Rozwój nowoczesnych technologii w coraz większym stopniu wpływa na nasze codzienne życie. Doskonałym tego przykładem są inteligentne domy, które potrafią dostosowywać się do potrzeb ich mieszkańców.
Dom wyposażony w szereg współdziałających ze sobą czujników to nie tylko wyższy poziom ochrony przed intruzami/włamywaczami, lepsza ochrona przed przypadkowym zalaniem czy pożarem, to także większa wygoda mieszkania w takim domu. Wystarczy wyposażyć dom w czujniki automatycznego włączania/wyłączania świateł, podnoszenia i opuszczania rolet okiennych czy sterowania wybranymi urządzeniami elektrycznymi, a komfort życia w takim domu wyraźnie wzrośnie.
Bezprzewodowe systemy alarmowe
Podstawowym elementem każdego inteligentnego domu jest system alarmowy składający się z szeregu detektorów ruchu, detektorów kontaktronowych i innych czujników podłączonych do centralki alarmowej. Współcześnie coraz częściej są to czujniki bezprzewodowe, których montaż nie wiąże się z koniecznością budowy osobnej instalacji teletechnicznej. Czujniki kontaktują się z centralką bezprzewodowo, najczęściej za pośrednictwem sygnału radiowego, co obniża koszty stworzenia systemu alarmowego, a także przyspiesza i upraszcza jego montaż. W sprzedaży znaleźć możemy gotowe do instalacji zestawy alarmowe, takie jak np. na stronie: https://erdaelectronic.com/pol_m_Zestawy-alarmowe-100.html, składające się z bezprzewodowych czujników różnego typu, z centrali alarmowej i sygnalizatora optycznego, dźwiękowego lub optyczno-dźwiękowego. Samodzielna instalacja takiego zestawu alarmowego nie jest wybitnie skomplikowana. Wystarczy poprosić dostawcę o wcześniejsze skonfigurowanie systemu według określonych przez nas potrzeb. Gdy alarm ma stać się częścią większej całości – centralnego systemu zarządzania domową elektroniką – wtedy o pomoc przy montażu warto poprosić fachowca, który będzie umiał w odpowiedni sposób skonfigurować ze sobą poszczególne części systemu.
Systemy sygnalizacji zalania i detektory dymu
Ważnym elementem nowoczesnych systemów alarmowych są specyficzne typy detektorów, które mają chronić mieszkańców i ich mienie nie tylko przed włamywaczami, ale także przed zagrożeniami innego typu, na przykład przed zalaniem, zaczadzeniem czy pożarem. Bardziej złożone zestawy alarmowe mogą zostać wyposażone w detektory dymu czy czujniki zalania. Tego typu detektory sprzężone są z centralą alarmową i ewentualnie z przypisanym do centrali numerem telefonu (gdy detektor lub centrala wyposażona została w moduł GSM). W momencie pojawienia się zagrożenia, detektor uruchamia alarm i dodatkowo wysyła powiadomienie o zagrożeniu na wybrany numer telefonu. Może być to wiadomość głosowa, mail czy wiadomość SMS. Zestawy alarmowe wyposażone w detektor zalania mogą być również zintegrowane z elektrozaworem, który w momencie zainicjowania alarmu automatycznie odetnie dopływ wody do wybranego pomieszczenia lub całego domu.
Nowoczesne systemy alarmowe to baza, na której tworzone są rozbudowane systemy zarządzania domową elektroniką. Dzięki upowszechnieniu bezprzewodowych technologii łączności, tego typu systemu mogą być dziś sterowane zdalnie, z dowolnego miejsca na Ziemi. Do zarządzania inteligentnym domem zwykle wystarczy zatem smartfon z dostępem do sieci GSM lub Internetu.