Toczenie drewna – praca czy sztuka?

0 465

Toczenie drewna to nic innego jak technika obróbki drewna za pomocą tokarki. Dzięki toczeniu można uzyskać różnorodne przedmioty dekoracyjne i użytku codziennego. Sposób i precyzja, z jaką zostają stworzone, często wzbudza zachwyt i podziw. Nic dziwnego, że profesjonalni tokarze zazwyczaj porównywani są do artystów w swej dziedzinie.

Narzędzia, których potrzebujesz do toczenia w drewnie

Podstawowym narzędziem, którego potrzebujesz do toczenia w drewnie, jest oczywiście tokarka. Pozwala ona na obrobienie surowca w odpowiedni sposób. Niezbędne będą także noże tokarskie. Różnorodność ich kształtu jest uzależniona od gatunku toczonego drewna. Charakteryzują się zmiennymi krzywiznami wykończenia ostrza, a także jego długością. Kiedy już uzyskasz pożądany efekt na tokarce, przedmiot należy odpowiednio zabezpieczyć. Drewniany wyrób powinien zostać dobrze oszlifowany papierem ściernym. Dzięki temu wykonany przedmiot będzie gładki i przygotowany do użytku. Na koniec oczywiście, aby nadać wyjątkowego wyglądu, możesz posłużyć się specjalnym lakierem do drewna. W ten sposób np. wykonany przez Ciebie drewniany wazon nabierze niepowtarzalnego blasku.

Rodzaje drzew idealne do toczenia w drewnie

Toczyć można praktycznie w każdym drewnie. Wszystko tak naprawdę zależy od upodobania tokarza, jednak najbardziej popularnymi gatunkami drewna, w których najczęściej wykonuje się taką pracę, są: jabłoń, grusza, czereśnia, robinia, klon, dąb, orzech, olcha oraz cis. W profesjonalnych zakładach tokarskich można też spotkać się z drewnem egzotycznym.

Każdy rodzaj drewna tak naprawdę ma swoją cechę charakterystyczną, która sprawia, że dany gatunek sprawdza się najlepiej jako surowiec na konkretny wyrób. Składają się na to między innymi takie czynniki jak kolor drewna, czy ilość widocznych słojów.

Czym może być toczenie w drewnie i jak zacząć przygodę?

Toczenie w drewnie dla każdej osoby może być czymś zupełnie innym. Dla jednych może być to po prostu pasja i forma relaksacji po ciężkim dniu. Nic tak bowiem nie wycisza po gwarnym dniu w pracy, jak połączenie majsterkowania ze sztuką. Z kolei dla drugich jest to praca sama w sobie. Profesjonalni tokarze otwierają swoje zakłady i w ten sposób również zarabiają. Najlepiej, kiedy jednak praca idzie w parze z przyjemnością. A jak zacząć przygodę toczenia w drewnie i stać się profesjonalnym tokarzem? Udaj się na poszukiwania w Internecie. Znajdziesz tam wiele różnorodnych kursów tokarskich. Pozwolą Ci one zapoznać się z tym zajęciem i bezpiecznie przygotują do jego wykonywania!

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany