Jak wiadomo, jakiekolwiek krople wody, czy co gorsza – para, znacząco ograniczają widoczność, jeśli znajdują się na przedniej szybie samochodu. Dlatego pojazdy wyposażone są w wycieraczki, które pozwalają zapewnić komfortowe warunki jazdy w obliczu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dodatkowo skorzystać można z płynu do spryskiwaczy, który pozwoli przeczyścić szybę z zanieczyszczeń. Sytuacja robi się jednak problematyczna w momencie, gdy szyby są zaparowane od środka. Dlaczego właściwie tak się dzieje?
Dlaczego szyby w samochodzie parują od wewnątrz? Przyczyny
Jednym z powodów, dla których szyby w samochodzie parują jest niesprawny nawiew. W szczególności w okresach chłodniejszych jednym z rytuałów, który należy wykonać, zanim jazda samochodem będzie możliwa, jest odparowanie szyby. W momencie, gdy nawiew nie działa w należyty sposób, czynność ta staje się o wiele trudniejsza i może utrudniać wygodne prowadzenie samochodu z powodu ograniczonej widoczności.
To, czy szyby w samochodzie będą zaparowane zależy również od wilgoci, która może się gromadzić w kabinie. Dostaje się tam oczywiście z zewnątrz, chociażby w postaci śniegu pod butami, czy kropel wody. Z czasem oczywiście zaczyna parować i w takiej formie osadza się na szybie.
Ważnym elementem pojazdu, głównie na wzgląd na wygodne warunki jazdy wewnątrz samochodu, jest filtr kabinowy, który pozwala redukować w dużym stopniu ilość drobinek, które przedostają się do kabiny w trakcie jazdy. Jeśli jest już dość mocno zużyty, to właśnie z niego może wydobywać się wilgotne powietrze, którego obecność następnie staje się widoczna na szybie.
Oczywiście, do najbardziej oczywistych powodów, jeśli chodzi o parowanie, należy również różnica temperatur pomiędzy tymi na zewnątrz a wewnątrz pojazdu, co szczególnie widoczne jest w okresie jesiennym i zimowym. W lecie wnętrze samochodu bardzo szybko się nagrzewa, dlatego tak zbawienna okazuje się klimat, jednak z uwagi na wysokie temperatury powietrza, praktycznie nie spotyka się wilgoci w aucie, ani tym bardziej pary na szybach.
Jeśli problem związany z parowaniem szyb pojawia się nagminnie, może okazać się, że uszczelki, które znajdują się w drzwiach są już zużyte, co sprawia, że wilgoć przedostaje się do kabiny.
Do rzadko spotykanych przyczyn, jednak nie niemożliwych, należy zaliczyć także uszkodzony radiator. Innym słowy płyn chłodniczy przedostaje się do wnętrza i sprawia, że w aucie pojawia się wilgoć.
Parujące szyby w samochodzie – co zrobić? Sprawdzone metody
-
Zadbaj o czystość szyby
Tak, to sprawdzony, skuteczny sposób, który zredukuje ryzyko, iż kropelki wody zaczną gromadzić się na szybie. Jej regularne czyszczenie pomoże w walce z tym problemem
-
Wykorzystaj ogrzewanie w samochodzie
Tak samo poprzez włączenie nawiewu, czy klimatyzacji, które ocieplą powietrze w samochodzie, pozwolą także na pozbycie się wilgoci. Ważne, aby włączyć nawiew zewnętrzny, by wilgotne powietrze z samochodu zostało przekazane na dwór. Taka cyrkulacja ma pozytywny wpływ na jego jakość w kabinie samochodowej.
-
Wymiana elementów układu chłodniczego
Jeśli okaże się, że wilgoć w aucie gromadzi się tam z powodu uszkodzonej nagrzewnicy, nie pozostaje nic innego, jak po prostu wymienić ten element, by wyeliminować problem z zaparowaną szybą.
-
A może domowy sposób?
Niektórzy kierowcy korzystają z ryżu lub soli, które umieszczają wewnątrz samochodu w woreczkach. Wszystko dlatego, iż produkty te mają właściwości higroskopijne, co oznacza, że wchłaniają wilgoć z otoczenia, co pozwala na ograniczenie jej ilości wewnątrz samochodu.
-
Specjalne środki do auta
Na rynku spotkać można także specjalnie produkty, który określa się jako pochłaniacze wilgoci. Mają działanie podobne do soli, czy ryżu.
-
A może to kwestia filtru pyłkowego?
No właśnie, jeśli jest zużyty i zabrudzony, to właśnie z jego powodu w aucie może gromadzić się wilgoć, która osiada na szybie. Wymiana nie oznacza, że problem zniknie w stu procentach, ale z pewnością czynność tą należy wykonywać regularnie.
-
Jakiego rodzaju wycieraczki masz w samochodzie?
Chodzi tutaj oczywiście o tzw. dywaniki, które znajdują się w samochodzie. Jeśli są wykonane z materiału, warto rozważyć ich wymianę na gumowe. Dlaczego? Bo guma nie nasiąka wodą, a to redukuje ilość wilgoci, jak też przedmiotów, które po prostu mogą odparowywać.
-
Wymiana uszczelek w drzwiach
Jeśli uszczelki są już twarde, to znak, że ich przydatność jest coraz mniejsza, ponieważ przestają spełniać swoją funkcję, czyli przestają w odpowiedni sposób izolować aut. Wtedy najlepiej po prostu jest je wymienić.
-
Kwestie praktyczne i estetyczne
Jeśli zależy nam na tym, by wilgoci w aucie było jak najmniej, szczególnie zimą warto dobrze otrzepać buty ze śniegu, by w aucie było go jak najmniej. Inaczej zacznie topnieć, a to sprawi, że auto nieco zawilgotnieje.
-
Auto w garażu? Opuść szyby
Odpowiednia cyrkulacja pozwoli zmniejszyć ilość wilgoci w aucie. Dlatego, jeśli pojazd jest garażowany, na noc można pozostawić uchylone szyby, by zapewnić lepszą wymianę gazów.
Jak zapobiec parowaniu szyb w aucie?
Tak naprawdę, aby zapobiec parowaniu szyb, wystarczy stosować się do powyższych zasad. Najważniejsza jest odpowiednia cyrkulacja powietrza, jak również wykorzystywanie klimatyzacji zimą i jesienią. Oczywiście poprzez ustawienie wyższej temperatury, by w samochodzie było jak najwięcej suchego powietrza.