W zastosowaniach profesjonalnych, tam gdzie wymagana jest nie tylko duża szybkość pracy, ale także wysoka jakość wykonywanych cięć w blachach lub innych materiałach metalowych, miejsce tradycyjnych spawarek TIG coraz częściej zastępują znacznie droższe, ale i dużo bardziej wydajne w działaniu przecinarki plazmowe.
Urządzenia tego typu stosuje się obecnie w mocno zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym, a także w innych branżach, gdzie powtarzalność i wysoka wydajność produkcji są elementami decydującymi o powodzeniu biznesu. Dla zobrazowania możliwości nowoczesnych przecinarek plazmowych warto podać, że urządzenia tego typu są w stanie ciąć blachy o grubości kilku milimetrów z szybkością dochodzącą do 10m/min. Tak fantastyczne osiągi można wykorzystać w pełni używając jedynie zaawansowanych robotów przemysłowych lub specjalistycznych przecinarek CNC. Do prac ręcznych sprzęt tego typu zbyt często nie jest wykorzystywany, co wynika m.in. z wysokich kosztów jego obsługi.
Sposób działania przecinarek plazmowych
Współczesne przecinarki plazmowe przystosowane do cięcia stali, stopów aluminium czy stopów miedzi, bazują na wykorzystaniu tzw. łuku plazmowego. Przecinarki wyposażone są w nietopliwą elektrodę wolframową, która osłaniana jest przez gaz przepuszczany przez specjalny rodzaj dyszy, która skupia strumień gazu osłonowego, doprowadzając do jego wysokiej jonizacji. Co bardzo ważne, gaz musi znajdować się pod dużym ciśnieniem. Dlatego do cięcia plazmowego niezbędne staje się użycie kompresora o dużej sprawności działania. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać niezwykle wysoką temperaturę cięcia. To w automatyczny sposób przekłada się na większą szybkość cięcia metalu, nawet gdy są to stalowe blachy o grubości kilkudziesięciu milimetrów. Warto wspomnieć o dodatkowej możliwości zawężenia łuku plazmowego poprzez zastosowanie tzw. gazów wirujących. Dzięki temu krawędzie ciętego materiału stają się bardziej gładkie i równe. Jako gazy osłonowe i wirujące w przecinarkach plazmowych zwykle stosuje się zwykłą mieszankę gazową, jaką jest powietrze. Przy cięciu stali nierdzewnych, jako gazów plazmowych używa się azotu lub mieszanek azotu z wodorem i argonem.
Czego potrzebujemy do cięcia plazmowego?
Podstawa to wydajny inwertor spawalniczy lub klasyczny prostownik tyrystorowy o dość dużej mocy. Przecinarki inwertorowe obecnie cieszą się największą popularnością wśród klientów indywidualnych, którzy cenią je za możliwość płynnej regulacji natężenia prądu, za niską wagę i małe gabaryty. Do działania przecinarki plazmowej potrzebny będzie nam również specjalny uchwyt do cięcia plazmą, czyli przewód z palnikiem plazmowym, przewód masowy do połączenia ciętego materiału ze źródłem prądu, a także kompresor do sprężania gazu osłonowego i ewentualnie układ wodnego chłodzenia uchwytu. Oczywiście potrzebna będzie nam również odpowiednia elektroda. Ta dobierana jest pod kątem rodzaju i grubości materiału, jaki zamierzamy ciąć. Na szczęście dziś bez problemu znajdziemy wiele typów elektrod wolframowych przystosowanych do cięcia różnych typów metali.