Pomoc drogowa. Co musisz wiedzieć, aby z niej skorzystać?

0 9

Konieczność skorzystania z pomocy drogowej zdarza się większości kierowców przynajmniej raz w życiu. Można ją wezwać przy drobnych kolizjach, wypadkach drogowych czy awariach pojazdu. Niemniej, żeby przebiegło to w pełni sprawnie, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat działalności pomocy drogowej. Co leży w jej obowiązkach? Kiedy wzywa się pomoc drogową? Co koniecznie powinno się na jej temat wiedzieć? 

Czym tak właściwie jest pomoc drogowa?

Pomoc drogowa to ekipa wyszkolonych pracowników, którzy zajmują się holowaniem i transportowaniem uszkodzonych samochodów. Przeważnie dysponują oni profesjonalnym sprzętem, bez którego nie byłoby to możliwe. Pomoc drogowa umożliwia szybkie i bezpieczne odholowanie uszkodzonego samochodu na posesję właściciela lub do najbliższego punktu naprawy pojazdów. 

Kiedy można wezwać pomoc drogową?

Pomoc drogową można wezwać w każdej sytuacji, gdy samochód nie jest zdolny do jazdy i wymaga przetransportowania do naprawy. Przyczyną takie stanu może być na przykład kolizja lub usterka. Pomoc drogowa często wzywana jest również do pojazdów, które wypadły z drogi i znalazły się w rowie. Ekipa pomaga także w zimie, gdy samochód ugrzęźnie w śniegu.

Ile kosztuje holowanie samochodu?

Cena za holowanie samochodu zależy od kilku czynników. Kluczowy jest przede wszystkim dystans, na jakim pojazd ma być przewieziony. Na koszt usługi wpływ będzie miał również sposób holowania – auto w niektórych, ściśle określonych przepisami przypadkach może być ciągnięte na lince, jednak przeważnie konieczny jest przewóz na lawecie. Cena będzie zmieniać się też w zależności od wielkości i ciężaru pojazdu. Holowanie na krótkich dystansach zazwyczaj kosztuje około 100-300 złotych. Warto pamiętać, że transport nocą może być nieco droższy. Najwięcej zapłacą kierowcy zlecający przewiezienie samochodu zza granicy – cena może sięgać nawet kilkunastu tysięcy.  

Pomoc drogowa za darmo

Istnieje możliwość skorzystania z pomocy drogowej za darmo. Oferta dotyczy kierowców, którzy mają wykupioną aktualną polisę AC. W takim przypadku wszystkie koszty holowania samochodu pokrywane są przez ubezpieczyciela. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub dodatkowych pytań można zadzwonić do ubezpieczyciela, dopytać o zakres usług wchodzących w skład polisy i dowiedzieć się, czy zaliczane jest do nich również skorzystanie z pomocy drogowej.

W jaki sposób można zamówić pomoc drogową?

Wezwanie pomocy drogowej nie jest trudne. W tym celu wystarczy zadzwonić do swojego ubezpieczyciela i opisać sytuację, która miała miejsce. Zostanie wtedy podjęta decyzja czy wezwać mechanika, który naprawi drobną awarię czy podstawić lawetę, która odholuje samochód do najbliższego punktu naprawy.

Jak wybrać dobrą pomoc drogową?

Wybranie najlepszej firmy nie jest proste, jednak wystarczy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Przede wszystkim firma powinna być rzetelna. Na wiarygodność składa się między innymi wieloletnia obecność w branży. Można kierować się również opiniami, które publikowane są na przykład w Internecie. Dobra firma wyróżnia się profesjonalnym podejściem do klienta. Powinna ona również dysponować nowoczesnym sprzętem, dzięki któremu holowanie będzie sprawne i bezpieczne. Dodatkowym atutem jest mobilny warsztat samochodowy – drobne usterki i awarie zostaną naprawione od ręki, bez konieczności płacenia za holowanie do mechanika. 

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany