Po czym poznać, że wycieraczka jest do wymiany

0 575

Wycieraczki samochodowe odgrywają bardzo istotną rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo jazdy. Odpowiednia widoczność na drodze, gwarantująca właściwą ocenę sytuacji w ruchu drogowym, w dużej mierze zależy od sprawnych i właściwie dobranych wycieraczek.

W trakcie codziennej eksploatacji samochodu trudno ocenić czy wycieraczki nadają się już do wymiany, czy też nie. Zazwyczaj kierowcy przyzwyczają się do gorszej widoczności, ponieważ zużycie pióra następuje stopniowo. Zatem na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu stanu technicznego wycieraczek.

Kryteria sprawności wycieraczek

  1. Powstawanie smug na szybie. Jeżeli podczas eksploatacji wycieraczek samochodowych na szybie nie widać smug, to z wymianą można jeszcze poczekać. Kilka smug poza centralnym polem widzenia, jeszcze nie determinuje potrzeby ich wymiany. O wymianie dopiero możemy mówić, kiedy na szybie przed polem widzenia kierowcy, utrzymują się regularne szerokie ślady smug, które już przeszkadzają w kierowaniu pojazdem mechanicznym. Ten fakt świadczy o tym, że pióra wycieraczek są zużyte.
  2. Dźwięk wydawany przez wycieraczki samochodowe podczas pracy. Właściwie założone i sprawne powinny chodzić bezgłośnie. Dźwięk odgłosów tarcia jest sygnałem ostrzegawczym dla kierowcy, że pióra są już bardzo zużyte.
  3. Przyleganie wycieraczek do powierzchni szyby. Jeżeli mamy podejrzenie, że nasze wycieraczki są mało sprawne, warto ocenić ich stan techniczny. Gumowa cześć powinna idealnie przylegać do szyby od stelaża na całej jej długości. Jeżeli tak nie jest, to należy niezwłocznie zakupić nowe pióra.

Częstotliwość wymiany wycieraczek samochodowych w dużej mierze zależy od sposobu ich eksploatacji oraz modelu auta. Istotną sprawą jest również to, czy samochód stoi na powietrzu i narażony jest na ciągłe warunki atmosferyczne, czy przebywa w garażu. To też ma znaczenie, czy na gumowe pióro wycieraczki stale mają wpływ czynniki pogodowe, takie jak wysoka, niska temperatura, mróz, słońce, wilgoć itp. Dlatego zazwyczaj auta garażowane nie wymagają częstej wymiany wycieraczek samochodowych, tak jak to ma miejsce w przypadku aut stojących na parkingu pod chmurką. Niemniej jednak dla własnego bezpieczeństwa specjaliści zalecają wymianę wycieraczek samochodowych standardowo raz na pół roku, w sezonie wiosennym lub jesiennym.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany