Usuwanie rdzy z samochodu – jak to zrobić? 10 skutecznych sposobów

0 269

Problem korozji samochodu dotyka przede wszystkim starszych modeli. Wieloletnia ekspozycja na wilgoć, niekorzystne warunki atmosferyczne w połączeniu z uszkodzeniami, jak lekkie uderzenia, czy zdarty lakier mogą sprawić, iż pomiędzy lakierem coraz mocniej przebija się rdza. A to niedobry znak. W końcu na wytrzymałość auta, w tym na bezpieczeństwo w trakcie jazdy, ale również zderzenia, wpływa jakość karoserii. Osłabiona przez korozję, nie spełnia w 100% swojego zadania. Istotne są także czynniki estetyczne. W końcu pokryty rdzą samochód wygląda na zaniedbany. Nawet jeśli jego podzespoły, czy inne elementy są w bardzo dobrej kondycji, niska jakość wizualna wpływa na cenę rynkową pojazdu. Dlatego warto działać i pozbyć się tego problemu.

Rdza na samochodzie-dlaczego należy ją usunąć?

Ogromna część elementów, z których składa się samochód, tak samo konstrukcyjnych, które stanowią jego szkielet, jak również mechanicznych, które zapewniają mu mobilność, wykonana jest z metalu. A to oznacza, iż poszczególne z nich narażone są na korozję. Jest to nic innego jak proces rdzewienia metalu, który prowadzi do jego osłabienia. Wielu kierowców obawia się tego zjawiska, ponieważ stopniowo rozprzestrzenia się, zajmuje kolejne elementy, obniża jakość estetyczną pojazdu, a finalnie prowadzi do jego uszkodzenia. Korozja może doprowadzić, między innymi do tego, że tak samo w podwoziu, jak też nadwoziu pojawią się ubytki.

Warto pamiętać, że samochód pokryty jest lakierem, którego funkcja nie sprowadza się wyłącznie do estetyki. Pełni także praktyczną rolę, czyli ochronną. A mianowicie stanowi warstwę, która zapobiega występowaniu korozji na poszczególnych elementach. Dlatego, by uniknąć problemów z rdzą, warto regularnie kontrolować stan lakieru, by zlokalizować ewentualnie zarysowania, czy odpryski, w których miejscu z czasem zacznie pojawiać się rdza.

10 sposobów na usunięcie rdzy z samochodu

Wielu kierowców patrzy na rdzę z przerażeniem. Obawia się, iż jest to oznaka, iż samochód z czasem będzie brzydki i problematyczny w użytkowaniu. Jednak spokojnie. Jeśli zacząć działać odpowiednio szybko, problem ten można zażegnać. Jak usunąć rdzę z samochodu?

Można tego dokonać nawet domowymi sposobami, warto jednak nastawić na czasochłonną pracę, którą należy wykonać w sposób rzetelny. Tylko to pozwoli zredukować do minimum ryzyko ponownego pojawienia się korozji na samochodzie.

  1. Pierwszym, sprawdzonym, praktykowanym sposobem na usunięcie rdzy z samochodu jest zastosowanie techniki mechanicznej. Innymi słowy, niezbędny staje się materiał trący, jak papier ścierny, za pomocą którego można usunąć rdzę z karoserii. Dodatkowo warto wyposażyć się w szczotki oraz szlifierki. Ręczne przeprowadzanie tego rodzaju czynności, szczególnie na dużej powierzchni, może nie tylko zmęczyć, ale również zając bardzo dużo czasu.
  2. Usuwanie rdzy za pomocą Coca Coli to kolejny sposób na pozbycie się tego problemu domowymi metodami. Wszystko dlatego, że jednym ze składników Coli jest kwas ortofosforowy, który sam w sobie stanowi środek odrdzewiający. Technika ta jedna posiada jeden mankament – nie daje trwałego efektu. Dlatego raz usunięta rdza z czasem powróci i niezbędne stanie się jej ponowne usunięcie.
  3. Spróbuj zastosować sól oraz cytrynę. To kolejny, domowy sposób, który może pomóc w czyszczeniu rdzawego miejsca. W pierwszej kolejności trzeba przygotować roztwór. Dlatego do pojemnika z wodą, może to być nawet szklanka, dodaje się sok z cytryny, najlepiej świeży, a następnie odrobinę soli. Do samego czyszczenia najlepiej wykorzystać szmatki oraz szczotkę.
  4. Spróbuj zastosować sodę oczyszczoną. Tak, jak się okazuje, soda oczyszczona ma bardzo wszechstronne zastosowanie. A jednym z nim jest odrdzewianie samochodów. W tym przypadku wykorzystujemy sód w postaci sypkiej. Wystarczy pokryć rdzę na kilka godzin sodą, a następnie zdrapać za pomocą szczotki drucianej.
  5. Ocet jabłkowy. To kolejny produkt, który znajduje się w praktycznie każdej kuchni, a jednocześnie może posłużyć jako skuteczny środek do usuwania rdzy. Najlepiej jednak sprawdza się w sytuacji, gdy istnieje możliwość zanurzenia pokrytego rdzą elementu w occie.
  6. Zastosowanie środków chemicznych to kolejny, a jednocześnie skuteczny sposób na walkę z rdzą. Tym bardziej, iż na rynku znaleźć można szereg produktów, które są dedykowane do tego rodzaju czynności.
  7. Wymiana elementu, który dotknęła korozja. To sposób, który daje natychmiastowy efekt. A mianowicie, jeśli korozją dotknięty jest błotnik, co zdarza się bardzo często, zamiast poddawać go renowacji, można po prostu zakupić nowy element.
  8. Alternatywą dla chemicznego usuwania rdzy jest zastosowanie WD-40. To środek bardzo popularny i funkcjonalny, który może pomóc także w problemach z korozją.
  9. Piaskowanie samochodu to kolejna metoda, którą wykorzystują także profesjonalny warsztaty. W tym przypadku materiałem ścierającym są drobinki piasku. Sposób bardzo skuteczny oraz często praktykowany.
  10. Najlepiej po prostu zapobiegać. Dokładnie, nie ma chyba lepszego sposobu na rdzę, niż po prostu niedopuszczenie do tego, by się w ogóle pojawiła. Na szczególną uwagę zasługują błotniki, które narażone są na kontakt z wodą, solą, czy błotem, które mogą w skuteczny sposób doprowadzić do korozji.

Jak uniknąć rdzy na samochodzie?

Jedną z czynności, która pomoże uniknąć tego rodzaju problemów, jest oczywiście regularne sprawdzanie karoserii. Czynność ta sprowadza się do oględzin nie tylko pod kątem tego, czy rdza już się pojawiła, ale czy na samochodzie nie ma jakichkolwiek zarysować, czy odprysków. Takowe najlepiej uzupełnić. Na rynku dostępne są specjalne farby sprzedawane w niewielkich aplikatorach, które pomogą w skromnych pracach lakierniczych.

Dodatkowo wykorzystać można dostępne w sprzedaży środki, które mają za zadanie chronić karoserię przed wystąpieniem korozji. Warto również regularnie jeździć na myjnię, ponieważ na czystym samochodzie łatwiej jest dostrzec wszelkiego rodzaju zarysowania.

 

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany