Samochód używany – jaki kupić, aby nie stracić?

0 68

Auta używane stanowią duży fragment rynku związanego ze sperzdażą samochodów. Czym się kierować, aby w dobrej cenie kupić sprawny model z drugiej ręki?

 

Od czego zależy tempo spadku wartości samochodu

Według ekspertów tempo, w jakim spada wartość samochodu, zależy od jego marki, modelu a także popularności na rynku. Cena najpopularniejszych samochodów spada najmniej. W Polsce najdłużej swoją wartość utrzymują auta japońskie oraz niemieckie.

Kolejnym aspektem wpływającym na to, w jakim stopniu obniża się wartość danego egzemplarza, jest jego pierwotna cena. Droższe samochody szybciej stają się tańsze nawet o połowę. Wielu ekspertów twierdzi, że większość pojazdów w ciągu 3 lat traci na wartości nawet 60 procent.

Silnik oraz rodzaj paliwa także mają wpływ na to, w jakim stopniu wartość samochodu może obniżyć się rok po roku. Diesle są coraz popularniejsze, przez co ich cena maleje wolniej, niż to ma miejsce w przypadku samochodów benzynowych.

Auto bez wypadków z małym przebiegiem

Idealnym autem używanym poszukiwanym przez wszystkich klientów jest bezwypadkowy pojazd, który przejechał niewielką liczbę kilometrów. Jednocześnie to eksploatacja oraz tak zwana „bezwypadkowość mają zasadniczy wpływ na tempo spadku wartości danego samochodu.

Pojazd, który brał udział w kolizji traci na wartości o wiele szybciej niż ten, który jeździł bez stłuczki. Bierze się to ze zwiększonego ryzyka wad, które mogą być następstwem kolizji lub wypadku.

Przebieg samochodu to kolejny aspekt, który wpływa na obniżenie wartości pojazdu. Im więcej kilometrów na liczniku, tym cena auta będzie niższa. Wielu przyszłym nabywcom zależy na tym, aby przebieg był stosunkowo niewielki, ponieważ może świadczyć on o tym, że podzespoły samochodu nie zostały zużyte w toku eksploatacji.

Przy wycenie samochodu używanego znaczenie mają także wykorzystane w nim części zamienne. Oryginalne, sygnowane marką producenta samochodów powodują najmniejszy spadek wartości pojazdu.

Cierpliwi mogą zyskać

Samochód po roku używania zazwyczaj jest w bardzo dobrym stanie. Jego eksploatacja jest na tyle krótka, że usterki występują w nim bardzo rzadko. Co więcej, jeżeli dane auto było używane w umiarkowanym stopniu będzie miało niewielki przebieg. Wniosek? Czekanie się opłaca. W stosunkowo niskiej cenie możesz kupić samochód bardzo dobrej jakości. Wystarczy tylko, że odczekasz rok od momentu, kiedy opuścił on autoryzowany salon.

Zalety kupna używanego samochodu

Jedną z największych zalet używanego samochodu jest jego cena. Już po wyjeździe z salonu pojazd traci na wartości – po roku jego cena rynkowa maleje o 30-40%, aby po 4 latach spaść nawet o 50-70%.

Auta używane to także możliwość szerokiego wyboru – posiadając kilkadziesiąt tysięcy złotych można już wybierać pomiędzy niewielkim, ale nowym pojazdem oraz większym, bardziej prestiżowym, ale używanym modelem. To także możliwość kupna samochodu o bogatszym wyposażeniu.

Używany pojazd to dla niektórych klientów pojazd sprawdzony, którego rozwiązania zdały egzamin na polskich drogach. Warto dodać, że wybór modelu powinien być poparty statystykami w zakresie jego usterkowości – będą one wskazywać, co potencjalnie będzie się psuło w toku dalszego użytkowania i czy wybrany pojazd nie ma ukrytych wad konstrukcyjnych.

Samochód używany to również mniejsze koszty związane z ubezpieczeniem i naprawami. W przypadku tych ostatnich pojazdy czteroletnie i starsze znacznie częściej naprawiane są w serwisach i zakładach mechanicznych, które nie posiadają statusu ASO. Co więcej, samochody używane są często wyposażane w nieoryginalne części zamienne. W efekcie, naprawy, choć zapewne częstsze, mniej kosztują właściciela.

Gdzie szukać najlepszych okazji

Warto wybierać sprawdzonych sprzedawców, którzy dokładnie kontrolują pojazdy przeznaczone do sprzedaży. W tradycyjnie działających komisach samochodowych kontrola stanu auta jest zadaniem kupca, a nie sprzedawcy.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku salonów samochodowych posiadających autoryzowany serwis samochodowy. Tutaj to pracownicy ASO, przed wprowadzeniem pojazdu używanego na rynek, sprawdzają stan aut. Co więcej, usterki są naprawiane, a klient kupujący pojazd otrzymuje na niego roczną gwarancję.

Na podobnych zasadach działają zlokalizowane w Warszawie i Olsztynie salony samochodów używanych prowadzone przez Grupę Auto Wimar. Pełna oferta aut dostępna jest na stronie https://www.grupaautowimar.pl/. Wszystkie przeznaczone do sprzedaży pojazdy przechodzą przez szczegółowy monit przeprowadzany przez stację diagnostyczną oraz – w razie usterek – poddawane są procesowi naprawy w autoryzowanym serwisie. W ten sposób każdy klient otrzymuje gwarancję zakupu sprawnego, gotowego do jazdy samochodu.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany