Wady i zalety pistoletów tapicerskich pozwalają wybrać najlepszy taker dla siebie. Zwrócenie uwagę na tryb pracy, jej ilość, szybkość i preferowaną długość jej ciągu, można kupić naprawdę idealny zszywacz. Artykuł systematyzuje dane, wskazuje cechy pistoletów a przez to skutecznie pozwala na wybór najlepszego z nich.
Na rynku jest mnóstwo pistoletów tapicerskich. Wśród nich pistolet stolarski na zszywki 92, przeznaczony do prac stolarskich, tapicerskich i wykończeniowych oraz model pistoletu podobnego do modelu Bea. Oba są ergonomiczne, wydajne, stosunkowo tanie i niezawodne. Ich zakup jest ekonomiczno uzasadniony, szczególnie do średnich i dużych tapicerni. To pistolety pneumatyczne.
Nie zawężając wyboru do tych dwu modeli trzeba zaznaczyć, że zszywacze dzielą się na trzy grupy, biorąc pod uwagę rodzaj zasilania. Mamy, więc:
-
Pistolety ręczne
-
Pistolety elektryczne
-
Pistolety pneumatyczne
Pistolety ręczne są przede wszystkim tanie. Są zadawalająco lekkie i wytrzymałe. Dzięki temu, że mają prostą budowę są niezawodne a, jeśli już ulegną uszkodzeniu można je łatwo naprawić. Praca z pistoletami ręcznymi jest łatwa, gwarantuje wysoką jakość obić a szybkość obsługi zależy wyłącznie od sprawności operatora. To pistolety przygotowane również dla amatorów. Bez problemów obsłużę je kobiety, co jest szczególnie przydatne przy pracach rękodzielniczych czy tapicerskich, amatorskich. Jeśli rozpatrywać wady pistoletów ręcznych ich praca jest stosunkowo wolna. Niestety pistolety nie zszywają tez grubszych materiałów.
Pistolety elektryczne pracują na zasadach zautomatyzowanego działania, na mechanizmie nieco bardziej złożonym, niż w przypadku zszywaczy ręcznych. Pistolety te zszywają nawet grube materiały, są szybkie w pracy, choć ich działanie wciąż zależy od sprawności operatora. Są mechanizmami przeznaczonymi zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów i mogą być zakupione w wersji z akumulatorami, co znacznie ułatwia pracę. Pistolety elektryczne są jednak urządzeniami kosztownymi i nie zawsze można z nimi pracować na zewnątrz, szczególnie, gdy są wersjami bezpośrednio podłączonymi do źródła prądu.
Pistolety pneumatyczne są urządzeniami o najbardziej złożonej budowie. Dlatego nie można ich raczej samodzielnie naprawiać, przy bardzo sporadycznych uszkodzeniach. To urządzenia drowie ale wyrzucające nawet 1,5 tysiąca zszywek na minutę. Ich wydajność polecana jest więc do dużych i intensywnie pracujących tapicerni. Ich praca nie jest uzależniona od wysokiej wprawy operatora, choć siła nacisku jest regulowana. To zdecydowanie maszyny profesjonalne. Ich zakup powinien być przemyślany ekonomicznie. Szczególnie, że urządzenia te wielokrotnie wymagają dokupienia dodatkowych sprzętów uzupełniających.
Na co zwrócić uwagę wybierając pistolet tapicerski?
Wybór pistoletu tapicerskiego powinna poprzedzić dokładna analiza zapotrzebowania i częstotliwości użytkowania takera. Trzeba przeliczyć możliwości finansowe i ilość osób przeszkolonych do wykorzystywania sprzętu bardziej skomplikowanego. Wiadomo, bowiem, że amatorzy i stolarnie nastawione na prace naprawcze mogą zadowolić się tanimi urządzeniami ręcznymi. Im bardziej rozbudowany, profesjonalny czy intensywniej pracujący punkt tym urządzenia powinny być profesjonalne, mocne, niezawodne. Powinny mieć odpowiednio długi magazynek, warunkujący długi ciąg pracy oraz dwu lub jednostrzałowy tryb pracy.
Ważna są zatem:
-
Ilość i rodzaj wykonywanej pracy
-
Długość ciągu pracy, która jest preferowana przez operatora oraz wymagana przy określonych pracach w tapicerni
-
Tryb pracy, szczególnie ważny w dużych tapicerniach i przed doświadczonych tapicerów
Biorąc pod uwagę wyżej wymienione wskazówki, jesteśmy w stanie wybrać idealny pistolet tapicerski.
Autor artykułu: Artykuł został przygotowany przez Hurtownię Tapicerską Akces oferującą min. pistolety i zszywacze tapicerskie: hurtownia-akces.pl/pistolety-zszywacze-tapicerskie |