Rodzaje gier bilardowych

Bilard jest jednocześnie dyscypliną sportową i chętnie podejmowaną rozrywką, która trenuje spostrzegawczość oraz umiejętność analizowania i przewidywania ruchu. Stoły do bilardu coraz częściej trafiają pod strzechy, gdzie stanowią źródło przyjemnego relaksu dla wszystkich członków rodziny i znajomych.

Choć na pierwszy rzut wszystkie stoły bilardowe z blatem wyglądają podobnie, to jednak rozgrywa się na nich gry o nieco odmiennych zasadach. Rodzaj gry wpływa także na wygląd stołu, które różnią się między sobą min. rozmiarem, a dokładniej przekątną stołu. Przekątne mierzy się i wyraża się w stopach angielskich.

Rozróżnia się cztery podstawowe rodzaje gry: snooker, piramida, karambol i pool bilard:

Pool bilard

Jest zdecydowanie najpopularniejszą odmianą bilardu i też najczęściej spotykaną. Rozgrywki są prowadzone na stole bilardowym z blatem w rozmiarach od sześciu do dziewięciu stóp przekątnej. W meblu znajduje się również sześć otworów, które fachowo są nazywane łuzami. Do otworów wbija się bile, których w tym wypadku jest 16, a ich rozmiar to 57,2 mm średnicy. Bile mają swoje numery- te oznaczone cyframi od 1 do 8 są jednego koloru, natomiast cała reszta posiada dodatkowy pasek.

Piramida

Jest to rosyjska odmiana bilardu, która zdobyła szeroką popularność właśnie w Rosji, znana jest także na terenach państw należących niegdyś do Związku Sowieckiego. Do gry potrzebne są stoły bilardowe z blatem o przekątnej 10 -12 stóp. Stół posiada również sześć łuz (ale o innym wykroju) i 16 bil. Bile mają różne kolory- pierwsza jest żółta lub czerwona, a reszta jest biała i ponumerowana.

Snooker

Rozgrywki snookera są często transmitowane przez największe stacje sportowe. Snooker ma wielu miłośników na całym świecie. Rozgrywki są prowadzone na stołach bilardowych z blatem podobnym do stosowanego w piramidzie (ma przekątną 12 stóp). W grze biorą udział 22 bile, ale posiadają one mniejszą średnicę od tradycyjnych. Jeśli chodzi o ich kolorystykę, w zestawie znajdują się: biała bila, 15 sztuk czerwonych oraz sześć w odrębnych kolorach. W tym przypadku stół także posiada sześć otworów.

Karambol

Karambol jest najmniej podobny do klasycznego bilardu spośród wszystkich odmian. Pierwszą rzucającą się w oczy różnicą jest brak otworów, w które wbija się bile. Tutaj gra odbywa się na stole bilardowym z blatem zbliżonym rozmiarowo do pool’a. Rozgrywka polega nie na wbijaniu bil, jak w przypadku innych odmian, ale na ich zderzaniu się, czyli tytułowych karambolach. Bile są duże, ponieważ mają aż 61,5 milimetrów średnicy, ale tylko trzy- dwie białe i czerwona. W przypadku białych egzemplarzy, jedna bila ma kropkę, która umożliwia ich rozróżnienie.

Stoły do gry są wykonywane z różnych materiałów, ale z reguły jest to drewno lub tańsze nieco płyty meblowe. Bardzo istotna jest powierzchnia blatu, po której toczą się bile i jest pokryty materiałem. Sam blat jest w wysokiej klasy stołach produkowany z kamiennej płyty. W tańszych egzemplarzach, które kupujemy na własny użytek, blat jest wykonany z drewna.

Artykuły przygotowany we współpracy ze sklepem Bilard.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *