W samochodzie co rusz może dochodzić do uszkodzeń silnika, co skutkuje pojawieniem się problemów z codziennym użytkowaniem pojazdu. Bardzo ważnym, a wręcz newralgicznym podzespołem są na przykład świece żarowe, które pozwalają na uruchomienie samochodu. Bez świecy żarowej niemożliwe jest uruchomienie silnika Dieslowego, dlatego gdy dojdzie do jej uszkodzenia, trzeba reagować od razu. Czym są świece żarowe? Dlaczego się psują? Jakie są najczęstsze objawy uszkodzonych świec żarowych? W jaki sposób można je naprawić?
Czym tak właściwie są świece żarowe?
Świece żarowe są jednym z bardzo ważnych elementów silnika. Choć w różnych silnikach mogą one spełniać różne funkcje, cel jest ten sam – umożliwiają one zapłon, a następnie ustabilizowanie pracy silnika, co prowadzi do uruchomienia pojazdu. W zwykłych silnikach benzynowych zadaniem świecy jest wytworzenie iskry, dzięki której może dojść do zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej. Z kolei w silnikach Diesla świece żarowe nie przekazują iskry, a jedynie wytwarzają energię cieplną, która umożliwia rozruch silnika.
Podstawowe przyczyny – dlaczego świece żarowe się psują?
Do usterki świec żarowych może dojść z różnych przyczyn. Najczęściej ma to związek z awarią silnika, bądź któregokolwiek podzespołu – zwykle modułu zapłonowego, alternatora lub regulatora napięcia. Do uszkodzenia świec żarowych mogą prowadzić również problemy z wytryskiem paliwa. Niekiedy przyczyną uszkodzonych świec żarowych jest błąd ludzki – niewłaściwe założenie świec bądź źle dobrany model (zbyt małe lub zbyt wysokie napięcie).
Jakie są objawy niesprawnych świec żarowych?
Do objawów uszkodzonych świec żarowych można zaliczyć przede wszystkim zwiększone spalanie paliwa oraz wzmożoną pracę silnika w spoczynku. Do charakterystycznych symptomów zalicza się również zwiększone dymienie z rury wydechowej, wyraźnie odczuwalne zrywy podczas przyśpieszania czy zmniejszona wydajność silnika.
Co ile powinno się wymieniać świece żarowe?
W większości przypadków producent określa dystans, po jakim powinno się wymienić świece żarowe na nowe – zazwyczaj jest to około 100 tysięcy kilometrów. Stan świecy żarowych warto regularnie kontrolować podczas wymiany oleju silnikowego – można poprosić mechanika, by sprawdzał świece, na przykład co drugą wymianę oleju. Podzespół powinno się też obowiązkowo wymienić po zauważeniu niepokojących objawów uszkodzenia.
Jak krok po kroku naprawić świece żarowe?
Świece żarowe są wyjątkowo delikatnym podzespołem, dlatego podczas ich wymiany należy być bardzo ostrożnym. Powinno się uważać, żeby podczas odkręcania nie doszło do urwania świecy, ponieważ wtedy konieczne będzie udanie się do specjalisty i zdemontowanie całej głowicy. W wielu przypadkach świece zostały zbyt mocno dokręcone, przez co samodzielne ich wyjęcie może być zbyt trudne. W takim przypadku można spróbować dwóch metod – pierwsza z nich polega na uruchomieniu i rozgrzaniu silnika, a druga spryskaniu elementu preparatem penetrującym. Gdy już uda się zdemontować świece, powinno się skontrolować gwint gniazda oraz w razie konieczności skorzystać z gwintownika do odnowienia go. Warto upewnić się również, że w miejscu świec nie znajdują się zanieczyszczenia, a jeżeli tak – należy wyczyścić je przed zamontowaniem nowych świec. Tuż przed montażem nowej świecy powinno się użyć specjalnego smaru do świec i umieścić go, przed wkręceniem nowego elementu. W razie jakichkolwiek problemów, można udać się do mechanika, który kompleksowo zajmie się wymianą świec żarowych.
Świece żarowe – ile kosztuje ich wymiana?
Cena świec żarowych może sięgać nawet 150 złotych za sztukę, jednak trzeba pamiętać, że uwarunkowana jest zazwyczaj modelem samochodu i typem samego podzespołu. Podczas uszkodzenia świecy, trudno określić, która nich dokładnie uległa usterce, dlatego konieczne jest wymienienie wszystkich na raz. Decydując się na wymianę świec żarowych u mechanika, konieczne jest również zapłacenie za samą usługę – zwykle będzie to w granicach kilkuset złotych.