Opcje finansowania zakupu samochodu

Bardzo wielu osobom wydaje się, że zakup nowego samochodu prosto z salonu jest poza ich możliwościami finansowymi ze względu na to, że nie są w stanie jednorazowo wyłożyć na taki zakup kilkudziesięciu tysięcy złotych. Rzadko kiedy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nowy samochód można kupić już za kilkaset złotych miesięczne. Jakie mamy możliwości i opcje finansowania zakupu samochodu? Czy wszystkie są dostępne dla każdego?

Samochody na raty i leasing

Już na samym początku warto wyraźnie zaznaczyć i podkreślić, że niemal wszystkie obecnie dostępne sposoby finansowania zakupu nowego samochodu dostępne są dla każdego – nie ma tutaj znaczenia czy prowadzimy działalność gospodarczą i potrzebujemy nowy samochód do jej prowadzenia, czy też ma to być zakup wyłącznie na prywatne potrzeby – na osobę fizyczną.

Finansowanie samochodu – leasing

Jednym z podstawowych sposób na finansowanie nowego samochodu jest leasing, czyli zgodnie z polskim ustawodawstwem – odpłatne użytkowanie przedmiotu leasingu. Wbrew pozorom leasing może dotyczyć niemalże każdej rzeczy ruchomej począwszy od drukarek, poprzez komputery a skończywszy właśnie na samochodach, których dotyczy najczęściej. Wbrew pozorom wszystkie warunki leasingu uzgadniane są przez dwie strony – finansującego i użytkownika samochodu. W przypadku leasingu, co istotne, nie stajemy się właścicielami samochodu. Aby uzyskać jego własność po upływie terminu umowy leasingu, potrzebne jest odpowiednie postanowienie umowne – najczęściej ma to miejsce za dodatkową opłatą.
Z tytułu użytkowania samochodu w leasingu ponosimy miesięczną opłatę w postaci rat leasingowych.

Samochody na raty

Bardzo podobnym rozwiązaniem do leasingu są samochody na raty, które bardzo często udzielane są przez samych sprzedawców. Między innymi Volkswagen ma ofertę zatytułowaną „Volkswagen na raty”, która opiera się na bardzo korzystnych warunkach. Zaletą zakupu Volkswagena na raty, bądź samochodu z innego koncernu jest to, że od samego początku jesteśmy jego właścicielami i możemy z nim w praktyce zrobić niemal wszystko – także poddać modyfikacjom. W przypadku jednak rat kredytowych mamy mniejsza możliwość dogadania się z instytucją kredytującą i niemal w każdym przypadku musimy spłacić cały samochód. Umowy leasingowe zawierane są przeważnie na 3-10 lat, po których możemy wybrać inny pojazd.

Finansowanie samochodu – proste i szybkie?

Podsumowując, obecnie nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby stać się posiadaczem nowego samochodu z salonu. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że współczesne samochody są znacznie oszczędniejsze pod względem spalania, znacznie bezpieczniejsze oraz zapewniają większy komfort niż samochody sprzed nawet kilku lat. Czy warto zatem wciąż jeździć starym i używanym samochodem?

Czy jednak warto brak kredyt samochodowy lub leasing bezpośrednio u dealera? Wszystko zależy tutaj od konkretnego przypadku i nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi – najlepiej porównać zarówno ofertę przedstawianą nam w salonie sprzedaży, jak i ofertę banku. W ten sposób uzyskamy pewność co do opłacalności naszego wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *