Olej 5W30 – do jakich silników go stosować?

111

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w pojeździe. Dlaczego jest tak kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania jednostki napędowej?

Otóż, w trakcie pracy, silnik przede wszystkim nagrzewa się. Co prawda, w każdym samochodzie stosuje się także płyn chłodniczy oraz chłodnicę. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie temperatury silnika na odpowiednim poziomie, co pozwala uniknąć jego przegrzania.

Olej silnikowy – jakie funkcje pełni w samochodzie

Jednak, nie tylko płyn chłodniczy pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury silnika. Także olej silnikowy w pewnym stopniu odpowiada za przejęcie energii cieplnej, którą silnik wytwarza, co tym bardziej sprawia, że jego temperatura jest na odpowiednim poziomie.

To nie jedyna funkcja, jaką olej silnikowy pełni. Trzeba pamiętać, że sam silnik składa się z wielu elementów mechanicznych. W trakcie ich ich pracy elementy takie, jak tłoki, narażone są na uszkodzenie mechaniczne w wyniku tarcia o inne elementy. Dlatego niezbędne jest stworzenie odpowiedniej ochrony. I taką funkcję pełni właśnie olej silnikowy. Pozwala na płynną pracę tłoków, jak również pozwala zredukować tarcie pomiędzy elementami, co przekłada się na żywotność samego pojazdu, jak również jednostki napędowej. Dlatego tak ważnym aspektem jest kontrola poziomu oleju silnikowego, jak również jego regularna wymiana.

Dlaczego należy wymieniać olej silnikowy?

Przede wszystkim olej silnikowy wraz z czasem traci swoje właściwości. To znaczy, że jego lepkość jest coraz mniejsza. A należy wiedzieć, że to właśnie lepkość decyduje o klasie jakości danego oleju. W zasadzie im lepsza lekkość, a zatem im olej jest gęstszy, tym lepszą warstwę ochronną wytwarza na poszczególnych elementach silnika.

Z drugiej natomiast strony bardziej lepkie oleje potrzebują trochę więcej czasu, by po włączeniu silnika dotrzeć do jego wszystkich elementów, które olej ma chronić. Bez wątpienia jednak, wraz z eksploatacją pojazdu olej traci swoje właściwości. Dlatego ważna jest jego regularna wymiana. Najczęściej olej wymienia się po około 15 tysiącach przejechanych kilometrów lub raz do roku.

Przy okazji wymiany olej silnikowego warto zlecić także wymianę filtrów:

  • filtru paliwowego

  • filtru olejowego

Daje to tym większą pewność, że samochód będzie działał bez zarzutu.

Jaki olej do silnika wybrać?

No właśnie – przy okazji wymiany olej silnikowego trzeba również podjąć decyzję o zakupie konkretnego typu oleju. Jakie są podstawowe opcje, jeśli chodzi o oleje silnikowe?

  • Oleje syntetyczne – poprzez opracowanie specjalnej formuły oleje te są obecnie jednymi z najlepszych na rynku. Oznacza to, że zapewniają bardzo dobrą ochronę silnikowi, a jednocześnie wykazują duża odporność na zużycie. Jednocześnie, oleje te mają mniejszą lepkość, co oznacza, że doskonale sprawdzają się w niskich temperaturach

  • Oleje półsyntetyczne – oleje, które powstają z połączenia olejów syntetycznych oraz mineralnych

  • Oleje mineralne – to oleje, które powstały na bazie ropy naftowej. Przede wszystkim, posiadają stosunkowo dużą lepkość przez co sprawdzają się doskonale w przypadku wysokich temperatur

Czy duża lepkość oleju jest zawsze dobra?

W teorii większa lepkość oznacza pewniejszą ochronę silnika. W praktyce jednak trzeba mieć na uwadze, iż w przypadku olejów podaje się dwie wartości. Pierwsza wartość, która znajduje się przed literą W oznacza klasę lepkości w niskich temperatura, druga natomiast oznacza klasę lepkości w wysokich temperatura. Oznacza to, że olej o dużej lepkości nie sprawdzi się tak dobrze w niskich temperaturach, jak olej o mniejsze lepkości. Jednocześnie rzadsze oleje nie nadają się do wysokich temperatur.

Olej 5W30 – jakie ma cechy?

Olej 5W30 to stosunkowo popularny produkt. Jednak – jakie właściwości oleju można odczytać na podstawie jego oznaczenia? Przede wszystkim olej ten zachowuje przepływność oleju w niskich temperatura, które wynoszą nawet -35 stopni Celsjusza. Oznacza to, że silnik sprawdzi się szczególnie w srogie, polskie zimy, gdy temperatura potrafi spaść sporo poniżej zera.

Jednocześnie, olej 5W30 to doskonałe rozwiązanie całosezonowe. Oznacza to, że olej ten sprawdza się w przypadku klimatu środkowoeuropejskiego, który charakteryzuje się niskimi temperatura zimą, natomiast wysokimi latem. Dzięki temu może być spokojnie stosowany przez cały rok. To uniwersalne rozwiązanie.

Do jakich silników stosować olej 5W30?

Ten typ oleju to olej syntetyczny, chociaż spotkać można także wersje półsyntetyczne. Dlatego charakteryzuje się mniejszą gęstością, niż olej mineralny i dlatego właśnie sprawdza się w niskich temperatura.

Z uwagi na swoje uniwersalne zastosowanie, z powodzeniem olej 5W30 może być stosowany zarówno w pojazdach nowszych, jak też starszych. Jest polecany przede wszystkim do takiego rodzaju pojazdów, jak auta typu SUV, VAN, czy mniejsze pojazdy dostawcze, czyli samochody, w których występuje jednostka napędowa o stosunkowo sporej mocy.

Również kierowcy, którzy przykładają sporo uwagi do ekonomicznej jazdy, czyli spokojnej, z unikaniem jazdy na wysokich obrotach, będą zadowoleni z tego wyboru.

Najlepsze oleje 5W30 – jakie są?

Przy wyborze samego oleju, warto zwrócić nie tylko uwagę na jego klasyfikację, ale również producenta. W przypadku olejów syntetycznych można stosować nieco inne związki chemiczne, co przekłada się finalnie na jakość oleju z perspektywy długoterminowej. Jakie oleje 5W30 warto wziąć pod uwagę?

  • Mobil SUPER 3000 XE 5W30 – Mobil to jeden z bardziej rozpoznawalnych producentów olejów silnikowych. Nie powinno stanowić to zaskoczenia. Firma dostarcza naprawdę dobrych olejów, dlatego w przypadku olejów typu 5W30 warto wziąć pod uwagę właśnie oleje Mobil. Dodatkowo formuła oleju pozwala na zmniejszenie spalania, tak samo w sinikach diesel jak również benzynowych

  • Castrol Edge Titanium FST 5W30 – Castrol to kolejny, mocny producent olejów silnikowych. Jego Edge Titatnium FST to nowoczesna formuła, która pozwala na maksymalne zmniejszenie tarcia elementów mechanicznych. Pozwala także zmniejszyć poziom spalin samochodu, dlatego to jedno z częściej polecanych rozwiązań.

Warto pamiętać, że oleje syntetyczne zaleca się do silników nowych, o niewielkim przebiegu. Natomiast w przypadku starszych jednostek napędowych lepiej sprawdzają się te mineralne, z uwagi na ich większą gęstość.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.