Szarpanie silnika przy ruszaniu – co robić?

Szarpanie silnika uniemożliwia płynne ruszenie samochodu. Nie zawsze nierówne ruszanie zależy tylko i wyłącznie od umiejętności kierowcy i w wielu przypadkach, szczególnie jeśli pojawia się notorycznie, może wskazywać na usterkę silnika. Takich objawów nie powinno się lekceważyć, tylko jak najszybciej znaleźć ich przyczynę, aby uniknąć poważniejszych skutków. Co może być przyczyną szarpania przy ruszaniu? Jak to naprawić? O czym jeszcze powinno się pamiętać?

Najczęstsza przyczyna szarpania – uszkodzone sprzęgło

Jedną z najczęściej spotykanych przyczyn szarpania przy ruszaniu jest uszkodzone sprzęgło. Dlatego właśnie pierwszym krokiem po zauważeniu usterki powinno być skontrolowanie sprzęgła. W wielu przypadkach sprzęgło może być po prostu zużyte wskutek przejechanego dystansu. Niekiedy przyczyną będzie awaria pompy sprzęgłowej lub uszkodzenie linki znajdującej się w pancerzu. Winna może być również zużyta tarcza sprzęgła bądź koło zamachowe. Mechanik może stwierdzić także zapowietrzenie lub uszkodzenie układy wyciskowego sprzęgła. Samodzielna naprawa sprzęgła jest bardzo skomplikowana, dlatego zaleca się skorzystanie z pomocy specjalisty, który w pełni kompleksowo zajmie się usunięciem usterki lub wymianą sprzęgła.

Do innych objawów uszkodzonego sprzęgła poza szarpaniem silnika można zaliczyć również utracenie zrywności pojazdu – gwałtowne ruszanie i przyśpieszanie jest znacznie utrudnione. Oprócz tego można zaobserwować dużo trudniejszą obsługę skrzyni biegów i pedału sprzęgła.

Ile kosztuje naprawa sprzęgła?

Koszty naprawy sprzęgła mogą być różne w zależności od rodzaju i stopnia uszkodzenia – na profesjonalną wycenę warto udać się do warsztatu. Z kolei wymiana sprzęgła jest pracochłonna i stosunkowo trudna – zwłaszcza że dostanie się do skrzyni biegów, wymaga zdemontowania ramy pomocniczej. Nowy zestaw części kosztuje zazwyczaj od 500 złotych, jednak jego cena w zależności od modelu samochodu może sięgać nawet 3000 złotych. Praca fachowca zazwyczaj wyceniana jest na kilkaset złotych. W większości przypadków całkowita cena zamyka się w granicach od 3 do 4 tysięcy złotych. 

Jak zapobiec usterce sprzęgła?

Istnieje wiele czynności, na które można szczególnie zwrócić uwagę, by zwiększyć żywotność sprzęgła. Do profilaktyki zalicza się przede wszystkim łagodne ruszanie i każdorazowe sprawdzanie, czy na pewno hamulec ręczny jest do końca opuszczony. Kluczowe jest również prawidłowe operowanie sprzęgłem – powinno się je maksymalnie wciskać, delikatnie odpuszczać, nie używać do innych czynności niż zmiana biegów oraz ograniczyć jednoczesne wciskanie sprzęgła i gazu. 

Jakie jeszcze mogą być przyczyny nierównego ruszania?

Nie zawsze to sprzęgło jest przyczyną szarpania przy ruszaniu. Do innych powodów usterki zalicza się między innymi:

  • nieprawidłowa praca silnika – szarpanie podczas ruszania niekiedy wymaga większej diagnostyki całego silnika w poszukiwaniu usterki;
  • zabrudzenie podzespołów smarem lub olejem – smar może nie tylko zmniejszać uszczelnienie skrzyni biegów, ale też przedostawać się na powierzchnie cierne, pogarszając tym samym tarcie;
  • zużyte wsporniki – podczas ruszania i zmiany biegów mogą pojawiać się tak zwane pseudoszarpania, których przyczyną są wyrobione wsporniki silnika lub skrzyni biegów;
  • nieodpowiednio wyregulowany kąt wytrysku paliwa – nieodpowiednio wyregulowany kąt może powodować przedostawanie się do kolektora cząsteczek powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *