Pałki do perkusji – wybór odpowiedniego sprzętu

Gra na instrumentach przynosi wiele radości, zadowolenia oraz satysfakcji. Spełnianie muzycznych marzeń może okazać się wyjątkowym hobby, jak również sposobem na zarobek i utrzymanie się.

Wybór instrumentu zazwyczaj przychodzi samoistnie, a zdobywane umiejętności zależne są od talentu i ilości włożonej w ćwiczenia pracy. Aby grać na danym instrumencie należy również posiadać odpowiednio skompletowany sprzęt. Jednym z popularnych przyrządów muzycznych jest perkusja. Z czego ona się składa? Jak wybrać odpowiednie pałki do perkusji? Co daje gra na tego rodzaju sprzęcie?

Opis instrumentu i jego elementów

Perkusja to zestaw wielu mechanizmów, których odpowiednie użycie pozwala uzyskać mocne i harmonijne brzmienie. Wydobywane dźwięki uzależnione są od rodzaju muzyki oraz predyspozycji i umiejętności użytkownika. Wszystkie składowe mechanizmu dzielą się na dwie grupy, z których pierwsza nazywana jest instrumentami o określonej wysokości dźwięku, a druga o nieokreślonej jej amplitudzie. Ponadto do grania na tego rodzaju sprzęcie wymagana jest obecność pozostałych, dodatkowych akcesoriów. Sama perkusja oraz inne niezbędne przedmioty to:

 • bębny, 
 • kotły, 
 • ksylofony, 
 • osprzęt: statywy, stołki, pałki do perkusji,
 • talerze, 
 • tomy.

Choć najważniejszymi akcesoriami perkusji są same instrumenty to komfortowa, zadowalająca oraz czysta gra w dużej mierze zależy także od doboru odpowiednich części dodatkowych dzięki którym dźwięki te mogą się wydobywać. Czym zatem są pałki do perkusji?

Pałki perkusyjne – charakterystyka

Każdy muzyk powinien posiadać dopasowany do swoich umiejętności i możliwości sprzęt. Tak samo jest z perkusistami. Nie tylko wielkość oraz zawartość zestawu wpływa na samą umiejętności grania i rozwijanie własnych pasji. Ważnym elementem jest również przedmiot, dzięki któremu ta melodia jest stale wydobywana. 

Producenci instrumentów i pałek do perkusji przedstawiają bardzo bogatą ofertę, w której znajdują się elementy wykonane z różnego rodzaju materiałów. Kryterium to jest bardzo ważne i ułatwia wielu osobom grę. Tworzywo jednocześnie wpływa na żywotności trwałość przedmiotu. 

Do najważniejszych cech tego rodzaju artykułów należą: wysoka wytrzymałość na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne, dobre profilowanie, które umożliwia wygodne ułożenie w dłoni,  prawidłowo dopasowany rodzaj główki pałek do perkusji – materiał wykonania tego elementu wpływa na brzmienie (twarde drewno będzie wydobywało ostrzejsze dźwięki, miękkie – łagodniejsze). Wiele produktów to akcesoria wykonane z naturalnego drewna, inne poddane zostały obróbce, są polakierowane oraz wytworzone z dodatkiem substancji syntetycznych. 

Wybór odpowiednich pałek perkusyjnych

Zakup odpowiednich pałek może wielu osobom, szczególnie początkującym, przynieść wiele zakłopotania. Mnogość produktów nie ułatwia sprawy. Dlatego też wybierając pałki do perkusji należy określić przede wszystkim cel i ich przeznaczenie, rodzaj granej muzyki, umiejętności i poziom zaawansowania. Warto także przeanalizować główne parametru sprzętu. Są nimi:

 • tworzywo i materiał wykonania, 
 • długość pałki,
 • rodzaj główki, 
 • szyjka, 
 • wielkość powierzchni, 
 • rodzaj zewnętrznego pokrycia, 
 • producent, cena i opinie innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *