Układ kierowniczy i jego najczęstsze usterki

Układ kierowniczy jest zamontowany w praktycznie każdym pojeździe. Jednak jak każda część mechaniczna również i on może ulec awarii. Jakie są najczęstsze usterki układu kierowniczego i jak należy ich unikać?

Budowa układu kierowniczego

Układem kierowniczym należy nazwać zespół mechanizmów, które umożliwiają kierowanie pojazdem, a więc ich zadaniem jest utrzymanie stałego kierunku jazdy lub jego zmianę zgodnie z wolą kierowcy.

Niezależnie od zastosowanego układu kierowniczego w samochodzie jego usterki będą bardzo podobne. Dzieje się tak, ponieważ zawsze podlega on praktycznie tym samym przeciążeniom, które w rezultacie mogą prowadzić do jego uszkodzenia.
Układ kierowniczy składa się z kilku podstawowych elementów:

  • przekładni kierowniczej,
  • obudowy przekładni kierowniczej,
  • koła kierownicy,
  • wału kierownicy.

Co najczęściej ulega awarii w układzie kierowniczym?

Obecnie w większości samochodów stosuje się układ kierowniczy oparty na przekładni zębatkowej, zwanej potocznie maglownicą. Ponadto w niektórych pojazdach wyższej klasy lub w pojazdach ciężarowych można spotkać również przekładnie ślimakowe oraz globoidalne, a także śrubowo-kulkowe. Niezależnie jednak od układu kierowniczego jeśli przy skręcaniu kierownicy można usłyszeć charakterystyczne odgłosy stukania wydobywające się z okolic komory silnika, wówczas może to świadczyć o zużytych końcówkach układu kierowniczego. Ich wymiana nie jest kosztowna i jest stosunkowo prosta, dlatego można to zrobić samemu. Jednak należy pamiętać o tym, żeby po ich wymianie koniecznie udać się do specjalistycznego warsztatu samochodowego w celu ustawienia geometrii kół.

Innym źródłem problemów z układem kierowniczym może się okazać uszkodzenie przegubu krzyżakowego kolumny kierowniczej lub jednego z drążków kierowniczych. Ich wymiana jest już nieco trudniejsza, jednak również można to wykonać samemu. Problemem może być dostanie się do poszczególnych elementów.

W wyjątkowych przypadkach jak znaczna eksploatacja samochodu i duże przebiegi może dojść do wyszczerbienia zębów na listwie przekładni kierowniczej. Wówczas podczas jazdy można wyczuć charakterystyczny przeskok, który występuje w centralnym położeniu koła kierownicy. Wówczas rozwiązaniem może być regeneracja maglownicy lub jej całkowita wymiana.

Trzeba pamiętać o tym, aby odpowiednio dbać o swój pojazd i nawet w przypadku, kiedy sprawuje się on doskonale warto zajrzeć pod samochód i sprawdzić stan gumowych osłon, które nazywane są również manszetami. Często się one przecierają i wówczas woda może dostać się do układu kierowniczego i powodować korozję, a także doprowadzić do uszkodzenia przekładni.

Maciej Lewandowski
Właściciel warsztatu Auto Service w Bydgoszczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *