Samodzielnie lub „pod klucz” – dwie metody wykończenia nowego mieszkania

Przed osobami, które zdecydowały się na kupno nowego mieszkania, stoi nie lada wyzwanie – wybór metody urządzenia nowo nabytego lokum. Mamy dwie możliwości – zająć się tym we własnym zakresie lub też skorzystać z oferty „pod klucz”.

 

W większości przypadków kupno mieszkania z rynku pierwotnego wymusza na nas konieczność wykończenia go, zanim będziemy mogli w nim zamieszkać. Kupujemy je bowiem w stanie deweloperskim, a więc w surowym. W takim mieszkaniu nie ma nic prócz okien, drzwi zewnętrznych oraz ścian działowych; są jednakże podciągnięte wszelkie instalacje, media i przyłącza. Musimy więc pamiętać, by przeznaczając na kupno mieszkania ustaloną kwotę, nie zapomnieć o odłożeniu pieniędzy na późniejsze jego wykończenie.

Zrób to sam!

Pierwszą z metod wykończenia mieszkania jest wiara we własne umiejętności. Jest więc to opcja dla tak zwanych „złotych rączek”. Oczywiście nie muszą być to twoje osobiste rączki – do pomocy można zwołać kogoś z rodziny lub przyjaciół. Na samodzielne wykończenie mieszkania powinny decydować się osoby, którym nie zależy na jak najszybszym wprowadzeniu się – samodzielny remont jest bardziej długotrwały.

Wiele osób decyduje się na samodzielne wykończenie mieszkania, ponieważ uważa, że jest to dużo tańsza metoda. Prawdą jest, że oszczędzamy na wynajęciu ekipy remontowej lub innych specjalistów, jednakże za wszelkie niezbędne materiały musimy zapłacić normalne ceny (firmy deweloperskie mogą załatwić tworzywa budowlane po cenach hurtowych, gdzie podatek VAT wynosi zaledwie 8%).

To, w jakich warunkach przyjdzie nam zamieszkać, zależy zarówno od naszego gustu, jak i umiejętności. Krzywo położone płytki będą szpecić pomieszczenie przez długie lata (do czasu, aż zdecydujemy się na ponowny remont), fatalnie dopasowane kolory czy faktury ścian podobnie. Jeżeli nie posiadasz dobrze wykształconego zmysłu estetycznego, może nie być to najlepsza decyzja.

Zdaj się na specjalistów

Drugim sposobem wykończenia mieszkania jest zlecenie tego zewnętrznej firmie – albo fachowcom remontowym (gdzie za materiały budowlane nadal zapłacisz 23% podatek VAT), albo zdać się na umiejętności firmy współpracującej z deweloperem, od którego kupiłeś mieszkanie. Obecnie większość deweloperów oferuje możliwość skorzystania z oferty „pod klucz”.

Decydując się na dalszą współpracę z firmą deweloperską, będziesz mieć do wyboru kilka opcji wykończenia, które różnią się między sobą ceną, a co za tym idzie – używanymi materiałami. „Mieszkanie pod klucz jest od początku do końca urządzane przez specjalistów – dekoratorów oraz architektów wnętrz. Biorą oni pod uwagę wszelkie wskazówki klienta, dlatego też nie będzie sytuacji, gdzie na przykład kolorystyka wnętrza nie będzie odpowiadać zamawiającemu” – informuje pracownik Ronson Development.

Wybór opcji „pod klucz” oszczędza nasz czas, a także energię, ponieważ nic nie będziemy musieli robić samodzielnie. Mieszkanie zostanie oddane w ustalonym w umowie terminie. Za wykończenie mieszkania przez specjalistów zapłacimy od około 500 do maksymalnie 1500 złotych za metr kwadratowy – uzależnione jest to od wybranego standardu.

To, jaką metodę wykończenia wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od nas. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *