Pomiar powłoki lakierniczej – co koniecznie warto wiedzieć?

0 46

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, jak wiele o stanie i poprzednich właścicielach samochodów na rynku wtórnym można dowiedzieć się dzięki powłoce lakierniczej. Tymczasem rzetelne pomiary są naprawdę ważne i pomogą zdecydować się na konkretny model pojazdu. Co koniecznie powinno się wiedzieć odnośnie powłoki lakierniczej? Jaka powinna być jej grubość? W jaki sposób można dokonać pomiarów?

Czego można dowiedzieć się dzięki powłoce lakierniczej?

Dzięki dokładnemu zmierzeniu powłoki lakierniczej można lepiej poznać przeszłość pojazdu. Dzięki niej możliwe jest stwierdzenie na przykład, czy samochód był u lakiernika, czy został poddany naprawom blacharskim lub uczestniczył w wypadku. Aby jednak móc odpowiednio przeprowadzić pomiar grubości powłoki lakierniczej, powinno się nie tylko zaopatrzyć w specjalistyczne narzędzia, ale poznać również nieco teorii.

Jak gruba powinna być powłoka lakiernicza samochodu?

Powłoka lakiernicza nie składa się tylko z jednej warstwy. Ich ilość i grubość może różnić się w zależności od konkretnego producenta oraz modelu samochodu. Liczby podawane są przy pomocy mikrometrów (μm). Za średnie wartości poszczególnych powłok uważa się:

  • 30 µm – powłoka bezbarwna;
  • 20 µm – kolorowa baza;
  • 30 µm – podkład;
  • około 20 µm – grunt kataforetyczny;
  • nie więcej niż 5 µm – powłoka fosforanowa;
  • mniej niż 10 µm – ocynkowanie.

Za normę w przypadku starszych modeli samochodów europejskich uważa się powłokę lakierniczą o grubości od 120 do nawet 150 µm. Warto pamiętać, że dla pojazdów wyprodukowanych po roku 2007 norma jest nieco niższa i wynosi 120 µm – wiąże się to z zastosowaniem lakieru wodnego, który jest znacznie cieńszy.

Pomiary powłoki lakierniczej – jakie urządzenia się sprawdzą?

Pomiaru powłoki lakierniczej można dokonać na kilka różnych sposobów. Każdorazowo należy jednak pamiętać, że powierzchnia powinna być czysta – najlepiej będzie umyć pojazd, a jeśli to niemożliwe, chociaż dokładnie wytrzeć miejsce wykonywania pomiarów. 

Sonda płaska

Ten rodzaj sondy wyróżnia się przede wszystkim płaską końcówką. Może to sprawiać problemy szczególnie początkującym, ponieważ trudno jest dokładnie oszacować, jak mocno należy przycisnąć miernik do powierzchni lakieru, aby pomiary były miarodajne. 

Sonda dociskowa

Została udoskonalona o specjalny system, dzięki któremu można precyzyjnie dokonać pomiaru. Na końcu urządzenia znajduje się wypustek, który chowa się w głąb obudowy, dzięki czemu użytkownik wie, jak mocno należy przyłożyć sondę do powłoki. 

Sonda kulkowa

Sonda kulkowa jest najprecyzyjniejszym, dostępnym na rynku urządzeniem do pomiarów grubości powłoki lakierniczej. Dzięki niej złe zmierzenie grubości lub uszkodzenie lakieru jest praktycznie niemożliwe. Kuliście zaokrąglona końcówka umożliwia przyłożenie urządzenia i dokonanie pomiaru nawet w przypadku krzywizn.

Na co może wskazywać przekroczenie dopuszczalnej normy?

Przekroczone normy pomiarów grubości powłoki lakierniczej w przypadku samochodów z rynku wtórego zazwyczaj wskazują na naprawy pojazdu, które miały miejsce w przeszłości. Kupując auto, trzeba być czujnym, ponieważ sprzedawcy mogą próbować zataić wizyty w zakładach blacharskich i wypadki lub nawet o nich nie wiedzieć. Na ponowne lakierowanie samochodu, najczęściej wskazują odczyty w granicach 250 µm. Wartości powyżej 300 µm mogą oznaczać wielokrotne malowanie. Z kolei pomiary przekraczające 500 µm najczęściej będą wskazywać na szpachlowanie.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany