Połów ryb spiningiem

0 67

Spinning jest rodzajem połowy ryb przy użyciu wędki i kołowrotka oraz sztucznej przynęty. Jest najskuteczniejszym i najpopularniejszym sposobem połowu ryb drapieżnych i niedrapieżnych. Sukces tej metody wędkarskiej w dużej mierze zależy od odpowiedniej wędki spinningowej. Dziś trochę Wam o nich opowiemy.  

Bez podsypki nie ma rybki

Spinning to aktywna, wygodna i skuteczna metoda łowienia ryb. Nie trzeba czekać na przepływającą rybę, ponieważ wędkarz poniekąd „na tacy” podaje przynętę rybie. Przez wiele osób spinning uważany jest za skuteczniejszą od żywcówki metodę łowienia ryb. Sztuczna przynęta pozwala na złowienie doskonałego okazu ściągniętego na wabik. Łowienie na spinning, wykorzystujące skuteczne techniki i wybór odpowiedniej wędki spinningowej dostarcza wędkarzowi wielu emocji i nie jest biernym patrzeniem na spławik.

Gatunki ryb do złowienia na spinning

Głównym przeznaczeniem rzutu spinningowego jest złowienie ryb drapieżnych na sztuczną przynętę. Jednak także ryby spojonego żeru można łowić na spinning. Zatem na wędki spinningowe złowić można między innymi: szczupaka, sandacza, suma, leszcza, płoci i karpia. Popularny jest także spinning okoniowy.

Jak wybrać wędkę do spinningu?

Wędka spinningowa powinna dobrze współpracować z wędkarzem. Powinna mieć kołowrotek z odpowiednio umiejscowionym hamulcem i od 2 do 3 metrów długości. Stała szpula kołowrotka ułatwi połów. Wędzisko należy dobrać do rozmiaru łowionej ryby. Do połowy ryb metodą spinningową przyda się także kompaktowy podbierać oraz pudełko sztucznych przynęt.

Jak podawać przynętę na spinningu?

Umiejętność łowienia na spinning pozwala na wędkowanie w trudnych warunkach i miejscach. Najwygodniejszą metodą jest oddanie rzuty przez skierowanie wędki w kierunku, w którym chce się podać przynętę. Żyłka powinna być naprężona tak, aby szczytówka została wygięta – przynętę chwyta się wolną ręką za kotwicę. Po wypuszczeniu przynęty i żyłki należy spuszczać przynętę w taki sposób, który skusi ryby do brania. A potem zostaje już tylko czekanie złowienie upatrzonego okazu.

Co wpływa na jakość połowu spinningiem?

Wybierając się na połów spinningowy, należy pamiętać o trzech zasadach, wpływających na udane wędkowanie.

  • Należy odpowiednio dobrać sprzęt i przynętę, aby złowić rybę, na jakiej złowienie się nastawi.
  • W czasie brania należy być opanowanym, dokładnym i skupionym – kilka pierwszych sesji na spinningu trzeba przeznaczyć na trening i wyczucie brań.
  • Nie bez znaczenia jest technika połowu – każdy wędkarz w toku praktyki doprecyzuje do własnych potrzeb metodę połowu wędką spinngową.
Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany