Safe Swarm w nowych samochodach Honda

Współczesne samochody to istne komputery, wyposażone w urządzenia najnowszej generacji. Kamery, radary, czujniki parkowania zapewniają nam pełne bezpieczeństwo podczas podróży, korygują jazdę mniej doświadczonym oraz niekoncentrowanym kierowcom, a także dbają o to, abyśmy nie zabłądzili np. na autostradzie.


Wydaje się, że już innowacyjnych rozwiązań nie da się stworzyć, ale jak udowadniają Japońscy konstruktorzy Hondy są nisze technologiczne, które należy również rozwinąć, aby poprawić komfort i bezpieczeństwo jazdy samochodów Honda. Współczesne auta widzą się wzajemnie, co zmniejsza prawdopodobieństwo wypadku czy kolizji na drodze, ale nadal się ze sobą nie komunikują. Z tego też względu stworzono system Safe Swarm.

Co to jest Safe Swarm

Natura jest dla nas inspiracją, poddając nam najlepsze pomysły na rozwiązanie wielu problemów cywilizowanego świata, jak i tworzenie rozwiniętych technologicznie rozwiązań oraz struktur. Właśnie przyroda była natchnieniem do stworzenia systemu Safe Swarm. Obserwacja ławic ryb czy stad lecących ptaków, które poruszając się obok siebie, nie zderzają się, stała się impulsem dla japońskich inżynierów do wykorzystania tej wiedzy i wdrożenie technologii „Vehicle to Everything (Pojazd do wszystkich), pozwalającej przekazywać prędkość i lokalizację samochodu otaczającym go pojazdom oraz urządzeniom drogowym. W ten sposób powstał system Safe Swarm, który będzie montowany w najnowszych modelach samochodów Honda już wkrótce.

Safe Swarm a bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Każdy doskonale zdaje się sprawę, iż im większe natężenie ruchu drogowego, tym większe prawdopodobieństwo wypadku i to ze skutkiem często śmiertelnym. Safe Swarm ma na celu uniknięcie wielu wypadków, poprzez system komunikacji między urządzeniami, wspierając tym samym obecny monitoring na drodze, jak i w samych pojazdach mechanicznych. Jednym słowem umożliwia kierowcom i pojazdom określenie najbezpieczniejszego działania w ruchu drogowym, a tym samym wyeliminowanie ewentualnego zagrożenia. System nie tylko poprawia samo bezpieczeństwo jazdy, ale też utrzymuje płynność w ruchu drogowym. Ponadto Safe Swarm potrafi odpowiednio wcześniej zasugerować kierowcy zmianę pasa lub trasy, jeżeli ta obecna jest przed nim zablokowana np. przez wypadek, zepsute auto lub niezidentyfikowaną inną przeszkodę. Co jest dużym ułatwieniem dla kierowców, przebijających się codziennie przez korki i utrudnienia drogowe spowodowane nieoczekiwanymi wypadkami i kolizjami drogowymi.

System Safe Swarm został zaprezentowany na targach elektroniki użytkowej w Las Vegas w styczniu 2019 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *