Poznaj historię zakładów bukmacherskich w pigułce!

Zakłady bukmacherskie to potężna branża, która rozwinęła się na przestrzeni lat. Dziś obstawiać można bez wychodzenia z domu, a zakłady zawierać na najróżniejsze dyscypliny – realne czy nawet wirtualne. Jak to wszystko się zaczęło? Poznaj historię zakładów bukmacherskich w pigułce!

Początki zakładów wzajemnych

Zakłady bukmacherskie mają bardzo bogatą historię – tam, gdzie są zwycięzcy i przegrani, tam jest rywalizacja. A właśnie o rywalizację tutaj chodzi. Badacze historii przypisują początek zakładów wzajemnych Grekom, które powszechnie uważa się za państwo gier i Igrzysk Olimpijskich. Niektórzy też twierdzą, że większą rolę w historii bukmacherki odegrali starożytni Rzymianie, którzy postrzegali hazard jako metaforę życia, a chętnie oddawali się rozrywce oglądania walk gladiatorów czy gry w kości.

Na przestrzeni wieków zmieniały się dyscypliny, które uprawiali gracze i na które zakładali się obserwatorzy – były to np. karty czy szachy. W XVIII wieku Amerykanie stawiali na wyścigi konne, walki kogutów, czy bijatyki na gołe pięści. A już pod koniec XIX wieku zakłady wzajemne zaczęły się koncentrować wokół profesjonalnych drużyn sportowych czy sportowców zawodowych (np. tenisistów, golfistów).

Pierwsze zorganizowane zakłady bukmacherskie

Powszechnie za kolebkę zakładów bukmacherskich uznaje się Wielką Brytanię. Pierwsze wzmianki o zawieraniu zakładów wzajemnych pochodzą z Londynu, a dokładniej z domu licytacji Richarda Tattersalla, gdzie przyjmowane były zakłady na wyścigi konne. Prawdziwy rozwój bukmacherstwa datuje się na początek XX wieku, kiedy zaczęły powstawać pierwsze legalne i oficjalne punkty przyjmujące zakłady sportowe. W 1922 r. John Moores otworzył pierwsze biuro bukmacherskie w Liverpoolu.

Rozwój branży bukmacherskiej

Na początku XX wieku piłka nożna ulegała sporym zmianom, dzięki czemu zainteresowanie nią rosło błyskawicznie. Kibice chcieli typować swoich faworytów, a znaczenie zakładów wzajemnych w profesjonalnym sporcie nabrało na znaczeniu. Obecnie bukmacher to znacznie więcej – można obstawiać nie tylko realne rozgrywki, ale też sporty wirtualne. Poza tym typowanie jest możliwe nie tylko stacjonarnie, ale też przez internet.

Pamiętaj, że zakłady bukmacherskie to hazard. Legalne obstawianie możliwe jest wyłącznie u bukmacherów z pozwoleniem na zawieranie zakładów wzajemnych od Ministerstwa Finansów. Graj odpowiedzialnie, mając na uwadze ryzyko, jakie niesie za sobą hazard.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *