Protetyka stomatologiczna – jakie uzupełnienia protetyczne warto wybrać?

Young beautiful woman getting dental treatment
0 16 404

W gabinetach stomatologicznych można skorzystać z różnych rodzajów uzupełnień protetycznych do wyboru. Co sprawdzi się najlepiej?

Protetyką stomatologiczną nazywa się dział stomatologii, który skupiony jest na odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych u pacjentów. Protetyka kojarzona jest bardzo często z ruchomymi protezami zębowymi, ale warto wskazać, że w gabinetach można skorzystać także z szeregu innych uzupełnień, które nie tylko są bardziej estetyczne, ale także komfortowe.

Jakie rodzaje uzupełnień może zaoferować nam współczesna protetyka stomatologiczna? Sprawdź teraz i wybierz te, które będą najlepszym rozwiązaniem!

 

Protetyka stomatologiczna – recepta na braki w uzębieniu

Braki w uzębieniu to nie tylko kwestia estetyki, ale również zaburzenia funkcji żucia oraz ryzyko zaburzenia zgryzu. Właśnie dlatego wszelkiego rodzaju braki należy uzupełniać tak szybko, jak to możliwe – wtedy można zapobiec ich negatywnym konsekwencjom.

Kiedyś pacjenci gabinetów stomatologicznych mieli do dyspozycji tylko mało wygodne, widoczne protezy. Nowoczesna protetyka to jednak taki uzupełnienia, które nie tylko wyglądają bardzo naturalnie, ale również są w stanie zapewnić doskonałe efekty – są komfortowe, trwałe, nie ograniczają pacjenta.

Najlepiej więc udać się do dobrego gabinetu stomatologicznego, aby tam stomatolog we współpracy z dobrym protetykiem mógł dopasować najlepsze uzupełnienie. Co mamy zatem do wyboru?

 

Rodzaje protez stomatologicznych – ruchome i stałe

Protezy stomatologiczne możemy podzielić na dwie główne kategorie, a mianowicie na protezy ruchome, które wyjmowane są z jamy ustnej, a także na protezy stałe, czyli te, które montowane są w niej na stałe.

Także możemy spotkać się z protezami kombinowanymi, które są połączeniem ruchomych i stałych uzupełnień, które łączy się ze sobą z wykorzystaniem zatrzasków, rygli.

 

Rodzaje protez ruchomych: 

Proteza akrylowa

Najpopularniejszymi typem protezy ruchomej jest proteza akrylowa, która wykonana jest z tworzywa sztucznego – akrylu. Taką protezę możemy także otrzymać na NFZ. Niestety, chociaż może być estetyczna, to jednak jest mało komfortowa – może podrażniać dziąsła i utrudniać wymowę, a także jest narażona na uszkodzenia mechaniczne, na przykład pękania.

Jeśli mamy także możliwość, lepiej zdecydować się na protezy wyższej jakości – to gwarancja większej wygody i wytrzymałość na lata. 

Proteza szkieletowa

Jest to rodzaj protezy ruchomej, która posiada specjalne elementy metalowe, dzięki czemu można zamocować ją do naturalnych zębów.

Proteza szkieletowa jest bardziej komfortowa dla pacjenta niż proteza akrylowa, niemniej jednak także może niekiedy powodować mniejszą wygodę, a także może ulec uszkodzeniu, na przykład przy mocnym zagryzaniu.

 

Rodzaje protez stałych: 

Korona zębowa

Korona to uzupełnienie stałe, które produkowane jest w zakładach protetycznych po to, aby uzupełnić pojedyncze braki zębowe, na przykład przy ich uszkodzeniu czy osłabieniu.

Korony wykonuje się z porcelany, ale także z tańszych materiałów kompozytowych. Wewnątrz korona może posiadać także konstrukcję metalową.

Protetyk może wykonać korony w różnych wielkościach i kształtach, dlatego mogą one idealnie imitować naturalne zęby. Te wykonane z porcelany cechują się także wysoką wytrzymałością. 

Mosty protetyczne

Mosty to uzupełnienia stosowane w przypadku pojedynczych lub nieco większych braków zębowych. Mają postać mostu, który umieszczany jest nad brakiem i osadzany na zębach filarowych, które muszą być wtedy odpowiednio przygotowane – przeleczone kanałowo i oszlifowane.

Mosty są estetyczne i pozwalają na zachowanie funkcji żucia, ale ich minusem jest konieczność uszkodzenia okolicznych, zdrowych zębów, na których mają być one umocowane. 

Licówki porcelanowe

Licówki do stałe uzupełnienia protetyczne, które wykorzystywane są przede wszystkim w celu poprawy estetyki uśmiechu.

Są wykonane z cienkich płatków porcelany dopasowanych do zębów. Dzięki nim można ukryć różnego rodzaju defekty estetyczne, na przykład można zmienić kształt zęba, jego kolor, ukryć przebarwienia, bruzdy, uszkodzenia. 

Implanty stomatologiczne

Aktualnie najlepszym sposobem na uzupełnienie braków zębowych są implanty stomatologiczne. Protetyka stomatologiczna stosuje je zarówno w przypadku pojedynczych, jak i mnogich braków, w tym także przy całkowitym bezzębiu.

Implanty wszczepiane są w kość pacjenta i pozwalają na doskonałe imitowanie naturalnego zęba z wszystkimi jego funkcjami. Są także bardzo trwałe – mogą służyć nawet przez kilkadziesiąt lat!

 

Więcej informacji na temat protetyki można znaleźć na stronie studiose.med.pl. 

\

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany