Piszące hamulce – jakie mogą być tego przyczyny?

0 30

Bez wątpienia hamulce to jeden z najważniejszych elementów w pojeździe. Ich sprawność determinuje bezpieczeństwo jazdy pojazdem, ale również sprawia, że szybka reakcja kierowcy, przekłada się na zachowanie samochodu. W tym przypadku istotne jest to, jak szybko samochód może wytracić prędkość, gdy na jego drodze pojawi się niespodziewanie przeszkoda.

Auta dodatkowo wyposażone są w system ABS. Jego celem jest redukcja ryzyka wystąpienia poślizgu, który może doprowadzić do wypadku. Podstawowym elementem hamulców są klocki hamulcowe. W momencie wciśnięcia pedału hamowania zaciskają się wokół tarczy hamulcowej. Im mocniejszy ścisk, tym bardziej ostre hamowanie.

Intensywne wciśnięcie pedału hamowania może nawet skutecznie zablokować koła pojazdu. To jednak, szczególnie na śliskiej powierzchni, jak oblodzony lub mokry asfalt może sprawić, iż kierowca straci kontrolę nad pojazdem, bo auto wpadnie w poślizg. By tego uniknąć system ABS uniemożliwia właściwie całkowite, nieprzerwane zablokowanie kół. ABS wpływa także na to, iż samochód jest bardziej sterowny w momencie wchodzenia w zakręt przy jednoczesnej redukcji prędkości za pomocą pedału hamowania.

Dlaczego hamulce piszczą?

Zjawisko to wcale nie musi oznaczać, iż pojawił się jakiś problem z hamulcami. Dla sportowych samochodów jest to wręcz charakterystyczne. W dużej mierze dlatego, iż tarcza hamulcowa została wykonana z ceramiki lub żeliwa. To zapewnia elementom tego typu mniejszą wagę. Sprawia również, iż tarcza może być węższa, niż standardowe modele. Powoduje również piszczenie.

W przypadku standardowych aut odgłosy, które wydaje samochód podczas hamowania może jednak oznaczać, iż tarcza jest uszkodzona, zużyta lub zardzewiała. Jeśli ten nieprzyjemne dźwięk pojawia się w trakcie hamowania, najczęściej oznacza to, iż wizyta w serwisie jest po prostu potrzebna.

Jakie mogą być przyczyny piszących hamulców?

Czy Twoje hamulce piszą? Zastanawiasz się, co może być tego przyczyną? Chociaż ten irytujący dźwięk często oznacza, iż poszczególne elementy układu hamowania mogły ulec zużyciu, nie zawsze tak się dzieje.

Jedną z przyczyn jest obecność piasku, który dostał się pomiędzy klocki a tarczę. Gdy ten pierwszy element zaciska się mocniej, by zmniejszyć pęd kół, jednocześnie daje się słyszeć charakterystyczny dźwięk, jaki hamulce wydają.

Szereg klocków hamulcowy został dodatkowo wyposażony w specjalne blaszki. Ich zadaniem jest właśnie wytwarzanie metalicznego, piszczącego dźwięku w momencie, gdy materiał cierny na klocku jest już bardzo mocno zużyty. Jednocześnie to jasny i klarowny sygnał do tego, by klocki po prostu wymienić.

Innym powodem, dla którego podczas hamowania słychać piszczenie hamulców, może być nierównomierna siła nacisku klocków na tarczę. W efekcie zaczyna ona drgać. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej, gdy poszczególne elementy układu są już zużyte lub nieodpowiednio spasowane. Istotny jest także wybór materiału. Jeśli dobierze się bardzo twarde klocki do miękkiej tarczy, ta również będzie wpadać w wibracje i po prostu piszczeć.

W małych samochodach spotkać można także hamulce bębnowe, które znajdują się na tylnej osi pojazdu. W ich przypadku piszczenie najczęściej jest wynikiem korozji.

Sposób na piszczące hamulce

W dużej mierze dobór odpowiedniego sposobu na usunięcie problemu, którym są piszczące hamulce, zależy od powodów, dla których taka sytuacja ma miejsce.

W przypadku zużycia klocków, jednym, słusznym i zalecanym rozwiązaniem jest po prostu wymiana tego elementu. To pozwoli na komfortowe korzystanie z samochodu, ale także bezpieczną jazdę. W sytuacji, gdy materiał cierny zostanie całkowicie zużyty, klocki będą trzeć o tarczę metalem. A to oznacza, iż z czasem oba elementy będą musiał być poddane wymianie.

Jeśli ktoś nie tak dawno temu wymienił klocki (ich wymianę zaleca się po 20-70 tys. przejechanych kilometrów, w zależności od tego, jak intensywnie jest użytkowany dany samochód), może okazać się, że elementy wymagają czyszczenia. W tym celu najlepiej wykorzystać szczotkę drucianą. Następnie można dodatkowo zastosować zmywacz do hamulców.

Z uwagi, iż piszczące hamulce często są spowodowane wibracjami klocków i tarczy, istnieje rozwiązanie, które pozwoli zniwelować ten efekt. Jest nim podkładka fenoliczna pod klocek. Jej zadaniem jest przede wszystkim redukcja wibracji.

Można także sprawdzić, czy elementy zostały w odpowiedni sposób do siebie spasowane, między innymi pod kątem materiału, z którego wykonana jest tarcza, ale także jej twardości.

Klocki hamulcowe piszących

Problem spotykany stosunkowo często, może wystąpić pod wpływem wody lub obecności zabrudzeń. Niemniej, jest to sygnał dla kierowcy, iż warto jak najszybciej bacznie przyjrzeć się klockom hamulcowym, jak również ocenić stan ich zużycia. Pozwoli to uniknąć ewentualnej, bardziej kosztownej wymiany innych elementów.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany