Przekonaj się, że warto postawić na budownictwo modułowe!

Hand over Construction plans with yellow helmet and drawing tools on blueprints
0 76

Budownictwo modułowe staje się coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem. Co prawda w Polsce nie jest ono jeszcze tak popularne jak na Zachodzie, ale trend ten stopniowo się odwraca. Z szacunków firmy konsultingowej Roland Berger wynika, że do końca 2022 r. udział prefabrykowanych obiektów w polskim rynku wzrośnie o niecałe 38% [1]. Z czego wynika zainteresowanie takimi rozwiązaniami?

 

Jedną z zalet konstrukcji tworzonych z gotowych komponentów jest czas realizacji. W porównaniu z tradycyjnymi technologiami budynek modułowy wznosi się średnio o 50% szybciej. Dodatkowo generalny wykonawca spędza na miejscu inwestycji około kilku dni – w zależności od wielkości i rodzaju inwestycji. Jego dłuższa obecność nie jest bowiem konieczna – prace w większości są realizowane w zakładzie produkcyjnym. Na teren budowy przywozi się jedynie gotowe elementy, które następnie montuje się przy użyciu dźwigów.

Co zyskasz, decydując się na budynki z gotowych modułów?

Obiekty wykonane w technologii modułowej są bardzo trwałe i mogą mieć różne przeznaczenie. Między innymi z tych powodów na ten wariant decydują się zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – szczegółowe informacje na temat możliwości budownictwa prefabrykowanego znajdziesz na stronie: https://climatic.pl/budynki-modulowe/. Co sprawia, że modułowe budynki cieszą się rosnącą popularnością? Poniżej prezentujemy argumenty przemawiające za inwestycją w takie rozwiązanie:

  • Uniwersalność konstrukcji

Z prefabrykatów stawia się domy, hotele, akademiki, sanatoria, szkoły, przedszkola, szpitale, biblioteki, zakłady produkcyjne, biurowce. Ilość oraz rozmiar modułów dopasowuje się do indywidualnych potrzeb.

  • Łatwa możliwość rozbudowy

Jeśli dotychczasowa konstrukcja przestanie wystarczać, można ją powiększyć. W dowolnym momencie można rozbudować gotowy obiekt o dodatkowe kondygnacje lub pomieszczenia. Ze względu na niewielką wagę prefabrykaty nadają się do montażu w trudno dostępnych miejscach, np. na dachu lub patio.

  • Wytrzymałość

Moduły stosowane do wznoszenia konstrukcji produkuje się w ściśle określonych i powtarzalnych warunkach. Przekroje poszczególnych elementów dobiera się na podstawie dokładnych wyliczeń statycznych. To sprawia, że prefabrykowane budowle stanowią inwestycję na lata.

  • Doskonała izolacja cieplna

Obiekty charakteryzują się doskonałą izolacją termiczną, co wpływa na niskie koszty eksploatacji. Profile podłogowe wypełnia się specjalną pianą PU, a fasada wentylowana nie posiada mostków cieplnych.

Zainwestuj w modułowe konstrukcje

Budynki z elementów prefabrykowanych powoli stają się realną alternatywą dla obiektów powstających tradycyjnymi metodami. Obiekty spełniają normy zawarte w Prawie budowlanym i mają wszelkie niezbędne instalacje. Wyróżniają się estetycznym wyglądem, a pod względem funkcjonalnym zupełnie nie odbiegają od tradycyjnych rozwiązań.

Źródło:

  1. Raport „Prefabrykowany rynek mieszkaniowy”, Roland Berger, 2018
Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany