Niektórzy właściciele aut mogą być zaskoczeni tym, że silnik posiada poduszki. Wiadomo, że w samochodzie są poduszki powietrzne, które mają na celu chronić kierowcę i pasażerów podczas zderzenia z innym pojazdem lub obiektem. Ale poduszka silnika? Czym właściwie jest. Bo przecież nie chodzi o to, że silnik sobie idzie smacznie spać w momencie, gdy go wyłączymy, by zregenerować siły do kolejnej jazdy.
Poduszka silnika – co to jest?
Poduszka kojarzy się z wystrojem sypialni, czy salonu. Przywodzi na myśl skojarzenia takie, jak wygoda, miękkość, sen, spokój, czy bezpieczeństwo. Częściowo skojarzenia te pasują do poduszki silnika. W końcu nie bez powodu w taki właśnie sposób nazywa się ten, konkretny element. Jednak, gdzie właściwie jest umiejscowiony i jaką faktycznie pełni funkcję?
Wielu kierowców w ogóle nie przywiązuje uwagi do tego, że taki element znajduje się w samochodzie. A przez to czasem nie mogą sobie zdawać sprawy z tego, że dziwne odgłosy, które dochodzą z silnika, są wynikiem uszkodzonej poduszki silnika.
W trakcie pracy silnik działa na wysokich obrotach. Warto pamiętać, iż na biegu jałowy silnik wykonuje 1000 obrotów/sekundę. W trakcie jazdy średnio 2000 tysiące, ale może to być nawet 3-4 tysiące obrotów. A to oznacza drgania i wibracje. Te natomiast mogłyby po prostu irytować w trakcie jazdy, czy uniemożliwiać prowadzenie rozmów oraz słuchanie radia. Dlatego tłumienie tych odgłosów to aspekt bardzo ważny.
Gdzie znajduje się poduszka silnika?
Element ten łączy po prostu silnik z karoserią. Dlatego stabilizuje silnik, a przez to redukuje wszelkie drgania i wibracje. Także pod względem technicznym poduszka jest istotnym elementem auta. Przede wszystkim chroni karoserię przed wgnieceniami oraz innego rodzaju uszkodzeniami. Wszystko dlatego, że silnik po prostu nie obija się o karoserię. W końcu silnik można porównać do pralki, która działa na wysokich obrotach. Gdy pralka jest niewypoziomowana, zaczyna skakać. Z uwagi na to, iż silnik nie posiada bezpośredniego, stabilnego podłoża, jego stabilizacja jest tym istotniejsza. Inaczej, w trakcie jazdy, mógłby zachowywać się jak szalona pralka. Dlatego warto mieć na uwadze to, że poduszka silnika może ulec uszkodzeniu i w odpowiedni sposób zareagować, jeśli takowa sytuacja ma miejsce.
Objawy uszkodzeniu poduszki silnika – jakie są?
Biorąc pod uwagę, że poduszka silnika odpowiada za tłumienie drgań, wibracji, czy odgłosów, to właśnie akustyczne przesłanki mogą dawać dość wyraźny sygnał o tym, że element wymaga naprawa. Przede wszystkim na biegu jałowym kierowca może odczuwać wibracje. Często w trakcie ruszania daje się słyszeć także specyficzny stukot. Objawy zużytej poduszki silnika stają się tym wyraźniejsze na nierównym terenie. I właśnie dlatego wielu kierowców w pierwszej kolejności drgania w samochodzie, czy dziwne odgłosy traktuje jako problem z zawieszeniem i tam rozpoczyna poszukiwania usterki. Jest to jednak mylny wniosek i warto sprawdzić także sam stan techniczny poduszki silnika.
Właściciele aut z silnikiem wysokoprężnym są jednak bardziej „znieczuleni na wibracje” karoserii. Głównie dlatego, że pomimo sprawnej poduszki silnika, ten i tak przenosi część drgań na karoserię i jest to zjawisko naturalne. W takim przypadku tym łatwiej przeoczyć usterkę poduszki.
Przyczyny uszkodzenia poduszek silnika – jakie mogą być?
Objawy uszkodzonych poduszek silnika nie są jednoznaczne. Ktoś może powiedzieć: „żadna usterka w aucie za wyjątkiem kapcia nie jest jednoznaczna” i jest w tym trochę prawdy. W końcu w aucie współpracuje wiele układów, a zużycie poszczególnych może dawać objawy podobne. Co jednak sprawia, że poduszka silnika ulega uszkodzeniu?
Jak wiele innych elementów mechanicznych w samochodzie, także poduszka silnika narażona jest na zużycie w procesie eksploatacji. Do tego dochodzą dodatkowo kwestie atmosferyczne, czyli korozja oraz dodatkowe pęknięcia, które pojawiają się z upływem czasu. To niemal gotowy przepis na usterkę poduszki silnika.
Bywa, iż element ten posiada wady fabryczne, czy po prostu został w nieodpowiedni sposób zamontowany. Okazuje się, że styl jazdy również ma znaczenie dla żywotności poduszki silnika. W szczególności źle używane sprzęgło może skutkować uszkodzeniem poduszki.
Chociaż jest to niemal oczywiste, tak samo stłuczki, jak też poważniejsze kolizje mogą prowadzić do uszkodzenia poduszki.
Jak sprawdzić czy poduszka silnika jest uszkodzona?
By naprać chociaż częściowej pewności, że dziwne odgłosy i wibracje na karoserii wynikają z uszkodzenia poduszki, najlepiej jest dysponować kanałem i podnośnikiem, jakie posiadają warsztaty samochodowe.
Dobra wiadomość dla osób, które takowego sprzętu i miejsca nie posiadają jest taka, iż można przeprowadzić w miarę obiektywny, samodzielny test tego, czy silnik jest w odpowiedni sposób przymocowany do karoserii. Ten jednak należy wykonać na zimnym silniku, aby się nie poparzyć. Uszkodzona poduszka silnika sprawia, że silnik jest po prostu luźny. Dlatego w samochodach benzynowych należy najpierw otworzyć maskę. Następnie, jeśli silnik jest zimny, mocno nim poruszać. Każdy silnik posiada niewielki luz, ogólnie jednak jest dość stabilnie przymocowany do karoserii. Jeśli tak nie jest, oznacza to, że poduszka silnika jest uszkodzona. Sposób ten pozwala na określenie poduszek w silniku benzynowym ułożonym wzdłużnie.
Sprawa jest trudniejsza w innego typu silnikach benzynowych, a tym bardziej silnika diesla, które posiadają poduszki olejowe. Tutaj bez podnośnika i kanału raczej się nie obejdzie, dlatego najlepszym sposobem jest po prostu wizyta w warsztacie samochodowym.
Zużyta czy uszkodzona?
Tutaj już ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Jak wiadomo, nowsze modele aut wyposażone są najczęściej w zaawansowane elementy. Także sama konstrukcja poduszki w benzyniaku różni się od tej, którą wykorzystuje się w silnikach diesla. Głównie dlatego, iż są to silniki, w którym poziom wibracji jest wyższy z uwagi na konstrukcję silnika. Starsze poduszki mogą mieć uszkodzone elementy metalowe lub gumowe, które ewentualnie można wymienić. Samodzielnie jednak ciężko jest poddać ocenie tak samo zakres uszkodzenia, jak również dokonać wymiany, czy regeneracji tego elementu, dlatego w takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy mechanika.