Wszelkiego rodzaju niepokojące dźwięki, czy zachowania silnika mogą być sygnałem, iż jednostka napędowa ma pewnie problemy z poszczególnymi elementami. A jak wiadomo to integralna część pojazdu. Jej uszkodzenie to nie tylko brak możliwości, czy ogromna trudność w normalnej eksploatacji pojazdu, ale również ryzyko pojawienia się wysokich kosztów, które dotyczą naprawy silnika. Dlatego w momencie, gdy kierowca zauważy pierwsze, niepokojące sygnały, powinien się nimi zainteresować. Zbagatelizowanie takiej sytuacji może doprowadzić do poważnego uszkodzenia poszczególnych elementów mechanicznych. Jedną z sytuacji, którą można zaobserwować, jest szarpanie przy ruszaniu. I nie chodzi tutaj o sytuacje, które dotyczą niedoświadczonych kierowców, którzy mają jeszcze chwilami trudności z płynnym ruszeniem z miejsce. Przede wszystkim problem ten wynika z samej pracy silnika, która ma charakter nierównomierny, czy przerywany. Co oznacza szarpanie podczas ruszania?
Przyczyny szarpania podczas ruszania
W pierwszej kolejności warto zdać sobie sprawę, że pewne problemy techniczne, które związane są z samochodem, mogą być odczuwalne w określonej porze roku, podczas gdy w innej są praktycznie niezauważalne. Dlatego szczególnie w okresie jesiennym oraz zimowym, kiedy temperatury spadają nawet poniżej zera, a wilgotność powietrza jest odczuwalnie większa, warto zwrócić uwagę, w jaki sposób pracuje samochód, a w szczególności układ napędowy, czy zapłon. W końcu zdarza się, szczególnie użytkownikom starszych modeli diesla, że auto pozostawione na zewnątrz z trudem odpala.
Innym problemem, który staje się bardzo odczuwalny, jest szarpanie przy ruszaniu z 1 biegu. I nie chodzi tutaj o brak umiejętności kierowcy, ale widoczne problemy z silnikiem. By lepiej zrozumieć, jakie mogą być tego przyczyny, najlepiej przypomnieć, które podzespoły odpowiadają za możliwość ruszenia samochodem, a jest to przede wszystkim sprzęgło, ale również pedał gazu. Istotna jest także dawka paliwa, która trafia do komory spalania, czy działanie przepustnicy, a w szczególności silnika krokowego, którego zadaniem jest dostarczenie powietrza do komory spalania, tak, by podtrzymać pracę silnika w momencie, gdy przepustnica pozostaje zamknięta.
Szarpanie podczas ruszania może wynikać zatem z wielu usterek, które na pierwszy rzut oka są trudne do wykrycia. W końcu w procesie ruszania samochodem bierze udział wiele podzespołów i elementów. Co więcej, zjawisko to najczęściej występuje, gdy silnik jest chłodny, czyli samochód był wyłączony przez kilka godzin lub dłużej. Przyczyna problemu może być także zależna od tego, jakiego rodzaju paliwo stosuje się w pojeździe.
Z pewnością jednak do podstawowych przyczyn należą właśnie problemy z przepustnicą. W przypadku usterki tego elementu najczęściej pojawia się zjawisko falowania obrotów, czyli ich niekontrolowanego wzrostu oraz spadku, jednak pojawienie się szarpania jest jak najbardziej możliwe.
Innym elementem, który mógł ulec uszkodzeniu lub zużyciu i daje o tym znać za pośrednictwem szarpania przy ruszaniu, jest cewka zapłonowa. W takiej sytuacji szarpanie jest odczuwalne przede wszystkim, gdy silnik jest zimny.
Kolejny problem, który może doprowadzić do szarpania, to uszkodzone świece zapłonowe. Odpowiadają za zapłon mieszanki paliwa i powietrza, co pozwala na rozruch silnika.
Co jeszcze może być odpowiedzialne za szarpanie przy ruszaniu autem?
By lepiej omówić problem szarpania przy ruszaniu, warto przyjrzeć się poszczególnym elementom, które mają zastosowanie w samochodach benzynowych oraz tych, które stosuje się dieslach.
Diesel i benzyniak – dlaczego silnik szarpie?
- Do podstawowych przyczyn można zaliczyć zapchane filtry powietrza oraz paliwa. Wszystko dlatego, że następuje spadek mocy silnika, a zatem pojawia się jego szarpanie
- Oczywiście do przyczyn należy zaliczyć także uszkodzone lub zużyte sprzęgło, które nie spełnia już swojej funkcji w 100%
- Uszkodzony przepływomierz, który odpowiada za „dawkowanie paliwa”, może doprowadzić do szarpania silnika w momencie, gdy do komory spalania trafia nieadekwatna, najczęściej mniejsza ilość paliwa, niż jest to potrzebne do jego płynnej pracy
Szarpanie podczas ruszania w dieslach – przyczyny
- W przypadku silników, które zasila olej napędowy, problem może tkwić we wtryskiwaczach paliwa, w tym przypadku kierowca może czuć także spaliny w kabinie samochodowej
- Również spalone świece żarowe mogą dawać takiej objawy. Dodatkowo ich zużyciu towarzyszy biały dym, który wydobywa się z rury wydechowej, szczególnie w okresie jesiennym i zimowym
Jak naprawić szarpanie samochodu przy ruszaniu?
W teorii naprawa wydaje się naprawdę prosta. Najczęściej niezbędna staje się wymiana elementów, które odpowiadają za problemy związane z szarpaniem podczas ruszania. W praktyce jednak najważniejsze, to odpowiednia lokalizacja usterki. To właśnie etap diagnostyczny determinuje, czy tego rodzaju zjawisko zostanie w skuteczny sposób wyeliminowane.
Jak nie dopuścić do szarpania przy ruszaniu?
Podstawowy sposób to prawidłowe użytkowanie sprzęgła. Chociaż element ten jest bardzo wytrzymały, jego żywotność może ulec drastycznemu skróceniu w momencie, gdy kierowca zbyt szybko puszcza, czy zrzuca sprzęgło. Innymi słowy, zamiast płynnego ruchu, osoba kierująca pojazdem gwałtownie puszcza ten pedał. Drugą przyczyną zbyt szybkiego zużycia sprzęgła jest jego trzymanie, na przykład podczas jazdy w korku, czyli tzw. jazda na półsprzęgle.