Rekrutacja IT z pomocą agencji HR. Dlaczego warto?

Branża nowoczesnych technologii jest wyjątkowo odporna na kryzysy i jako jedna z nielicznych od lat notuje sukcesywny wzrost przychodów. Jedyne, na co mogą narzekać firmy to niedobory wykwalifikowanych pracowników. Problem ten w równym stopniu dotyka przedsiębiorców w dużych i mniejszych miastach. Rekrutacja IT potrafi zająć wiele miesięcy, a na końcu i tak nie zakończyć się spodziewanymi efektami. Dlatego coraz więcej firm powierza ją profesjonalnym agencjom HR. Jakie wynikają z tego korzyści?

Znaczna oszczędność czasu

Rekrutacja IT prowadzona na własną rękę potrafi być bardzo czasochłonna. Obecnie nie wystarczy tylko opublikować ogłoszenie i obiecać kandydatom dobre warunki zatrudnienia, aby natychmiast na skrzynce mailowej zaczęły lądować dziesiątki podań. W branży IT trwa ostra rywalizacja o najlepszych kandydatów, stąd wielu z nich nawet nie przystępuje do procesu rekrutacyjnego, czekając cierpliwie, aż same zgłoszą się do nich poszczególne firmy.

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na to, aby tygodniami czekać na zgłoszenia, a następnie równie długo przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne i selekcjonować najlepszych kandydatów, to skorzystaj z pomocy agencji HR, koniecznie mającej doświadczenie w pozyskiwaniu pracowników dla firm z sektora nowych technologii.

Rekrutacja IT prowadzona przez agencję HR może być tańsza

Wielu pracodawców broni się przed nawiązaniem współpracy z agencją HR obawiając się bardzo wysokich kosztów prowadzonej rekrutacji IT. Warto jednak spojrzeć na to z innej strony. Żadnej firmy nie stać na to, aby przez długi czas utrzymywać wakaty i obniżać wydajność z powodu braków kadrowych.

Ponadto rekrutacja prowadzona w sposób standardowy wiąże się z koniecznością publikowania dużej liczby ogłoszeń oraz obsługą całego procesu przez albo samego pracodawcę, albo jego pracowników – są to trudne do policzenia koszty, których można uniknąć przekazując obowiązki rekrutacyjne profesjonalistom.

Dostęp do wysokiej klasy specjalistów, którzy wydają się być poza zasięgiem firmy

Jeśli wiesz dokładnie, kogo szukasz i masz bardzo konkretne oczekiwania w stosunku do nowych pracowników, natomiast zdajesz też sobie sprawę, że będzie trudno pozyskać ich w ramach standardowej rekrutacji, to agencja HR jest odpowiednim partnerem dla Ciebie.

Może ona zaproponować Ci usługę headhuntingu, która polega na aktywnym poszukiwaniu pracowników i selekcjonowaniu ich również spośród osób niedostępnych na rynku – czyli po prostu mających już pracę. Headhunter dotrze do takich kandydatów, zbuduje w ich oczach pozytywny wizerunek Twojej firmy i złoży im propozycję zmiany pracodawcy. Ta taktyka często przynosi doskonałe efekty.

Odciążenie pracowników i pracodawcy

W większości firm za prowadzenie rekrutacji odpowiada osobiście właściciel, którego wspierają inni pracownicy – najczęściej administracji czy sekretariatu. Nie ma w tym oczywiście nic złego, natomiast warto się zastanowić nad kosztami takiego rozwiązania. W czasie, gdy pracodawca i pracownicy skupiają się na rekrutacji, nie mogą robić niczego innego, co leży w zakresie ich obowiązków. Cierpi na tym biznes, a już zwłaszcza wtedy, gdy właściciel jest całkowicie pochłonięty poszukiwaniem nowych pracowników i nie angażuje się w podejmowanie bieżących, kluczowych dla firmy decyzji.

Niskie ryzyko niepowodzenia

Na koniec zostawiliśmy argument, który powinien Cię ostatecznie przekonać, że warto powierzyć rekrutację IT wyspecjalizowanej w tym agencji HR. Jeśli zdarzyło Ci się zatrudnić osoby, z którymi szybko musiałeś się rozstać, to dobrze wiesz, jakie są konsekwencje podjęcia złych decyzji rekrutacyjnych. Chaos, stracony czas, konflikty, nerwy, konieczność ponownego ogłoszenia naboru itd.

Wynajmując agencję HR minimalizujesz ryzyko takiego scenariusza, ponieważ eksperci doskonale wiedzą, jak zweryfikować kandydatów nie tylko pod kątem ich kwalifikacji zawodowych, ale także cech charakterologicznych. To znacząco zwiększa szansę na pozyskanie dokładnie takich pracowników, na jakich Ci zależy, gotowych do objęcia stanowiska praktycznie od razu, bez długiej adaptacji i czasochłonnych szkoleń.

Więcej o skutecznych metodach rekrutacji IT, a także o innych korzyściach wynikających ze współpracy z agencjami HR przeczytasz na blogu eksperckim http://www.rekrutacja-warszawa.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *