze względu na to, że soczewka znajduje się tylko i wyłącznie na przedniej części gałki ocznej. Oko posiada bariery ochronne, które nie pozwalają na przemieszczenie się niczego poza jego granice.
W lato same plusy
Zamiana okularów na soczewki kontaktowe to strzał w dziesiątkę szczególnie w okresie wakacyjnym. Podnoszą one komfort życia, ponieważ można w nich wykonywać wszystkie te czynności, których nie można robić w okularach korekcyjnych, np. uprawiać sporty wodne, takie jak pływanie, nurkowanie czy surfing. Dodatkowym plusem jest to, że zazwyczaj komfort widzenia zdecydowanie się poprawia, tzn. w soczewkach kontaktowych widzi się lepiej niż w okularach.