Dla wielu kierowców może okazać się zaskoczeniem, że samochód posiada coś takiego, jak silnik krokowy. To jeden z elementów, o którym raczej wspomina się rzadko. Także rzadko wspomina się o wymianie tego rodzaju elementów. Mogłoby się wydawać, iż to element, który raczej uszkodzeniom nie ulega. Gdyby było inaczej, z pewnością w trakcie męskiego spotkania mówiłby „ach, znowu ten silnik krokowy musiałem wymienić”.
Nie oznacza to, iż usterki tego elementu nie zdarzają się. Owszem, mogą się przytrafić i najczęściej dopiero wtedy ktoś orientuje się, że istnieje coś coś takiego, jak silnik krokowy. Dodatkowo, z reguły mechanicy pokrótce opisują sposób działania elementu, jak też jego przeznaczenie, podkreślając tym samym, iż bez silnika samochód nie pojedzie, a z pewnością jego eksploatacja będzie mocno utrudniona.
By zrozumieć lepiej funkcję, jaką pełni silnik krokowy, warto zwrócić uwagę na ogólne funkcjonowanie samochodów oraz proces spalania paliwa.
Paliwo spalane jest w cylindrach, gdzie trafia dzięki wtryskiwaczom. Jednak do cylindrów, by proces spalania zachodził w sposób efektywny musi trafić także powietrze. Dlatego jednym z elementów jest przepustnica. To element, który reguluje ilość powietrza, jaka trafia do cylindrów. W jaki sposób? Poprzez pedał gazu. Wciśnięcie pedału gazu sprawia, że przepustnica otwiera kanał, którym powietrze trafia do cylindrów. Wyjściowo jest ona całkiem zamknięta, co oznacza, że powietrze nie trafia do cylindrów w ogóle. I tutaj rodzi się pytanie, jak to możliwe, że zachodzi proces spalania, skoro potrzebne jest do tego powietrze, a przepustnica jest zamknięta?
Silnik krokowy – do czego służy?
I tutaj właśnie rozpoczyna się przygoda z silnikiem krokowym. Z uwagi, że przepustnica jest zamknięta, a to oznacza, że powietrze nie dostaje się do komory spalania, to właśnie silnik krokowy dostarcza powietrza. Gdyby nie silniczek, samochód gasł praktycznie zaraz po tym, gdy zmienia się bieg na jałowy. Silniczek stanowi element układu dolotowego. Trzeba także wiedzieć, iż w przepustnicy są dwa typy otworów – wlotowy oraz wylotowy. Silniczek krokowy także zamyka i otwiera te kanały na podstawie informacji przekazanych przez komputer pokładowy samochodu.
Innymi słowy reguluje ile powietrza trafi do cylindrów, a tym samym w bardzo istotny sposób wpływa na funkcjonowanie samochodu. W końcu im wyższa prędkość, tym więcej powietrza trafia do cylindrów. Zaburzenie tego procesu w realny sposób wpływa nie tylko na jakość jazdy, ale ogólne funkcjonowanie silnika. Tak samo, jeśli chodzi o nie wystarczające otwarcie się kanałów, jak również zbyt małe względem prędkości, jaką kierowca chce uzyskać.
Jak zbudowany jest silniczek krokowy?
Silniczek krokowy w teorii przypomina zwykłe silniczki elektryczne. Pomimo tego, iż silnik składa się z rotora i stojana (czyli elementów, które występują w silnikach prądu stałego) ich funkcja jest zgoła inna. W przypadku tego rodzaju silników, co jest bardzo istotne, uzwojenie silnik tworzą elektromagnesy. W silniku tym brak natomiast szczotki i komutatora. W szczególności brak szczotek sprawia, iże silnik krokowy jest rozwiązaniem o dużej żywotności. Dlatego jego awarie zdarzają się stosunkowo rzadko. Jednym z ważniejszych elementów jest wirnik w kształcie koła zębatego. To między innymi ten element dostarcza powietrze do cylindrów momencie, gdy samochód znajduje się na biegu jałowym.
Gdzie znajduje się silniczek krokowy?
Z uwagi na swoje zastosowanie, z reguły element ten znajduje się w okolicach przepustnicy. Jednak, w zależności od modelu auta, może znajdować się w nieco innych miejscach. Czasem jest naprawdę dobrze ukryty, co może również utrudniać jego samodzielną wymianę. Może także znajdować się pośrodku komory spalania lub w jej pobliżu, a także w okolicach grodzi. Tak naprawdę, by upewnić się, w którym miejscu znajduje się ten element, najlepiej uzyskać dane techniczne dotyczące modelu auta, w którym chce się zlokalizować ten element. W innej sytuacji może to być trochę jak szukanie igły w stogu siana. Tym bardziej, iż sam silnik krokowy jest elementem stosunkowo niewielkim i nie rzuca się w oczy.
Zdarza się również, że komora silnikowa jest zabudowana. To utrudnia znalezienie silniczka. W takiej sytuacji, by możliwa była wymiana tego elementu, przy okazji trzeba zdemontować także inne.
Objawy uszkodzenia silnika krokowego – jak rozpoznać?
Niestety, ale tak samo jak w przypadku innych elementów, tak również w przypadku silnika krokowego objawy związane z jego uszkodzeniem nie są jednoznaczne. Oczywiście, pewne sygnały jak najbardziej powinny skłonić do tego, by sprawdzić, czy z tym elementem jest wszystko w porządku. Jakie mogą być objawy uszkodzonego silnika krokowego? Przede wszystkim nierówna praca silnika na biegu jałowym, czyli na luzie. W sytuacji, gdy obroty samochodu skaczą raz w dół, raz w górę, może oznaczać to, iż silniczek szwankuje.
Innym objawem mogą być problemy w ruszaniu samochodem bez dodawania gazu, czyli na samym sprzęgle. Silnik może pracować nierówno, a nawet zgasnąć.
Trzeba pamiętać, że silniczek współpracuje także z kanałami w przepustnicy. Jego uszkodzenie przekłada się na pracę samej przepustnicy. Bagatelizowanie tego problemu może sprawić, iż także przepustnica ulegnie uszkodzeniu, a to pociąga za sobą dodatkowe koszty, jeśli chodzi o naprawę samochodu.
Wymiana silnika krokowego – ile kosztuje?
Aby stwierdzić, czy faktycznie problemy z samochodem spowodowane są uszkodzeniem silnika krokowego, najlepiej udać się do warsztatu samochodowego. Tak naprawdę do ceny wymiany należy także doliczyć kosz nowego silnika. Wymiana silnika krokowego może kosztować kilkanaście złotych, a czasem kilkadziesiąt. Bardzo duża rozpiętość widoczna jest także w cenie samych silniczków, które mogą osiągać cenę nawet 2000 złotych. Skąd takie różnice? Dla wielu modeli można przyjąć jednak uśrednioną cenę 300 złotych. Jak wiadomo cena tego elementu zależna jest od modelu auta, a także jego rocznika. Dlatego w przypadku tej usługi kwestia ceny jest bardzo indywidualna.
Dlaczego silnik krokowy ulega uszkodzeniu?
Tak naprawdę ten element może po prostu ulec zużyciu. Zbudowany jest w taki sposób, by wykazywać większą żywotność, niż inne silniki elektryczne, jednak nawet to nie jest w stanie zapewnić 100% bezawaryjności. W szczególności, jeśli samochód użytkowany jest już dłuższy czas lub w sposób intensywny.
Problemy z silnikiem krokowym mogą wynikać z jego zabrudzenia. Dlatego jednym ze sposób na przedłużenie jego żywotność jest regularne czyszczenie tego elementu. Można robić to na przykład raz w roku.
Do innych przyczyn problemów z silniczkiem należą uszkodzenia mechaniczne, problemy z elementami elektrycznymi, czy problemy z wtyczką.
Silnik krokowy – istotny element auta
Silnik krokowy określa się także silnikiem biegu jałowego. Wszystko dlatego, iż na biegu jałowy dostarcza powietrze do komory spalania. Wszelkie problemy z tym elementem mogą objawiać się skokami obrotów na biegu jałowym, czy problemami z ruszaniem przy użyciu samego sprzęgła.