Lato to czas rodzinnych spotkań na świeżym powietrzu, ze względu na panujące wtedy perfekcyjne warunki do odpoczywania na ogrodzie ze znajomymi i przyjaciółmi. Jednak czasem pogoda lubi płatać figle i z przepięknej, słonecznej zmienia się nagle w deszcz i burze. Aby być przygotowanym na każdą ewentualność posiadacze domu z ogrodem lub działek koniecznie powinni sprawić sobie pawilon ogrodowy, który w takich nieprzewidywalnych sytuacjach bywa wybawieniem.
Co to jest?
Pawilon ogrodowy jest to namiot wykonany zazwyczaj z materiału wodoodpornego, który po rozłożeniu posiada dach i mobilne ściany boczne. Wszystkie modele mają mocny i stabilny stelaż, który zapewnia komfort i bezpieczeństwo siedzenia wewnątrz, nawet podczas ekstremalnej pogody. Lekki i łatwy w montażu. Jego dużą zaletą jest to, ze bez problemu można go przenieść z jednego miejsca do drugiego.
Do czego służy?
Namioty ogrodowe doskonale chronią przed deszczem, słońcem i komarami. Fantastycznie spełniają swoją rolę podczas wieczornych, ogrodowych spotkań, tworząc zaciszny zakątek, który wprawia w stan relaksu. Ponadto jest niezwykle funkcjonalny.
Jaki pawilon ogrodowy wybrać?
Przed jego zakupem należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego ma służyć, to znaczy jaką ma pełnić funkcję. Te najprostsze namioty mają po prostu dawać cień w upalne dni, jednak nie chronią one przed deszczem, ponieważ nie posiadają ścian bocznych. Najkorzystniej jest zainwestować w tak zwany „domek z okienkami”, czyli pawilon ogrodowy, który posiada cztery ściany boczne, które zatrzymują ciepło w środku podczas chłodniejszych dni.
Jak go zmontować?
Każdy model namiotów ogrodowych posiada w zestawie instrukcję obsługi, która w prosty sposób tłumaczy jak należy go złożyć. Montaż niektórych, bardziej skomplikowanych pawilonów ogrodowych jest czasochłonny ale zazwyczaj nie wymagają one chowania na okres zimowy.
W jaki sposób czyścić i konserwować namiot?
To wszystko zależy od tego z jakiego materiału jest on wykonany. Większość tkanin można prać w pralce bez obawy przed zniszczeniem. Nie należy go suszyć mechanicznie (np. w pralko-suszarkach) ani prasować. Stelaże drewniane wymagają opieki nawet podczas sezonu letniego. Aby drewno długo pozostało w dobrej kondycji należy je co jakiś czas przecierać szmatką nasączoną wodą z mydłem, poczekać aż wyschnie, a następnie użyć produktów do konserwacji drewna. Dzięki tej czynności stelaż pawilonu ogrodowego będzie mógł służyć dłużej niż jeden sezon. W przypadku stelaży wykonanych z metalu wystarczy tylko otarcie z naniesionego kurzu i pyłków.
Ile to kosztuje?
W zależności od rozmiaru pawilonu ogrodowego, ceny zaczynają się od kilkuset złotych. Podczas zakupu warto wziąć pod uwagę nie tylko najkorzystniejszą, czyli najniższą z możliwych, cenę ale również jakość. W tym wypadku warto zainwestować w wysoką klasę produkt, który będzie służył dłużej niż jeden sezon, niż po roku użytkowania wyrzucić już zużyty namiot.