Płyn do chłodnicy – jak wybrać najlepszy?

Z pewnością każdy kierowca zdaje sobie, że użytkowanie pojazdu wiąże się z pewnym zużyciem płynów eksploatacyjnych. Ich obecność w poszczególnych układach ma kluczowe działanie, jak też zapewnia poszczególnym elementom odpowiednie warunki do pracy. Taką funkcję pełni chociażby płyn silnikowy, który zabezpiecza tłoki silnika przed nadmiernym tarciem oraz przegrzaniem. Równie istotny jest także płyn chłodniczy. Jaką rolę pełni w samochodzie?

Rola płynu chłodniczego w samochodzie

Silnik, w trakcie pracy wytwarza między innymi energię cieplną. Oznacza to, że w pewnych sytuacjach może dojść do jego przegrzania, co bezpośrednio prowadzi do uszkodzenia poszczególnych elementów układu. Wielogodzinna jazda, połączona z wysokimi obrotami może doprowadzić do tego, że z silnika zaczną pojawiać się niepokojące kłęby dymu. A to nigdy nie jest dobry znak. Często okazuje się, że chłodnica nie działa w należyty sposób. A skuteczność jej działania zależna jest od płynu chłodniczego.

Wszystko dlatego, że z energią cieplną, która zostaje wytworzona jako efekt uboczny pracy silnika, coś po prostu trzeba zrobić. Dlatego zadaniem chłodnicy jest jej przejęcie. Aby mieć pewność, że wszystko działa w sposób należyty, warto kontrolować temperaturę silnika. Można ją odczytać na desce rozdzielczej. Najczęściej wskaźnik temperatury znajduje się tuż obok wskaźnika ilości paliwa w baku.

Dlatego w sytuacji, gdy pojawi się kontrolka informująca o tym, że poziom płynu chłodniczego jest niewystarczający, najlepiej jak najszybciej zjechać na pobocze i uzupełnić braki.

Do zadań dodatkowych płynu należy również zapobieganie wytrącaniu się osadu oraz kamienia w okolicach układu chłodniczego, które mogłyby doprowadzić do niszczenia poszczególnych elementów.

Jak często wymieniać płyn w chłodnicy?

Sporo może zależeć od samego rocznika auta. Przyjęło się, że od momentu produkcji samochodu pierwszej wymiany należy dokonać po upływie około 5 lat,  czasem nawet 7. Następnie czynność tę najlepiej przeprowadzać raz na dwa lata, by mieć pewność, że ciecz nie utraciła swoich właściwości.

W niektórych sytuacjach okazuje się, że poszczególne elementy układu są nieszczelne. Oznacza to, że płynu chłodniczego po prostu ubywa i nieustannie należy poddawać kontroli jego ilość. Jest to sytuacja o tyle niepokojąca, iż zmusza do tego, by zawsze mieć w zapasie butelkę z tym płynem. W końcu do przykrych sytuacji należy nagła awaria w trasie, na przykład na autostradzie, gdzie na pomoc drogową trzeba chwilę czekać, a jednocześnie zakres uszkodzeń może okazać się na tyle rozległy, iż pociąga za sobą kosztowną naprawę auta.

Jak sprawdzić poziom płynu w chłodnicy?

Czynność ta jest bardzo prosta. W przypadku oleju stosuje się specjalny miernik. Płyn chłodniczy znajduje się natomiast w specjalnym zbiorniku, który posiada oznaczenia „Min” czyli minimalną ilość tej cieczy, która zapewnia odpowiednie funkcjonowanie układowi chłodniczemu silnika, jak również „Max”, której nie należy przekraczać. Wystarczy spojrzeć, czy ilość cieczy znajduje się pomiędzy tymi dwoma zakresami. Jeśli tak, wszystko jest w porządku. W sytuacji, gdy płynu brakuje, trzeba go natychmiastowo uzupełnić.

Warto także zwracać uwagę na kontrolki, które pojawiają się na desce rozdzielczej. Mają określoną kolorystykę. Tak samo niewystarczająca ilość płynu chłodniczego, jak też oleju silnikowego objawia się charakterystycznym sygnałem dźwiękowym, któremu towarzyszy pojawienie się czerwonej ikonki. Wybór takiego koloru jest nieprzypadkowy. Oznacza to, iż należy jak najszybciej zatrzymać pojazd na poboczu, ponieważ dalsza jazda może doprowadzić do poważnego uszkodzenia poszczególnych elementów układu napędowego.

Jak wybrać najlepszy płyn do chłodnicy?

Jedną z najważniejszych informacji, na które należy zwrócić podczas zakupu płynu chłodniczego, są minimalne oraz maksymalne temperatury, w których ciecz wykazuje swoje właściwości. Wszystko dlatego, iż nie chodzi tylko o odpowiednie chłodzenie, ale również ochronę na wypadek ewentualnego zamarzania  cieczy w obliczu skrajnie niskich temperatur. Dlatego warto wybierać produkty z zakresu od -35 stopni Celsjusza do 110 stopni Celsjusza lub więcej.

Warto także mieć na uwadze, że obecnie kolor płynu chłodniczego nie odgrywa już istotnej roli, bo tak naprawdę nie świadczy o jego składzie. Przede wszystkim barwienie tej cieczy ma na celu ułatwienie lokalizacji przecieku. Oznacza to również, że najczęściej możliwe jest mieszanie ze sobą różnych kolorystycznie płynów do chłodnicy.

Ile kosztuje dobry płyn do chłodnicy?

Jest to produkt stosunkowo tani. Także wymiany płynu do chłodnicy dokonuje się bardzo sporadycznie. Cena zależy sporo od miejsca, w którym dokonuje się zakupu, jak również ilości samej cieczy w  butelce. Najczęściej spotyka się litrowe oraz czterolitrowe butelki z płynem chłodniczym, a ich cena waha się w okolicach kilkudziesięciu do ponad sto-dwu złotych. Również w tym przedziale cenowym można liczyć na produkt, który wykazuje działanie efektywne i posłuży przez dwa lata, w trakcie których spokojnie można użytkować samochodów bez wymiany płynu chłodniczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *