Rodzaje kubków jednorazowych stosowanych w gastronomii

Serwowanie ciepłych lub zimnych napojów na wynos wiąże się z koniecznością zakupu dedykowanych im nieprzemakalnych opakowań jednorazowych. W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów takich pojemników. Najczęściej spotykane to kubki plastikowe, dostępne w bogatym wyborze pojemności i kolorów. Rosnącym zainteresowaniem kupujących cieszą się również kubki papierowe białe, określane jako bardziej ekologiczne. Przy gorących napojach niekiedy wykorzystuje się również pojemniki styropianowe.

Pojemniki z tworzyw sztucznych

Jeszcze do niedawna kubki w całości wykonane z tworzyw sztucznych cieszyły się największą popularnością kupujących – były tanie, lekkie i nieprzemakalne. Współcześnie, przede wszystkim ze względu na ekologię, estetykę i funkcjonalność, ten rodzaj opakowań stopniowo wypierany jest przez uznawane za lepsze jakościowo papierowe kubeczki białe, szare czy brązowe, powlekane specjalnym polimerem, dzięki któremu stają się nieprzemakalne. Kubki papierowe białe mogą być wykorzystywane zarówno do serwowania zimnych, jak i gorących napojów – są nienasiąkliwe, więc nie ma ryzyka, ze szybko rozmiękną i zaczną przeciekać. Kubeczki plastikowe, zwłaszcza ich tańsze wersje, są mniej wygodne w użytkowaniu niż ich papierowe odpowiedniki – są miękkie i nie oferują dobrej izolacji termicznej, przez co picie serwowanych w nich gorących napojów, takich jak kawa czy herbata, jest zwyczajnie niewygodne.

Pojemniki papierowe

W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów kubeczków papierowych w kolorze białym i kolorowych, dostępnych w różnych pojemnościach i stylach wykonania. To współcześnie podstawowy rodzaj pojemnika gastronomicznego dedykowanego serwowaniu gorących napojów na wynos. Takie kubki stosowane są w automatach z kawą oraz w wielu małych lokalach, a nawet w niektórych restauracjach. Kubki papierowe białe, z polimerową powłoką lub wykonane z podlegających pełnej biodegradacji materiałów roślinnych, zapewniają dobrą izolację termiczną, mają sztywną konstrukcję i są znacznie bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego niż ich odpowiedniki plastikowe czy styropianowe.

Stosowanie białych kubków papierowych, zwłaszcza w lokalach specjalizujących się w sprzedaży gorących napojów na wynos, powoli staje się standardem. Jednorazowe pojemniki plastikowe i styropianowe są wypierane z rynku przez opakowania bardziej ekologiczne, przyjazne środowisku naturalnemu, wykonane z celulozy lub innych neutralnych materiałów, które podlegają biodegradacji. Całkowite przejście na pojemniki papierowe w najbliższej przyszłości wydaje się nieuchronne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *