Tenis ziemny – sport dla każdego?

Choć dzięki sukcesom Agnieszki Radwańskiej tenis ziemny zyskuje od niedawna na popularności, to ciągle ma w naszym kraju opinię sportu elitarnego. Podobnie jak golf kojarzy się przede wszystkim z przedstawicielami klasy średniej i wyższej, i ze spotkaniami biznesowymi, żeby nie powiedzieć, że ze snobizmem.

 

Opinia ta jest dodatkowo potwierdzana przez kinematografię, która zarzuca nas obrazami przysłowiowych „młodych, pięknych i bogatych” doskonalących swoje tenisowe umiejętności pod okiem prywatnych trenerów, czy na własnych kortach. Wystarczy tu wspomnieć kultowy już film Woody’ego Alena „Wszystko gra”.

Koszt amatorskiego uprawiania tenisa

Wbrew obiegowej opinii uprawianie tenisa nie musi być wcale takie drogie. Na początku trzeba oczywiście zainwestować kilkaset złotych w niezbędne sprzęty, takie jak rakieta, dobre buty i strój sportowy (konieczne są spodenki/spódniczka z kieszeniami, w których można chować piłki), ale jaki sport tego nie wymaga? Osoby, które nigdy nie miały z tenisem do czynienia powinny też wziąć kilka lekcji, najlepiej prywatnych, których koszt zaczyna się zazwyczaj od 100 złotych i rośnie w zależności od miasta, rangi szkoły i trenera. Jeżeli zatem planujemy uprawianie tenisa zawodowo, co wiązałoby się z koniecznością pracy z najlepszym, koszty samej nauki mogłyby dojść nawet do 50 tys. złotych rocznie. Jednak na amatorską naukę tenisa ziemnego, co zazwyczaj wiąże się z jedna lekcja w tygodniu, większość z nas może sobie pozwolić. Zwłaszcza, że po opanowaniu podstaw, można bez problemu samemu doskonalić umiejętności, najlepiej w towarzystwie bardziej doświadczonego przyjaciela. Wtedy konieczne wydatki sprowadzają się jedynie do wynajęcia kortu. Tutaj cena waha się od 15 do 80 złotych, w zależności od miasta, dnia tygodnia, pory roku (zima gra się na droższych, krytych kortach) i godziny (ceny są wyższe w weekendy i po godzinie 15). Warto również sprawdzić ceny u takich firm, jak sklep tenisowy online.

Dla kogo tenis?

Tenis może uprawiać każdy, kobiety i mężczyźni, dzieci i dorośli oraz osoby starsze. Nie jest to gra szczególnie trudna do nauki (przynajmniej na poziomie amatorskim), wymaga jednak determinacji i praktyki. Szczególnie poleca się go osobom, które pragną poprawić ogólną kondycję i wydolność organizmu. Szczególnie wskazany może być dla osób, które chcą schudnąć, poprawić figurę lub wyrzeźbić piękne ciało. Ze względu na swoja formę – naprzemienne występowanie momentów spokojnych, szybkich zrywów i podskoków – jest właściwie treningiem interwałowym, a jak powszechnie wiadomo, ten szczególnie sprzyja spalaniu zbędnych kalorii. Wreszcie jest to doskonała metoda relaksu dla wielbicieli aktywnego wypoczynku. Pozwala pozbyć się nagromadzonych stresów, poprawia nastrój i odpręża.

Kto powinien unikać tenisa

Jak w przypadku każdego sportu, tak też w wypadku tenisa, pewne grupy osób nie powinny go uprawiać. Szczególnie powinni uważać ludzie z bocznym skrzywieniem kręgosłupa oraz dysbalansem mięśniowym, ponieważ tenis jest sportem jednostronnym – zdecydowana część ruchów odbywa się po jednej, dominującej stronie. Tym samym mógłby on skutkować pogłębianiem już istniejących wad i dolegliwościami bólowymi.

Więcej informacji
Artykuł został przygotowany przez Magazyn Tenisa – profesjonalny sprzęt do gry w tenisa ziemnego zarówno dla amatorów, jak i zawodowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *