Pielęgnacja mężczyzn – jakich składników potrzebuje męska skóra?

0 108

Męska skóra to prawdziwe pole bitwy! Agresorzy atakują ją nieustannie, dzień pod dniu, z zewnątrz i od wewnątrz. Wolne rodniki, stres, zanieczyszczenia, toksyny, dym papierosowy, promieniowanie UV, ostrze maszynki, nadmiar sebum, pot – to tylko kilku wrogów, przed którymi musi się bronić. Poznaj składniki i kosmetyki do męskiej cery, w które warto się uzbroić, żeby wygrać tę wojnę.

Do odpowiedniej pielęgnacji męskiej skóry nie wystarczą ogólne założenia

Ogólna budowa ciała człowieka (z wyjątkiem układu rozrodczego rzecz jasna) nie zależy od płci. Noworodki wyglądają mniej więcej tak samo, prawda? Mózg, płuca, serce, nerki czy wątroba mają swoje stałe miejsce i nie wyglądają u mężczyzn inaczej niż u kobiet. Dotyczy to również ogólnej budowy skóry – u obu płci występują te same warstwy i wytwory naskórka. Pod tym względem nie ma podziału na Marsjan i Wenusjanki.

Czy to znaczy, że damska i męska skóra potrzebują takich samych kosmetyków i składników aktywnych? I tak, i nie. Ogólne zasady pielęgnacji są podobne. W skrócie? Cera panów potrzebuje regularnego oczyszczania, złuszczania, nawilżania, odżywiania, ujędrniania i ukojenia. Ale żaden strateg nie pomyśli, że wystarczy mieć ogólny plan działania (czytaj: wygrać wojnę). Ty też musisz poznać niuanse odróżniające Twoją skórę od skóry Twojej żony, partnerki, mamy lub siostry – i przestać podkradać jej kosmetyki!

Skóra męska vs. skóra damska – najważniejsze różnice

Męska skóra jest/ma…

…bardziej/więcej/lepiej

  • warstw komórek naskórka i skóry właściwej, czyli jest grubsza,
  • gruczołów łojowych,
  • kolagenu (lepiej napięta),
  • aktywne gruczoły potowe,
  • owłosiona (w ok. 1/3).

…gorzej/mniej/gorzej

  • komórek tłuszczowych, czyli cieńszą tkankę podskórną,
  • detektorów czuciowych,
  • elastyny (mniej elastyczna).

 

Panowie częściej zmagają się z nadprodukcją sebum, a co za tym idzie trądzikiem i łojotokowym zapaleniem skóry.Zmarszczki, choć pojawiają się później, są dużo głębsze i bardziej widoczne. Poza tym zarówno regularne golenie, jak i noszenie zarostu powoduje pewne niedogodności – albo podrażnienia i skaleczenia, albo swędzenie i macerację naskórka. Po jakie kosmetyki powinien sięgać mężczyzna i czego szukać w ich składzie?

Po pierwsze: oczyszczanie

Porządne oczyszczenie skóry pozwoli Ci usunąć nadmiar sebum, pot, toksyny i zrogowaciały naskórek. Możesz wybraćdrobnoziarnisty peeling (jeśli masz cerę tłustą, mieszaną lub normalną) albo łagodniejszy kosmetyk bez drobinek (jeśli masz cerę wrażliwą albo trądzikową – wypryski i ropne krosty wykluczają złuszczanie mechaniczne!). W składzie produktów do oczyszczania dla mężczyzn szukaj węgla aktywnego, jonów srebra, cynku, krzemu, witaminy C.

Po drugie: krem na dzień

Krem na dzień dla mężczyzn powinien nawilżać, matowić oraz chronić przed zanieczyszczeniami i szkodliwymi czynnikami (promieniowanie UV, smog, dym papierosowy). Jeśli się masz cerę podatną na podrażnienia, powinien mieć też właściwości łagodzące. Pewnie nie lubisz tłustego filmu na twarzy, więc wybierz szybko wchłaniający się żel-krem lub lekką emulsję. Twoi sprzymierzeńcy to kwas hialuronowy, witaminy A i E, pantenol, alantoina, ceramidy, kofeina, arnika, ekstrakt z aloesu czy świetlika. No i koniecznie filtry UV (również zimą)!

Po trzecie: krem na noc

Męska pielęgnacja przed snem powinna skupiać się na regeneracji, ujędrnianiu i ukojeniu. Możesz pozwolić sobie na kosmetyki o bogatszej konsystencji niż te aplikowane na dzień. Szukaj kremów na noc z cynkiem, miedzią, witaminami, masłem shea i organicznymi ekstraktami roślinnymi.

Kosmetyki na szczególne okazje – zwieńczenie męskiej pielęgnacji

Mężczyźni, którzy regularnie się golą, powinni mieć zawsze pod ręką regenerujący i kojący krem po goleniu. Z kolei w kosmetyczne brodacza na pewno znajdzie się nawilżający krem do brody, szampon, olejki do pielęgnacji brody i wąsów i produkty do stylizacji. A raz na jakiś czas zaszalej i nałóż na twarz głęboko oczyszczającą maseczkę – Tobie też należy się domowe SPA!

Po kosmetyki i narzędzia do golenia warto sięgać z półek zaufanych sklepów i drogerii, które zagwarantują wysoko jakościowe i zaufane na rynku produkty.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany