Ogrzewanie postojowe Webasto – co to jest i jak działa?

0 99

Z pewnością wielu kierowców zna ten problem: zima, wokoło śnieg, mróz, parę minut spóźnienia do pracy, bo ochota do wstawania, gdy za oknem jest jeszcze ciemno zawsze spada właśnie w okresie zimowym. No ale już po śniadaniu i porannej toalecie człowieka czeka jedno, dodatkowe, mało przyjemne zadanie, jeśli swój samochód zostawił na zewnątrz – skrobanie szyb. Wiadomo, można włączyć nawiew, użyć skrobaczki, jednak chwilę to zajmuje. A gdyby tak była możliwość wejścia do nagrzanego samochodu? Ale jak? Przecież, aby włączyć nawiew, trzeba w pierwszej kolejności uruchomić silnik w aucie, a inaczej, niż z kabiny nie sposób tego zrobić. Ale czy faktycznie to jedyne rozwiązanie, które pozwala na ogrzanie wnętrza pojazdu zimą. A jeśli istnieje bardzo efektywne rozwiązanie, które określa się jako ogrzewanie postojowe. Co to właściwie jest?

Co to jest Webasto?

Webasto to w gruncie rzeczy najpopularniejszy producent ogrzewania postojowego. Chociaż na rynku można znaleźć alternatywne produkty, z pewnością to właśnie ta firma zrewolucjonizowała rynek. Co więcej, jest tak popularna, że praktycznie „Webasto” używa się alternatywnie dla ogrzewania postojowego. Dotychczas ten dodatkowy silnik spalinowy miał zastosowanie szczególnie na północy, czyli w krajach skandynawskich. W dużej mierze dlatego, że szerokość geograficzna, która również kształtuje klimat w danym miejscu, sprawia, że jest tam po prostu zimną przez sporą część roku. Właściciele samochodów, którzy cenią sobie komfort i oszczędność czasu po prostu chętnie stosują to rozwiązanie. Tym bardziej, że system, co prawda, nosi nazwę ogrzewania postojowego, jednak ma swoje zastosowanie także latem, a mianowicie pozwala obniżyć temperaturę w samochodzie. W jaki sposób działa?

Webasto – zasada działania

Jedną z najważniejszych informacji, która dotyczy tego systemu jest to, że działa on niezależnie od pracy silnika samochodu. Oznacza to, że wcale nie trzeba uruchamiać auta, by ogrzewanie postojowe mogło pracować. Wszystko za sprawą specjalnego agregatu, który zasysa paliwo, by rozpocząć samodzielną pracę i wytworzyć energię cieplną, która następnie ogrzewa płyny eksploatacyjne samochodu, jak również jego silnik oraz wnętrze auta.

Obok agregatu najważniejszym elementem jest pompa wody, która pozwala na wytworzenie wspomnianej energii cieplnej. Jest to najbardziej efektywne rozwiązanie, jeśli chodzi o ogrzewanie postojowe. Jego jedyny mankament to czas pracy. System może działać nieprzerwanie przez około 1-2 godziny. W przypadku aut osobowych jest to oczywiście wystarczająca ilość czasu do tego, by za pomocą wytworzonej energii cieplnej rozgrzać silnik, jak również wnętrze kabiny. Jednocześnie system ten nie sprawdzi się raczej w przypadku bardzo dużych pojazdów, jak kampery. W ich przypadku stosuje się ogrzewanie postojowe powietrzne, które może pracować nieprzerwanie przez znacznie większą ilość czasu.

Dodatkowym elementem, który jest stosowany przy okazji każdego Webasto to system sterujący. Umożliwia on na zdalne uruchomienie agregatu, na przykład za pomocą pilota. Oznacza to, że wcale nie trzeba wychodzić z domu, by nagrzać powietrze w aucie. Można po prostu uruchomić ogrzewanie postojowe przed wyjściem do pracy, ot, chociażby w trakcie śniadania, a następnie spokojnie i wygodnie rozsiąść się w ciepłym wnętrzu auta.

Efektywniejsze działanie silnika samochodowego

Stosowanie Webasto przekłada się również na zużycie paliwa w aucie. A właściwie redukuje to, jaką ilość paliwa na początkowym etapie pracy zużywa silnik. Wszystko dlatego, że zimny silnik również musi się nagrzać. A oznacza to, że musi wytworzyć większą ilość energii cieplnej. W procesie tym wykorzystuje się oczywiście paliwo. Dlatego rozgrzany silnik nie zużywa już tyle paliwa, co zimny tuż po uruchomieniu.

Również sam agregat, który jest rodzajem silnika samochodowego, zużywa niewielką ilość paliwa. W przeciągu 30 minut jest to około 0.2l tego surowca.

W jakich samochodach znajdziemy Webasto?

W zasadzie nie istnieją ograniczenia. Oczywiście, raczej nie spotyka się jeszcze pojazdów, które domyślnie posiadają ogrzewanie postojowe. Oznacza to, że w salonach nie spotka się auta, którego jedną z funkcji jest właśnie to rozwiązanie. Webasto po prostu można zakupić, a następnie zlecić jego montaż. W przypadku aut osobowych jest to koszt rzędu 4-5 tysięcy. Cena zależna jest między innymi od klasy pojazdu. Jednak w przypadku osób, które posiadają lub kupują nowe auto i planują jego eksploatację przez najbliższe, dobrych kilka lat, jest to inwestycja jak najbardziej opłacalna.

Jak włączyć Webasto w samochodzie?

To, w jaki sposób uruchamia się Webasto, zależy od samego modelu urządzenia. Starsze wersje zakładają możliwość jego włączenia za pomocą specjalnego pilota. W najnowszych urządzeniach tego typu sterowanie odbywa się z poziomu aplikacji dostępnej na telefon. Bardzo podstawowe wersje zakładają sterowanie system ogrzewającym przy użyciu zegara, który ustawia się podobnie jak budzik. Dzięki temu ogrzewanie postojowe włącza się o określonej godzinie.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany