Czy warto stosować poduszki sensomotoryczne dla dziecka?

0 202

Znane i cenione poduszki sensomotoryczne to przede wszystkim narzędzia rehabilitacyjne, które służą do dynamicznego siedzenia, a także utrzymywania odpowiedniej postawy kręgosłupa. Często jednak wykorzystuje się ją jako mechanizm przydatny do różnorodnych ćwiczeń. Świetnie sprawdza się zarówno przy rehabilitacji dorosłych, jak i dzieci. Najmłodsi w czasie rozwoju powinni szczególnie dbać o utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Poduszki sensomotoryczne doskonale chronią przed problemami z kręgosłupem, a także wadami postawy. Sprawdźmy, czy warto stosować je w przypadku dzieci.

Poduszki sensomotoryczne – gdzie się sprawdzają?

Rozwój cywilizacji, a także kwestie związane ze zmianą sposobu pracy znacznie wpłynęły na sposób spędzania czasu również najmłodszych. Ich długotrwałe siedzenie w szkole czy przed ekranami komputerów sprawia, że coraz większa ich liczba miewa problemy z kręgosłupem – wady postawy, a nawet bóle pleców, karku i szyi. Warto zatem już w najmłodszych latach podejmować działania profilaktyczne, które mogą skutecznie zapobiegać dolegliwościom w wieku dorosłym. Jednym z nich jest stosowanie poduszki sensomotorycznej, zwanej również jeżykiem, beretem lub dyskiem rehabilitacyjnym. Jest to uzupełnienie codziennej aktywności ruchowej oraz ćwiczeń. Urządzenie stymuluje tzw. siedzenie dynamiczne. Wymusza ono stały ruch mięśni pleców i kręgosłupa. Dzięki temu utrzymuje się odpowiednia pozycja ciała oraz koordynacja ruchowa.

Poduszka sensomotoryczna dla dziecka – dlaczego warto?

Korzystanie z urządzenia nie tylko stymuluje, ale również wymusza anatomiczną, a przy tym naturalną postawę ciała. Dzięki temu pozwala na uniknięcie szkodliwych problemów związanych z bólem kręgosłupa. Dodatkowo poduszki sensomotoryczne uzyskują znakomite efekty, jeśli są stosowane regularne i przed odpowiednią ilość czasu. Siedzenie dynamiczne na poduszce sensorycznej aktywizuje mięśnie pleców i zmusza do przyjęcia zdrowej, anatomicznej pozycji. Pomimo tego, że ciało biernie siedzi, to jednak stymuluje mięśnie w taki sposób, aby kręgosłup był odpowiednio ułożony i odciążony. Pobudza to również odpowiednie krążenie krwi w organizmie. Poduszki sensomotoryczne doskonale sprawdzają się w przypadku dzieci nadpobudliwych (ADHD).

Rozwiązania tego typu mogą być z powodzeniem użytkowane w domu podczas przesiadywania przed komputerem czy odrabiania prac domowych. Dodatkowo dziecko może używać poduszki sensomotorycznej w szkole w czasie zajęć. Tym samym każdego dnia kształtowana może być prawidłowa postawa ciała i wdrażane zdrowe nawyki u dziecka.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany