Układ hamulcowy odpowiada bezpośrednio za bezpieczeństwo na drodze każdego kierowcy. Jeżdżenie bez sprawnych hamulców jest aktem skrajnej nieodpowiedzialności, która może być tragiczna w skutkach. Dlatego warto zadbać o regularną kontrolę wszystkich elementów układu hamulcowego oraz dowiedzieć się jakie usterki najczęściej w nim występują oraz jak je rozpoznać. To może ustrzec od niebezpieczeństwa Ciebie, pasażerów i pieszych.
Klocki i tarcze hamulcowe – jak rozpoznać ich awarię?
Zużywanie się klocków i tarcz hamulcowych jest naturalnym procesem, wynikającym z eksploatacji. Choć stan tych elementów powinno się regularnie kontrolować, wielu kierowców zaniedbuje tę czynność.
Okładziny cierne mogą się zużyć przedwcześnie, a wpływ na to ma zła technika jazdy oraz nieustanne trzymanie opartej stopy na pedale hamulca. To doprowadza do żarzenia się klocków hamulcowych oraz tarcz, a w efekcie do gorszej pracy układu hamulcowego. Przegrzana tarcza szybko ulega zjawisku korozji, a okładziny cierne się kruszą.
Na elementy cierne wpływ mają także nieprawidłowo działające zaciski hamulcowe, blokujące się tłoczki oraz skorodowane prowadnice, w których chwieją się klocki. Wszystkie te przypadki przyczyniają się do nieustannego nagrzewania się hamulców podczas jazdy.
Jeśli podczas prowadzenia samochodu usłyszysz hałas, wibracje lub obijanie się tarcz podczas hamowania, to znak, że prawdopodobnie powinieneś wymienić części w swoim układzie hamulcowym. Zaniepokoić powinien Cię także smród spalenizny oraz nagrzewające się felgi.
Hamulec ręczny – nie zaniedbuj go!
Choć hamulec ręczy jest stosunkowo rzadko stosowany przez kierowców, nie oznacza to wcale, że przez to nie ulega żadnej awarii. Niestety, to, co najbardziej mu zagraża, to właśnie bezczynność. Dlatego dobrze jest zadbać o jego regularną pracę, np. podczas parkowania, czy podczas wolnej jazdy. Lepiej jednak nie używać hamulca postojowego podczas silnych mrozów, ponieważ to może doprowadzić do jego awarii.
Za uszkodzenie hamulca ręcznego w dużej mierze odpowiadają mechanizmy sterujące, zablokowane z powodu długotrwałego nieużywania, korozja, niewłaściwa regulacja oraz urwana linka. Następstwem tego mogą być zablokowane koła, które mimo zwolnienia hamulca ręcznego, nie poruszają się oraz metaliczny dźwięk lub pisk w czasie jazdy.
Pompa i przewody hamulcowe – co z nimi?
Przewody hamulcowe to śliska sprawa. Choć producenci zapewniają, że powinny bez problemu wytrzymać określony przebieg, to jednak bardzo często dochodzi do ich pęknięcia podczas okresowych kontroli samochodu. Ta sytuacja dotyczy zarówno przewodów metalowych, jak i gumowych. Uszkodzone przewody hamulcowe dają bardzo podobne objawy jak awaria pompa hamulcowej. Da się wtedy zauważyć, że pedał staje się miękki i wpada w podłogę, płyn hamulcowy wycieka, a skuteczność hamowania drastycznie spada. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być korozja metalowych przewodów hamulcowych, sparcenie przewodów elastycznych, a także zużycie elementów, które uszczelniają pompę hamulcową.
Układ ABS – czy naprawdę jest bezawaryjny?
Dużo mówi się o bezawaryjności układu ABS. Faktem jest, że ABS jest jednym z niezawodnych układów w samochodzie, niemniej jednak także jemu awarie się zdarzają. Układ samodiagnozy, który odpowiada za prawidłowe działanie ABS w przypadku kiedy zanotuje jakiekolwiek odchylenie od zaprogramowanych parametrów, wyłączy go.
Kiedy układ ABS zostanie wyłączony, kierowcę o tym fakcie powiadomi zapalona kontrolka na desce rozdzielczej. Mogą się również zablokować koła podczas hamowania. Najczęstszą przyczyną awarii układu ABS jest jazda po brudnych drogach, która prowadzi do zanieczyszczenia czujników prędkości oraz przegrzanie się lub mechaniczne uszkodzenie czujników.
Wszystkie wyżej wymienione awarie układu hamulcowego są naprawdę poważne w skutkach. Dlatego nie wolno Ci zapominać o regularnej kontroli Twojego samochodu i szybkim wykrywaniu ewentualnych awarii. Jeśli któryś z elementów układu hamulcowego w Twoim aucie uległ uszkodzeniu i potrzebujesz kupić nowy, wejdź na Nocar.pl. W naszym sklepie znajdziesz takie elementy, jak: klocki hamulcowe, tarcze hamulcowe, pompę hamulcową oraz przewody hamulcowe.
Z nami Twój układ hamulcowy będzie całkowicie bezpieczny! Sprawdź!
Źrodło zdjęć: Nocar, pexels.com