Partner monitoruje mój telefon – jak mogę przywrócić swoją prywatność?

Podejrzenia zdrady, ciągłe kontrolowanie i toksyczne zachowania, które mają pozbawić nas prywatności – to niestety codzienność w wielu związkach. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Dlaczego partner może posunąć się do śledzenia Twojego telefonu?

Zrozumienie motywacji drugiej osoby jest bardzo ważne, by móc poradzić sobie z nadmierną kontrolą z jej strony. Pamiętajmy o tym, że osoby, które posuwają się do monitorowania telefonu kogoś bliskiego, nie zawsze robią to z negatywnych pobudek i chęci wyrządzenia nam krzywdy. Najczęściej są one przekonane, że ich działanie ma szansę uchronić nasz związek przed rozpadnięciem się – lub uratować ich samych przed zdradą czy innym, niekiedy urojonym objawem wycofania zaangażowania przez drugą stronę.

 

Co prowadzi do takich zachowań? Osoby nadmiernie kontrolujące najczęściej mają niską samoocenę lub borykają się z gwałtowną utratą poczucia własnej wartości, na przykład ze względu na stratę pracy. Często cechuje je także wysoki poziom lęku przed opuszczeniem. Ten strach niekoniecznie jednak prowadzi do poprawy komunikacji czy uświadomienia sobie roli obydwóch osób w związku, lecz do tworzenia podziałów i atakowania prywatności, która jest kluczowa dla zachowania zdrowej relacji. Dlatego warto nie stygmatyzować takich osób i sprawdzić, czy możemy z nimi przepracować pewne zachowania na przykład poprzez terapię dla par. Jednocześnie warto zadbać o swoją autonomię na własną rękę.

Szczera rozmowa nie zawsze działa

Jeśli widzimy, że coś jest nie tak, a nasz partner zaczyna dążyć do kontroli kolejnych aspektów naszego funkcjonowania, powinniśmy zacząć działać jak najszybciej. Rozmowy na temat zazdrości, strachu i innych trudnych emocji mogą nasilić pewne negatywne zachowania. Może dojść nawet do tego, że partner posunie się do zainstalowania na naszym telefonie oprogramowania szpiegowskiego. Taka aplikacja jest w stanie dostarczyć informacji o każdym naszym ruchu – jakie strony odwiedzamy, z kim i o czym piszemy, gdzie jesteśmy i wiele więcej.

 

Smartfon zbiera informacje o naszym życiu praktycznie bez przerwy, dlatego taki ruch może dać niemal pełną kontrolę nad naszą prywatnością, pozbawiając nas autonomii. To toksyczne zachowanie, które jest skrajnie niekorzystne dla relacji, a także dla nas samych. Warto także podkreślić, że zdobyte w ten sposób dane mogą trafić do niepowołanych osób – nie tylko w ręce szpiegującego partnera.

Bezpieczeństwo z komunikatorem, który dba o prywatność

Zanim podejmiemy kolejne kroki, należy zabezpieczyć tyle autonomii, ile jesteśmy w stanie. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o bezpieczną komunikację i przestrzeń dla siebie. Warto zatem zainstalować aplikację, która sprawdzi, czy na naszym telefonie nie znajdują się żadne programy szpiegujące, a także pozwoli zweryfikować, czy dane nie są przekazywane w nieodpowiednie ręce. Taką funkcjonalność oferuje komunikator UseCrypt. To sprawdzony i bezpieczny sposób, by poradzić sobie z niechcianymi „szpiegami”. UseCrypt stanowi zaufaną alternatywę dla popularnych komunikatorów, takich jak Viber, Messenger czy Signal. Dzięki wykorzystaniu tej aplikacji możesz w łatwy sposób zabezpieczyć swoje rozmowy, pliki i wszelkie inne informacje obecne w pamięci smartfona.

#UseCrypt #UseCryptMessenger #UseCryptopinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *