Sportowe auto, na które Cię stać

Oszczędność, funkcjonalność, niezawodność – niby są bardzo ważne, jednak statystyki nie kłamią – dla 50% z nas liczą się osiągi i design. Może nie wszyscy siedzący za kierownicą rodzinnego kombi się do tego przyznają, ale i tak większość z nich skrycie marzy o sportowym aucie.

 

Statystycznie Polacy najbardziej lubią właśnie auta sportowe i SUV-y. Wbrew stereotypom – Polki też. Nic dziwnego – SUV-y są praktyczne, a auta sportowe to ozdoby każdych targów motoryzacyjnych. Dynamiczna, sportowa sylwetka, mocarny silnik, brzmiący zniewalająco przy przyspieszeniu – to marzenie łączy wielu z nas. I chociaż budzące największe pożądanie bolidy czy futurystyczne prototypy są dla przeciętnego Polaka nieosiągalne, to sportowe wersje popularnych modeli – już tak. Dzięki 30-letniemu doświadczeniu w F1 konstruktorzy Renault stworzyli serię turbodoładowanych silników o mocy nawet 273 KM. Spośród pięciu sportowych wersji Renault (Megane GT, Megane R.S., Cilo GT 120 EDC, Clio R.S 200 EDC i Clio Grandtour 120 EDC), uwagę zwraca Megane R.S. – z najmocniejszym silnikiem 2.0 T i najlepiej wyposażone: https://www.renault.pl/samochody/samochody-nowe/megane-rs/specyfikacje.html

Turbodoładowany, żywiołowy silnik 2.0 T Renault Sport ma moc 273 KM przy 5500 obr./min. i osiąga moment obrotowy 360 Nm przy 3000 obr./min. To możliwe dzięki turbosprężarce o ciśnieniu 1.5 bara i systemowi zmiennych faz rozrządu zaworów ssących. W efekcie Megane R.S., niewiarygodnie szybko przyspiesza, a brzmi niewiarygodnie. Dzięki systemowi R.S. Monitor 2.0 swoje osiągi można zapisać i przenieść za pomocą USB. System uwzględnia położenie auta na torze, moc, obroty, kąt skrętu kierownicy, nawet nacisk na pedał gazu. Przy maksymalnej prędkości 250 km/h można zweryfikować, czym jest prawdziwa przyjemność z jazdy. Jedyny problem jest taki, że łatwo się zapomnieć w mieście – dlatego auto ma regulator/ogranicznik prędkości.

Koszty utrzymania sportowego auta?

Wewnątrz Megane R.S. jest komfortowe niczym limuzyna – ma skórzaną tapicerkę, podgrzewane fotele, a do tego dwustrefową klimatyzację, która działa w trzech trybach (więc odpada problem, że ktoś marznie, komuś gorąco). Do tego dochodzi koncertowa jakość dźwięku, jaką daje system Bose i bardzo intuicyjny system multimedialny R-Link Evolution, obsługujący nawigację i zsynchronizowany z telefonem.

Samochód z charakterem jest tez bardzo praktyczny. Dzięki systemowi wspomagania parkowania przodem i tyłem z kamerą cofania nie zarysujemy auta nawet na najbardziej zatłoczonym parkingu. Dodatkowo jest przestronny. Z tyłu jest więcej miejsca, niż mogłoby się wydawać, a jeśli złożymy tylna kanapę, zwiększymy pojemność bagażnika z 334 l do 991 l. Kolejny plus jest taki, że auto często wyręcza kierowcę, który dzięki czujnikom światła i deszczu czy elektrycznym lusterkom może się skupić na przyjemności prowadzenia.

Czasy, gdy auta sportowe były nieosiągalne dla przeciętnego kierowcy minęły. Dziś dynamiczne, sportowe modele mają nie tylko mocarne silniki, ale też zapewniają oszczędność paliwa, dużo przestrzeni i prawdziwy komfort. Aż chciałoby się wsiadać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *