Wózek widłowy to popularne określenie podnośnikowego wózka jezdniowego. Wózki jezdniowe wykorzystywane są w transporcie bliskim i magazynowaniu towarów o znacznej masie, dochodzącej nawet kilkudziesięciu ton.
Wózki widłowe znajdują szerokie zastosowanie w magazynowaniu, a także przy pracach przeładunkowych w fabrykach, kopalniach, czy portach – mówi specjalista z firmy IPZ. Nie każdy wózek charakteryzuje się takimi samymi możliwościami udźwigu, toteż do różnych zastosowań wybierane są różne pojazdy.
Udźwig wózka podnośnikowego
Udźwig jest parametrem opisującym zdolności wózków podnośnikowych (w przeciwieństwie do wózków ciągnikowych, gdzie mówimy o sile uciągu) i oznacza max. masę ładunku przenoszonego przez dany pojazd.
Udźwig nominalny wózka to max. dopuszczalna masa ładunku, jaką urządzenie może unieść na wysokość 3,3 m w normalnych warunkach pracy i z zachowaniem właściwej odległości środka ciężkości od czoła wideł. Natomiast udźwig zredukowany oznacza max. obciążenie możliwe do podniesienia, zależne od wysokości podnoszenia oraz środka ciężkości i osprzętu.
Wózki widłowe o udźwigu do 3 ton
Wśród wózków o udźwigu dochodzącym 3 ton możemy wymienić wózki paletowe do wysokiego i niskiego unoszenia, wózki do komisjonowania pionowego i poziomego, również wysokiego składowania. Takie pojazdy o napędzie elektrycznym wykorzystywane są przede wszystkim do pracy w magazynach i zamkniętych halach, np. w supermarketach.
Wózki widłowe o udźwigu do 18-25 ton
Spalinowe i elektryczne wózki widłowe o udźwigu od kilkunastu do kilkudziesięciu ton przeznaczone są do cięższych pracach przeładunkowych. W zależności od napędu zastosowanego w danym modelu mogą być stosowane w zamkniętych pomieszczeniach albo na zewnątrz. Wykorzystywane są w transporcie i logistyce pokaźnych gabarytowo towarów, od sprzętu AGD do materiałów budowlanych.