Olej 5W40 – do jakich silników go stosować?

W samochodzie znajduje się wiele płynów eksploatacyjnych. Chociażby takich, jak płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, czy olej silnikowy. I to właśnie w kontekście oleju silnikowego bardzo mocno porusza się kwestię jego jakości. Dlaczego jest tak istotna?

Od czego zależy jakość oleju?

W przypadku olejów do silnika samochodowego mówi się przede wszystkim o lepkości tej cieczy. Ta natomiast idzie w parze z gęstością. Oznacza to, że im gęstszy olej, tym większa jego lepkość. Jednak nie oznacza to zawsze, że gęstszy olej, czyli olej o wyższej lepkości sprawdzi się w każdym typie silnika. Przede wszystkim dlatego, że zbyt gęsty olej może doprowadzić do zapchania się silnika.

Przepływność oleju silnikowego

Przepływność oleju silnikowego to bardzo ważny parametr. Jednocześnie, należy pamiętać, że właściwości cieczy zmieniają się wraz z temperaturą. Dlatego dla olejów silnikowych podaje się przepływność w niskich, jak również wysokich temperaturach. Klasę przepływność określa pierwsza liczba przed literą „W”. Natomiast druga cyfra to klasa przepływności w wysokich temperaturach. Wszystko dlatego, iż ze spadkiem temperatury olej silnikowy gęstnieje. Oznacza to, że przede wszystkim potrzeba więcej czasu, aby mógł dopłynąć do poszczególnych elementów, które ma za zadanie chronić. W wyższych temperaturach olej natomiast jest rzadszy, a tym samym może także tracić swoje właściwości.

Jakie są funkcje oleju silnikowego?

Układ napędowy w samochodach bazuje na elementach mechanicznych. W trakcie pracy silnika dochodzi nie tylko do wzrostu temperatury poszczególnych elementów, ale występują także siły tarcia. Dlatego, w celu zredukowania temperatury, którą olej silnikowy częściowo absorbuje, istotne jest także stworzenie warstwy ochronnej na poszczególnych elementach, co przekłada się na ich płynne działanie. Tym samy, olej silnikowy pełni przede wszystkim funkcję ochronną.

Dlatego utrzymanie odpowiedniego poziomu oleju silnikowego przekłada się na prawidłowe działanie silnika, a przede wszystkim zapewnia poszczególny elementom odpowiednią ochroną. Z podobnych przyczyn, bardzo ważnym aspektem jest regularna wymiana oleju silnikowego. Najczęściej ma miejsce:

  • przy niewielkim przebiegu – raz do roku

  • po przekroczeniu około 15 tys przejechanych kilometrów

Sporo jednak zależy od stylu jazdy. W samochodach, w którym jeździ się na wyższych obrotach, które osiągają 3000 lub 4000 obrotów na sekundę olej zużywa się szybciej, z uwagi na intensywniejszą pracę jednostki napędowej, niż w przypadku aut, gdzie jeździ się najczęściej z utrzymaniem standardowego poziomu 2 000 obrotów na sekundę. Dlatego warto mieć to na uwadze.

Gdzie najlepiej wymienić olej silnikowy?

Sam proces wymiany oleju nie koniecznie jest trudny. Tak naprawdę, w wielu pojazdach, szczególnie starszych modelach, wystarczy odkręcić misę olejową, która znajduje się na podwoziu i spuścić stary olej. Jednak, wygodnie jest to przede wszystkim robić w tunelu warsztatowym. Po drugie: należy pamiętać, że olej następnie należy zutylizować. Tej cieczy nie można po prostu wyrzucić wraz z innymi odpadami z gospodarstwa domowego, dlatego najwygodniejszym rozwiązaniem jest po prostu skorzystanie z pomocy zakładu mechanicznego.

Jaki olej do auta wybrać?

To też jedno z zagadnień, z którym mierzy się sporo kierowców, w szczególności starszych modeli aut. Przede wszystkim wyróżnić można trzy, podstawowe typy olei do silników:

  • mineralne – powstają na bazie ropy naftowej, są pozyskiwanie w procesie jej rafinacji; charakteryzują się dużą gęstością

  • oleje syntetyczne – które powstają na bazie związków chemicznych, mają mniejszą gęstość, niż oleje mineralne

  • półsyntetyczne – powstają z połączenia olejów mineralnych i syntetycznych

Należy pamiętać, iż jest szereg przeciwwskazań ku temu, by do nowego silnika stosować olej mineralny. Przede wszystkim dlatego, iż jest bardzo gęsty i może doprowadzić do tzw. zatarcia się silnika, co związane będzie z naprawą jednostki napędowej. Dlatego oleje mineralne można stosować w przypadku starszych modeli aut o dużym przebiegu, gdzie niezbędna jest skuteczna ochrona na wypadek tarcia i wzrostu temperatury.

Czy rodzaj silnika ma znaczenie podczas wyboru oleju?

W pewnym stopniu tak. Przede wszystkim dlatego, iż szczególnie w benzyniakach, czyli samochodach na benzynę bezołowiową, występują temperatury wyższe, niż w silnikach diesla. Oznacza to, iż niezbędna jest lepsza ochrona poszczególnych elementów. Warto pamiętać, iż producenci aut podają także wskazania, jeśli chodzi o zakup oleju silnikowego. Warto jest się do nich stosować.

Olej 5W40 – jakie ma cechy?

Na ryku jednak dostępne są oleje uniwersalne. Co to oznacza? Przede wszystkim sprawdzają się zarówno w przypadku pojazdów typu diesel, jak też benzyniaków. Dodatkowo, są to oleje wielosezonowe. Jeśli chodzi o warunki klimatyczne w Polsce, oznacza to, że olej ten można użytkować zarówno latem, jak również zimną. Wszystko dlatego, że olej 5W40 zachowuje swoją optymalną lepkość w temperaturach do-30 stopni Celsjusza. Doskonale sprawdza się także w wyższych temperaturach, dlatego jest polecanym olejem syntetycznym.

Do jakich silników stosować olej 5W40?

Z uwagi na swoją uniwersalność, olej 5W40 sprawdzi się tak samo do silników typu diesel, jak również benzyniaków. Z uwagi na klasę lepkości zalecany jest przede wszystkim przy okazji nowych modeli aut, tak samo tych prosto z salonu, jak również o niewielkim przebiegu.

Nie oznacza to jednak, że kierowca, który dotychczas stosował olej 5W40, natomiast jego auto przekroczyło 200 tys przejechanych kilometrów, powinien od razu zmienić olej. Często zmiana oleju z syntetycznego na mineralny może tak naprawdę wpłynąć na pracę jednostki napędowej. Z pewnością jednak olej ten to doskonałe rozwiązanie w nowych modelach aut.

Najlepsze oleje 5W40 – jakie są?

Biorąc pod uwagę, iż olej 5W40 to syntetyk, często, w zależności od producenta, powstaje na bazie nieco innych mieszanek, jak również posiada inne, dodatkowe mieszanki, które wpływają na jego dodatkowe atrybuty. Na które z olejów warto zwrócić uwagę?

  • Castrol EDGE TITANIUM FST 5W-40 – Castrol to sprawdzony producent olejów do silnika, który oferuje ciekawe rozwiązania technologiczne. Jedną z dodatkowych funkcji tego oleju jest dodatkowo redukcja osadu ze spalin, które mogą gromadzić się na poszczególnych elementach silnika

  • Shell HELIX HX7 5W-40 – to kolejny olej, który sprawdza się doskonale w niskich i wysokich temperaturach, a jednocześnie przekłada się na redukcję zanieczyszczeń i osadu. Zalecany do samochodów, które poruszają się przede wszystkim po mieście

Oczywiście, na rynku dostępnych jest także o wiele więcej sprawdzonych olejów. W przypadku wątpliwości, wybór można skonsultować z mechanikiem, który odpowiedzialny jest za wymianę oleju silnikowego.