Test butów od Asics

Dobre buty do biegania nie są kwestią mody czy kaprysu. Od ich jakości zależy zdrowie biegacza, a ściślej mówiąc, stan stawów kolanowych, skokowych, bioder, a nawet kręgosłupa. Musimy pamiętać, że w czasie biegania (zwłaszcza po asfalcie) uderzamy rytmicznie o twardą nawierzchnię, co niekorzystnie wpływa na układ kostno-stawowy. Odpowiednie buty treningowe pomogą to zniwelować.

W lutym tego roku na rynku pojawiły się nowe buty od Asics – FuzeX. Ten model uzupełnia asortyment marki o model, którego dotąd brakowało. Przetestowałem buty, dlatego chciałbym podzielić się z wami moimi spostrzeżeniami na ich temat.

Najlepsze buty sportowe

Pierwsze wrażenie – są lżejsze od modeli, w których miałem dotąd przyjemność biegać. Nie ważyłem ich dokładnie, ale według danych producenta wartość ta wynosi 323 g i jest to o 90 g mniej od najpopularniejszego dotąd modelu Asicsa. Przyznam, że różnicę tę da się wyczuć już od pierwszej chwili. Ciekawa jest konstrukcja podeszwy, odmienna od reszty modeli butów buty_asicssportowych.  Środkowa podeszwa składa się z wymieszanej pianki i żelu (producent nazwał ten wynalazek fuzeGEL). W podeszwie zastosowano także drugi rodzaj materiału – piankę Solyte. Przyjrzałem się butom z zewnątrz i rzeczywiście łatwo można dostrzec w nich granicę między Solyte a fuzeGELem. Bardzo spodobał mi się bieżnik, który jest odporny na ścieranie (biegałem głównie po chodnikach, żwirze i tego typu nawierzchniach), za co odpowiada zastosowanie gumy AHAR. Ma to swój wpływ na elastyczność buta, ale mimo wszystko oceniam ją pozytywnie.

Kolejnym elementem, który chciałbym opisać jest cholewka. Pomarańczowo niebieska kolorystyka pozwala nosić buty także na co dzień. Dużym plusem jest zastosowanie technologii bezszwowej, dzięki czemu buty mają przyjemny dla oka wygląd. Użyty w produkcji materiał jest dość gruby, ale za to trwały. Na wierzchu znajduje się siateczka o karbowanym splocie. Zaskoczył mnie fakt, że cholewka jest zintegrowana z językiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu but dopasowuje się do indywidualnej budowy stopy i lepiej się na niej trzyma. Asics FuzeX posiadają również sztywny zapiętek, który trzyma stopę bardzo mocno. Podczas biegania nie obawiałem się o to, że but spadnie mi w trakcie treningu, co czasami się zdarzało w innych modelach (mam dość specyficzny sposób stawiania stóp).

Które wybrać?

Podsumowując: to jedne z najlepszych butów, jakie przyszło mi testować i na pewno najlżejsze. Do tej pory brakowało mi modelu, który zapewnia dobrą amortyzację, a jednocześnie ma sztywny zapiętek i niską wagę. W tej chwili używam ich jako obuwie typowo casualowe (ostatnio miałem mniej czasu na treningi) i w tej roli też świetnie się sprawdzają.

Więcej informacji o butach do biegania Asics można znaleźć tutaj: www.runnersclub.pl/pol_m_Buty-do-biegania-Asics-10145.html.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *