Prostata – czym jest i jaką pełni rolę

Prostata to niewielki gruczoł, który jest narządem męskiego układu moczowo-płciowego. Wielu mężczyzn zapomina o tym, jak ważną pełni rolę. Kiedy pracuje prawidłowo, jej wpływ na codzienne funkcjonowanie organizmu jest niezauważalny. Jednak już pojawienie się pierwszych problemów może powodować dyskomfort związany z oddawaniem moczu oraz negatywnie wpływać na funkcje seksualne. Czym jest prostata i jak zadbać o jej prawidłowe funkcjonowanie?

Czym jest prostata i jaką pełni rolę?

Prostata to gruczoł krokowy nazywany również sterczem. Należy do układu moczowo-płciowego każdego mężczyzny. Odpowiada przede wszystkim za funkcje rozrodcze – produkcję płynu nasiennego, w którym znajdują się plemniki. Prostata mieści się w miednicy mniejszej pod pęcherzem moczowym. Przechodzi przez nią cewka moczowa, a co za tym idzie ma ona również duży wpływ na poprawną pracę tych narządów. Część stercza znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie odbytnicy. Wraz z wiekiem pojawiają się często problemy z prawidłową pracą gruczołu, które w dużym stopniu mogą wpłynąć na odpowiednią pracą układu moczowo-płciowego. Dlatego też warto wcześniej zadbać o prawidłowe funkcjonowanie prostaty i zapobiec poważnym kłopotom zdrowotnym. Jak to zrobić?

Jak zadbać o prawidłowe funkcjonowanie prostaty?

Aby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie prostaty, warto zwrócić uwagę na swój tryb życia. Jednym z kluczowych elementów jest aktywność fizyczna. Wprowadzenie w codzienny nawyk długiego spaceru lub aktywnego spędzania czasu na działce pozwoli oddalić niebezpieczeństwo pojawienia się nieprawidłowych zmian w funkcjonowaniu gruczołu krokowego. 

Rola diety w prawidłowym funkcjonowaniu prostaty

Odpowiednia dieta bogata w witaminy A, E i C oraz cynk i selen odgrywa kluczową rolę w profilaktyce chorób gruczołu krokowego. Nie można zapomnieć również o nienasyconych kwasach tłuszczowych, których źródłem są orzechy, pełnotłuste ryby morskie, owoce morza czy sezam. Na odpowiedni stan prostaty pozytywny wpływ mają również pestki z dyni. W profilaktyce polecane jest także przyjmowanie wyciągów roślinnych. Do skutecznych zaliczane są świeże oraz suche owoce palmy sabalowej a także wyciąg z korzenia pokrzywy zwyczajnej.

Warto rozważyć uzupełnienie normalnej diety odpowiednio dobranym suplementem diety, który w swoim składzie zawiera wyżej wymienione składniki odżywcze. Nieodzownym działaniem w profilaktyce chorób prostaty jest ograniczenie spożycia alkoholu oraz palenia papierosów.

Materiał przygotowany przez Queisser Pharma Poland Sp. z o.o.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *